REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevěná vzducholoď nabízí originální bydlení

Některé jeho další názvy jsou: Arašídový dům, Skořicová ponorka, Břicho velryby... správně Fab Lab House. V r. 2010 na výstavě Solar Decathlon Europe v rámci mezinárodní soutěže univerzit, zaměřené na udržitelný rozvoj bydlení, získal ze 17 domů cenu návštěvníků. A nebyl to jen působivý tvar, který ocenili.

Úspěch překvapil i tým tvůrců domu, který pracoval pod vedením Katalánského institutu pro pokrokovou architekturu (IAAC - Institute for Advanced Architecture of Catalonia). Podle slov spoluzakladatele projektu Daniela Ibañeze „se ve srovnání s ostatními domy podařilo vytvořit velmi lidský dům. Chtěli jsme postavit dům pro život a ne jen výkladní skříň plnou technologických výdobytků."

Přesto dům předvedl jednu z významných technologických inovací, a to nejúčinnější flexibilní solární panely, vyrobené spojením španělské a americké technologie. Tato skutečnost přilákala velký zájem ze strany odborných společností a znamenala podstatný průlom při vzájemném propojení architektury a solárních systémů. „Chtěli jsme se odtrhnout od myšlenky, že solární dům je tradiční dům se solárními panely na vrchu stavby a velkým množstvím technologických prvků uvnitř domu. Náš projekt je celo-solární dům, nová generace budov, kterou návštěvníci oprávněně ocenili," říká Ibañez.

Fab Lab House využívá zdroje ze svého okolí (slunce, vodu a vítr) k vytvoření optimálního mikroklimatu pro obyvatelnost prostoru. Kontrolní jednotka je navržena tak, aby poskytovala detailní a aktuální informace o chování domu a pozitivně ovlivňovala jeho interakci s venkovním prostředím. Podle ředitele IAAC Vincenta Guallarta forma domu reaguje na jeho potenciál vyrábět energii. „Zatímco ve 20. stol. následovala funkci, ve 21. bude následovat energie. Moderní stavby musí fungovat stejně jako stromy, které jsou soběstačné a řídí se přírodními principy."

Autorské centrum tohoto projektu IAAC je špičkou ve vzdělávání a výzkumu zaměřeném na rozvoj architektury. Sídlo má v Barceloně a je platformou pro výměnu znalostí mezi fakultami a studenty z více než 25 zemí světa, včetně USA, Číny, Indie, Polska, Itálie, Mexika, Súdánu a jiných. Studenti pracují současně na různých projektech v různých oborech (ekologie, energie, digitálně řízená výroba, nové technologie) a získávají tak dovednosti a znalosti, které mohou efektivně využít v národním nebo celosvětovém měřítku.

Dům je výsledkem společné práce mnoha společností a jednotlivců z celého světa. Základní konstrukce je vyrobena v Německu pomocí velkorozměrového CNC stroje, ostatní prvky domu jako interiér, opláštění a jiné části jsou dílem Fab Lab Barcelona. Na realizaci projektu se podílely další společnosti, jako jsou Centrum pro částice a atomy z Technického institutu v Massachusetts (MIT), Endesa, Schneider Electric, Visor, Roca, Santa and Cole, Vincon a Nani Marquina.

Dvouměsíčník Dřevo&Stavby je jediným periodikem zaměřeným na problematiku stavby domů na bázi dřeva a bydlení v nich. Nabízí vyvážený soubor informací, kontaktů a inspirace pro současné nebo budoucí „dřevěné" bydlení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Dřevěný domek vestavěný do vnitrobloku

Dřevěný domek vestavěný do vnitrobloku

Máme tady opět jednu z londýnských inspirací, jak může vypadat malý domek ve vnitrobloku. Dřevěný domek, který architekt nazývá „Temný klenot“, slouží jako pracovna, místo pro cvičení jógy a dětská herna.

Administrativní budovu ze dřeva plánují v Chocni

Administrativní budovu ze dřeva plánují v Chocni

Dřevěné stavby si za posledních více jak deset let, kdy se začaly více propagovat na českém trhu, vydobyly pevnou pozici na poli rodinných domů. Jejich potenciál je však širší a ze dřeva se staví i objekty větší. Dnes se podíváme na jeden administrativní objekt, který kombinuje betonovou, částečně zasypanou část, a…

Originální pracovna v dřevěném zahradním domku

Originální pracovna v dřevěném zahradním domku

Na zahradě domu v Nizozemském Voorburgu vybudovalo holandské architektonické studio Bloot Architecture rozměrově malou dřevostavbu. Ta slouží svým majitelům jako pracovna nebo „pokoj" pro hosty. „Použít pro takové zadání dřevostavbu bylo nasnadě vzhledem k limitám, které zadání muselo splňovat," říká architekt Tjeerd…

Dřevo(do)stavba rodinného domku ve Francii

Dřevo(do)stavba rodinného domku ve Francii

Ateliér MJ Architects11 dostal poblíž francouzského města Marseille zajímavou zakázku. Mladá rodina si po narození potomka uvědomila, že malý domeček, ve kterém žijí, jim přestává stačit. Se svým nápadem, vybudovat obývací pokoj s jídelnou v těsné blízkosti domu, se svěřili do rukou odborníků. Přestože si přístavbu…

Do nitra pasivní dřevostavby

Do nitra pasivní dřevostavby

Redakční návštěva pasivního domu, který Vám právě představujeme, proběhla netradičně nadvakrát, a to ve fázi dokončené nosné konstrukce, kdy jsme zastihli montáž vnější obálky stavby, a ve fázi měření vzduchotěsnosti domu v provozním stavu po jeho dokončení. Obě návštěvy odhalily to podstatné – důmyslné konstrukční…

Dřevostavba rodinného domu z panelů

Dřevostavba rodinného domu z panelů

Podívejte se na stavbu rodinného domu z panelů vyráběných v závodě. Hlavní nosné prvky panelů jsou ze dřeva. Panely jsou vybaveny veškerými instalacemi, okny a zateplovacím systémem. Montáž hrubé stavby rodinného domu trvá touto technologií dva dny.

REKLAMA