REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevo(do)stavba rodinného domku ve Francii

Ateliér MJ Architects11 dostal poblíž francouzského města Marseille zajímavou zakázku. Mladá rodina si po narození potomka uvědomila, že malý domeček, ve kterém žijí, jim přestává stačit. Se svým nápadem, vybudovat obývací pokoj s jídelnou v těsné blízkosti domu, se svěřili do rukou odborníků. Přestože si přístavbu domu představovali úplně jinak, nakonec se jim moderní stavení v tradičním tvarosloví moc líbí.

Jedinou jasnou podmínkou byl přístup do nového prostoru z kuchyně nebo ze vstupní haly. Architekti toto přání respektovali, a přestože místnost k domu klasicky nepřistavěli, vybudovali kryté prosklené patio v místech, kde si klienti vstup představovali. Přestože je tak nový prostor vybudovaný v samostatné budově, přístup do něj je po celý rok chráněný proti nepřízni počasí.

Tvar a vzezření domu hodně ovlivnila lokalita výstavby – tedy zemědělská oblast, plná malých farem. Okolní architektura je tak s farmařením úzce spjata - většinu výstavby tvoří klasické obytné domky, zahradní chaty, stodoly a nekonečné záplavy bílých nebo průsvitných skleníků, které se nakonec staly jasnou inspirací.

Dostavba rodinného domku u Marseille od MJ Architects. Foto: Michael Jan

Domek je inspirován drobnými dřevostavbami na plážích v Kalifornii

Klienti očekávali tradičný zděnou architekturu, tak své zadání také formulovali, přesto se tvůrci nemohli povznést nad lehkost a volnost, kterou je krajina inspirovala. Vysvětlili své pohnutky a investoři se nakonec přiklonili na jejich stranu. Konkrétní inspiraci pak autoři hledali na písečných plážíchv Kalifornii.

Pro konstrukci budovy zvolili dřevo – zdálo se jim jako vhodný ekvivalent k lehkosti, s jakou plánovali přístavbu vybudovat. Příjemná byla také rychlost výstavby a suchý proces, kterým se prováděla. Stavební práce se tak časově velice zredukovaly. Stavení o rozměrem 15x4 metry, zastřešené klasickou sedlovou střechou, vybudovali jako klasickou panelovou dřevostavbu (s předpřipravenými stěnami), usazenou na 8 betonových patkách.

Dostavba rodinného domku u Marseille od MJ Architects. Foto: Michael Jan

Laťovaný exteriér kontrastuje s hladkým interiérem

Celý dům je obložen borovicovými bíle lakovanými latěmi s výjimkou jižní stěny, která se celá otevírá vstříc zahradě a podstatným solárním ziskům. Před přehříváním jí v létě chrání předsazení střechy, jež před prosklenou stěnou vytváří krytou terasu. V místě jižní stěny musela být kvůli silnému prosklení konstrukce ztužena ocelovým rámem. Zajímavým prvkem je také velká posuvná okenice na západní fasádě, která opět chrání v letních měsících velké prosklení. Lamely okenice jsou z bíle lakované borovice, rám z pozinkované oceli, stejně jako vlnitá plechová krytina.

Interiér působí velice uklidňujícím a světlým dojmem. Dřevo je přiznané na podlahách, stěny i střešní podhled jsou opatřeny sádrovláknitými deskami a omítnuty.

Dvouměsíčník Dřevo&Stavby je jediným periodikem zaměřeným na problematiku stavby domů na bázi dřeva a bydlení v nich. Nabízí vyvážený soubor informací, kontaktů a inspirace pro současné nebo budoucí „dřevěné" bydlení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Miran Kambič

Je to skleník, stodola nebo rodinný dům? Dřevostavba ladí i s přírodou

Konstrukčně jednoduchý, přesto působivý dům, vonící dřevem. Skleník zimní zahrady, který je nedílnou součástí domácnosti. Obydlí, které oživuje vesnici a přitom nenarušuje své lesní okolí. A stavba, která se sžívá s lidmi i s medvědy. O domu v Hribljane se dá napsat mnohé, nic z toho ale dostatečně nevystihuje celou…

Lázeňské sauny architekti zpracovali jako malou vesničku

Lázeňské sauny architekti zpracovali jako malou vesničku

Původní areál venkovních lázní s otevřenou saunou v biberbašském Jordanbadu měl být podle plánů rozebrán a postupně nahrazen novým, modernějším areálem. V zásadě se mělo jednat o výstavbu uzavřeného areálu „vesničky“, která by na svém území hostila několik propojených lázeňských objektů se saunami.

Dřevěný domek vestavěný do vnitrobloku

Dřevěný domek vestavěný do vnitrobloku

Máme tady opět jednu z londýnských inspirací, jak může vypadat malý domek ve vnitrobloku. Dřevěný domek, který architekt nazývá „Temný klenot“, slouží jako pracovna, místo pro cvičení jógy a dětská herna.

White villa – dům s (ne)tradiční sedlovou střechou

White villa – dům s (ne)tradiční sedlovou střechou

Zapálený pro svou vizi, ale nejistý v tom, jak jí dosáhnout, zapojil klient do návrhu svého moderního, minimalistického a otevřeného rodinného domu profesionální architekty. Záměr, se kterým byl dům projektován, vyžadoval použití minimálního množství detailů, s pomocí několika málo přírodních materiálů v…

Patrový dům, který postavíte za jedno odpoledne

Patrový dům, který postavíte za jedno odpoledne

Dělí je od sebe více než polovina století i použitý materiál, přesto inspiraci baťovskou architekturou nezapřou. Patrový model, letošní novinka české společnosti Freedomky, vsází podobně jako zlínské půldomky na efektivní využívání prostoru.

Dřevěná vzducholoď nabízí originální bydlení

Dřevěná vzducholoď nabízí originální bydlení

Některé jeho další názvy jsou: Arašídový dům, Skořicová ponorka, Břicho velryby... správně Fab Lab House. V r. 2010 na výstavě Solar Decathlon Europe v rámci mezinárodní soutěže univerzit, zaměřené na udržitelný rozvoj bydlení, získal ze 17 domů cenu návštěvníků. A nebyl to jen působivý tvar, který ocenili.

REKLAMA