Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Dveře více o tématu

Jaké máme varianty otevírání dveří?

Jak se dveře otevírají? Otáčením, posouváním, skládáním… Téměř všechny zde představené způsoby otevírání dveří lze vyrobit jako jednostrannou nebo oboustrannou variantu (se dvěma křídly). Dvoukřídlé dveře se používají při šířkách větších než 1,2 metru. Takové jsou pak buď symetrické či asmymetrické.
Jaké máme varianty otevírání dveří?

Otočné a otočné reversní

Tak se nazývají klasické dveře, nejběžnější typ. Tyto dveře mají také nejpřirozenější ovládání odpovídající vcházení do místnosti. Jejich nevýhodou je, že zabírají prostor, do kterého se otevírají. Výhodou je, že většinou se jedná o nejlevnější variantu. Navíc jde o dveře, které mohou být dobře utěsněny po obvodu. Hodí se tedy do místností jako WC či místností kde je požadavek na akustický útlum (např. mezi ložnicí a obývacím pokojem).

Klasické otočné dveřní křídlo je přes všechny inovace stále nejpříjemnější na ovládání pokud to prostor a dispozice umožňují. Zde v bezfalcovém provedení. Zdroj: Sapelli – model Elegant, povrch švestka

Otočné reverzní dveře řeší případ, kdy potřebujeme mít pohledově dveře na líci, ale otevírat je na druhou stranu. Tuto vlastnost umožní speciální kování a tvar zárubně. Tím, že se křídlo reversních dveří otevírá do dveřního otvoru, však zmenšuje průchozí šířku.

Otočné dveře reversní (vlevo) a otočné klasické (vpravo). Při pohledu na stěnu jsou všechna křídla zarovnaná s rovinou stěny. Reversní se otevírají do šířky zdi – sice šetří místo v interiéru, ale křídlo zmenšuje šířku průchodu. Pozor na dveře šířky 600 mm! Ty jsou ve variantě reversních křídel prakticky nepoužitelné. Reversní křídlo také většinou potřebuje podlahovou zarážku, aby se při prudkém otevření nevylamovaly ze zárubně.

REKLAMA

Dveře jsou bránou do vašeho domova, a proto je důležité vybrat si toho správného dodavatele. My doporučujeme CAG. Českého výrobce dveří s dlouholetou tradicí a moderní technologií výroby. CAG staví na kvalitním zpracování, zakázkové výrobě a používání zdravotně vhodných materiálů z České republiky a západních zemí EU. Nabízí moderní design, inovace ve výrobním procesu a především výrobu dle přání svých zákazníků.

Posuvné

Posuvné dveře nepotřebují zárubně, to snižuje jejich cenu. Jedná se v podstatě o desku, která překrývá dveřní otvor, deska je zavěšená na kolejnici u stropu nebo na zdi. Výhodou posuvných dveří je, že nezabírají prostor v místnosti. Vzhled může být velmi originální. Dveře se mohou tvářit třeba jako posuvná stěna. Jejich nevýhoda je, že zabírají místo na stěně, kam následně nelze umístit ani obrázek nebo vypínač, natož nábytek. Další nevýhodou je také to, že tyto dveře nikdy nebudou těsné (nehodí se tedy např. na WC či mezi pokoji kde je požadavek na akustický útlum). Někomu nemusí vyhovovat manipulace s nimi. Před rozhodnutím pořídit si posuvné dveře, si je dobře vyzkoušejte v showroomu prodejců.

Rozdíl mezi zásuvnými (vlevo) a posuvnými dveřmi (vpravo).

Posuvné dveře v oboustranné variantě. Používají se mezi salonky nebo mezi jídelnou a obývacím pokojem v případě, že chceme tyto prostory příležitostně oddělit, ale běžně zůstávají propojené. Zdroj: Sapelli – model MERA

Zásuvné

Zásuvná dveřní křídla jsou obdobou posuvných, s rozdílem, že křídlo nejezdí po stěně, ale mizí do speciální kapsy v příčce či předstěně. Toto pouzdro je nutné namontovat již při stavbě. Výhodou zásuvných dveří oproti posuvným je, že stěnu lze využít na zavěšení dekorací či přisazení nábytku. Oproti otočným nezabírají místo v interiéru. Nevýhodou je, že v takové příčce nelze vést instalace vody či kanalizace, elektrokabely jen omezeně. Tyto dveře taktéž nelze zcela utěsnit, byť jsou na tom akusticky o něco lépe než posuvné. Odsunuté dveřní křídlo u většiny výrobků zasahuje do průchozího otvoru, s tímto zmenšením průchozí šířky je nutné počítat již při návrhu.

Zásuvné dveře do pouzdra. Vlevo jednostranná varianta plných dveří. Vpravo oboustranná varianta v celoskleněném provedení. Zdroj: Scrigno s. r. o.

Skládací

Skládací dveře se při užívání chovají podobně jako dveře zásuvné. Je mezi nimi ale rozdíl, že nepotřebují stavební pouzdro, a proto je možné je umístit i do úzkých prostor nebo vedlejší stěnu využít. A nemusí se jednat o klasické „harmonikové“ skládačky jako známe z minulých let.

V poslední době se na trhu objevují dveře skládací, které se otevírají klasickou klikou a vypadají velmi podobně jako dveře otočné. Křídlo takových skládacích dveří vypadá trochu jako „zlomené“. Oproti klasickým otočným ale zabírají méně místa do prostoru. Jejich utěsnění ale nedosahuje možností dveří klasických. Také průchozí rozměr se při použití skládacích dveří značně zmenší, dveře se složí na jednu stranu zárubně.

Skládací dveře šetří prostor, jejich logickou nevýhodou je snížená těsnost.

Schéma otevírání skládacích dveří na stěnu. Umožňují to speciální půlené dveře a kování umístěné v horní části zárubně.

Kývavé (hovorově „lítačky“)

Speciální závěsy umožňují jejich otevírání na obě strany otvoru. K užití takových dveří musí být nějaký speciální důvod v dispozici, rozhodně se nehodí do provozů, kde se pohybují handicapovaní. Problémem těchto dveří je, že se vrací do zavřené polohy, jakmile se do nich nikdo neopírá, či je nedrží stavěcí mechanismus.

Otáčecí dveře

Otáčecí dveře (neboli „karusely“) se v obytných budovách až na výjimky nepoužívají. Využívají se především v komerčních prostorách, administrativních budovách. Pohon mají elektrický nebo ruční (na zatlačení). Zřizují se tam, kde není vhodné použití zádveří. Jednotlivá křídla jsou v poměru k otvorům sestavena tak, že nikdy není přímé otevření z interiéru do exteriéru. Karuselové dveře se musí z důvodů přístupu handicapovaných doplňovat běžným typem otočných dveří.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Dveře

 1. Základní názvosloví dveří
 2. Dveře – způsoby otevírání, druhy, typy a dělení
 3. Doporučené rozměry dveří a směr jejich otevírání
 4. Jaké máme varianty otevírání dveří?
 5. Materiál dveřního křídla
 6. Dveřní kování: klika, rozeta, závěsy
 7. Zárubně a dveřní pouzdra: Jaké jsou doporučené stavební otvory
 8. ROZHOVOR: Materiál a vzhled interiérových dveří záleží především na přání zákazníka
 9. Požární dveře – kam se používají a jaké jsou na ně kladeny požadavky?
 10. Požární dveře – materiál, kování a údržba

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Doporučené rozměry dveří a směr jejich otevírání

Doporučené rozměry dveří a směr jejich otevírání

Rozměry a směr otevírání patří k základním charakteristikám dveří. Zde jsou představené obecné specifikace, vždy ale bude záležet na konkrétním řešení v dané dispozici, možnostech prostoru, představě architekta a požadavcích klienta.

VIDEO: Jak svépomocně namontovat obložkovou zárubeň?

VIDEO: Jak svépomocně namontovat obložkovou zárubeň?

Namontovat obložkovou zárubeň není žádná velká věda. Pokud přece jenom máte obavy, můžete se obrátit na nás a my Vám radi provedeme odbornou montáž. Podívejte se na istruktážní video.

ROZHOVOR: Vstupní dveře do bytu a jejich požadavky na akustiku i požární odolnost

ROZHOVOR: Vstupní dveře do bytu a jejich požadavky na akustiku i požární odolnost

Vstupní dveře do bytu – na první pohled byste si je spletli s obyčejnými dveřmi v interiéru. Nicméně rozdíl poznáte již na hmotnosti. Jsou o mnoho těžší vlivem použitého materiálu. Většinou se nejedná o jednovrstvé dveře ale sendvič splňující požadavek na požární bezpečnost i akustiku. Výhodné je dveře doplnit…

© CAG s.r.o. www.dverecag.cz

Materiál dveřního křídla

Materiál, ze kterého jsou dveře vyrobené se liší podle požadavku na jejich umístění a funkci. Obecně platí, že čím těžší dveřní křídlo, tím lépe bude tlumit hluk. Taktéž existuje jistá úměra mezi akustikou a požární odolností. Dveře se často vyrábějí z různých sendvičových konstrukcí, poskládaných dle požadavků na…

Základní názvosloví dveří

Základní názvosloví dveří

Pro porozumění tématu dveří je dobré znát všechny důležité názvy a pojmenování, která se dveřních výplní týkají. Dveře pravé nebo levé? Co je rozeta? A říká se zárubeň nebo futro, závěs nebo pant?

Nový designový trend: skryté zárubně dveří

Nový designový trend: skryté zárubně dveří

Pokud si říkáte, že na interiérových dveřích už nejde nic vymyslet, jste na omylu. Nové materiály a technologie přímo vybízejí k originálním výtvarným a designovým kreacím. Úspěch mají zejména skryté zárubně dveří a takzvané grafosklo.

Okna, dveře a vrata na veletrhu For arch 2014

Okna, dveře a vrata na veletrhu For arch 2014

Na letošním 25. ročníku mezinárodního veletrhu For Arch v Letňanech mají jako již tradičně široké zastoupení firmy zabývající se otvorovými výplněmi. Představme si zde trendy, jaké můžeme zde na veletrhu z nabídek firem vysledovat.

REKLAMA