REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Okna, dveře a vrata na veletrhu For arch 2014

Na letošním 25. ročníku mezinárodního veletrhu For Arch v Letňanech mají jako již tradičně široké zastoupení firmy zabývající se otvorovými výplněmi. Představme si zde trendy, jaké můžeme zde na veletrhu z nabídek firem vysledovat.

Technické vlastnosti

Po technické stránce je logicky pokračující zájem na zlepšování tepelně-izolačních vlastností oken a vstupních dveří. V tomto směru se ukazuje jako výhodná cesta sendvičových konstrukcí rámů s větším zastoupením tepelně-izolačních výplní a zvyšující se celková stavební hloubka oken a dveří. To na druhou stranu znamená zvyšování hmotnosti jednotlivých prvků, tím i nutnost důkladného řešení zavěšení křídel, tuhosti profilů atp.

Zajímavý vývoj nastupují hliníková okna. Hliník má po technické stránce nesporné výhody v oblasti mechanické únosnosti, trvanlivosti a odolnosti proti povětrnostním vlivům. V tepelně-technických vlastnostech na tom jsou hliníková okna doposud hůře, nicméně i tuto vlastnost se snaží výrobci kompenzovat a přicházejí s hliníkovými okny vhodnými pro pasivní domy.

Na stáncích si lze detailně prohlédnout a vyzkoušet spousty výrobků na jednom místě, přehledně s odborným výkladem Na stáncích si lze detailně prohlédnout a vyzkoušet spousty výrobků na jednom místě, přehledně s odborným výkladem

Na stáncích si lze detailně prohlédnout a vyzkoušet spousty výrobků na jednom místě, přehledně s odborným výkladem

Lepších tepelně-izolačních vlastností hliníkových oken je docilováno především vkládáním tepelné izolace do profilů a kombinaci s nekovovými kompozity, kterými se přeruší tepelný most skrze rám. Materiálově příbuzné výrobky jsou potom dřevohliníková či plastová okna s celoplošným hliníkovým pláštěm, chránícím profily před povětrnostními vlivy.

Detail jednoho ze systémů větracích štěrbin pro plastová okna - systém Regel-air (stánek PAVLŮ – Complex, s. r. o.)Detail jednoho ze systémů větracích štěrbin pro plastová okna - systém Regel-air (stánek PAVLŮ – Complex, s. r. o.)

Z hlediska dosažení vzduchotěsnosti a tepelně-izolačních vlastností, lze dnes moderním oknům či dveřím vytknout máloco. Při dokonalé těsnosti stavby je však nutné pamatovat i na dostatečné větrání. To lze v místnosti zajistit buď technickými prostředky (nuceným větráním) nebo přirozeně, skrze okno. Proto se na veletrhu prezentují i výrobci různých druhů větracích mřížek, některé je možné instalovat i do starších oken.

Design výrobků

Druhou oblastí, kterou se vývoj otvorových výplní ubírá je vzhled detailů i celkové estetické pojetí. Směřování moderního designu vede k co nejjednodušším tvarům, zarovnaným plochám, čistým liniím. Okna se skrytými rámy, dveře bez zárubní, skryté závěsy oken i dveří, dokonce i skryté kliky – to je to co dnes zákazníci požadují a na stáncích výrobců vyhledávají.

Pro zlepšení vzhledu starších interiérových dveří lze nalézt systémy obložkových zárubní vhodných pro zakrytí zárubní starých ocelových. Tento systém je vhodný pro rekonstrukce, bez nutnosti větších stavebních zásahů.

Designovým trendům neunikla ani garážová vrata. Nároční zákazníci si tak mohou pořídit vrata, která mají nejen velice kvalitní funkční řešení, ale i líbivý vzhled z interiéru, kdy pohled na vrata neruší žádné pružiny ani lanka, vše je osazeno krycím plechem.

Foto: Michal Český

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Jaké máme varianty otevírání dveří?

Jaké máme varianty otevírání dveří?

Jak se dveře otevírají? Otáčením, posouváním, skládáním… Téměř všechny zde představené způsoby otevírání dveří lze vyrobit jako jednostrannou nebo oboustrannou variantu (se dvěma křídly). Dvoukřídlé dveře se používají při šířkách větších než 1,2 metru. Takové jsou pak buď symetrické či asmymetrické.

Dveřní kování: klika, rozeta, závěsy

Dveřní kování: klika, rozeta, závěsy

Dveřním kováním nazýváme veškeré prvky, sloužící k zajištění funkčnosti dveří – kliky, závěsy, zamykací mechanismy, střelky. Jak název napovídá, zpravidla se jedná o kovové součástky.