REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Dveře více o tématu

Materiál dveřního křídla

Materiál, ze kterého jsou dveře vyrobené se liší podle požadavku na jejich umístění a funkci. Obecně platí, že čím těžší dveřní křídlo, tím lépe bude tlumit hluk. Taktéž existuje jistá úměra mezi akustikou a požární odolností. Dveře se často vyrábějí z různých sendvičových konstrukcí, poskládaných dle požadavků na odolnost teplotní a vlhkostní, požární nebo bezpečnostní.
© CAG s.r.o. www.dverecag.cz
Český výrobce dveří CAG s.r.o. www.dverecag.cz

Dřevěné masivní dveře

Dřevěné masivní dveře se vyrábějí zpravidla jako rámové s vloženou kazetovou výplní. Výsledkem bývá profilovaný vzhled – dveřní křídlo není jednolitá plocha. Masivní dřevo má ale neopakovatelnou kresbu i styl. Další variantou celodřevěných dveří je slepená nosná nepohledová deska, na kterou jsou nalepeny povrchové pohledové vrstvy (viz obr.).

Zdroj: Sapeli s. r. o.

Dveře z dřevotřísky děrované či plné

Dřevotříska je běžný materiál pro výrobu nábytku i dveří. Má menší objemovou hmotnost než masivní dřevo, je i levnější. Povrch dřevotřísky pro dveřní křídla tvoří vysokotlaký laminát, přírodní dýha nebo je povrch stříkaný – lakovaný. Levnější varianta plné dřevotřísky je dřevotříska děrovaná. Po obvodu křídla je nalepený nepohledový rám z masivních dřevěných hranolů, pro osazení kování.

Zdroj: Sapeli s. r. o.

Dveře s papírovou voštinou

Jedná se o dveřní křídlo, které má masivní rám vyplněný papírovou „pláství“. Povrch tvoří tenká dřevovláknitá deska („sololit“). Takové dveře mívají povrchovou úpravu z vysokotlakého laminátu. Mohly by být i lakované či stříkané, případně dýhované. Dveře s voštinou se používají jako interiérové, jedná se o nejlevnější variantu. Nejsou odolné proti nadměrné vlhkosti, jsou málo odolné proti proražení, nejsou tepelně izolační.

Zdroj: Sapeli s. r. o.

Dveře kovové

Kovové dveře se v bytovém interiéru příliš neuplatňují. Pro svoji mechanickou i požární odolnost mají opodstatnění v průmyslových provozech. Zpravidla se jedná o kovový rám s izolační výplní potažený plechem. Rám může být ocelový i hliníkový. Rám může tvořit i nosnou část pro skleněnou výplň.

Dveře z plastových profilů

Plastové dveře, podobně jako plastová okna, jsou vyráběné z tlačených plastových profilů vyztužených ocelovým rámem. Dveře jsou osazeny většinou vícebodovým kováním, několikastupňovým těsněním. Mezi rámy jsou vloženy kazety s tepelně-izolační výplní (většinou PUR či PIR). Popřípadě se mezi rámy vkládá zasklení. Dveře nabízejí nepřebernou škálu vzhledu – tvarů i barev. Používají se především pro dveře vstupní.

Skleněné dveřní křídlo vyžaduje speciální kování. Vzhled křídla může být velmi originální – vzor vyleptání mléčných částí lze totiž u výrobců objednat dle vlastní šablony. © matthias buehner - Fotolia.com

Dveře skleněné

Čistě celoskleněná dveřní křídla se používají v interiérech (bytových i kancelářských) do skleněných příček k akustickému oddělení, nikoli však k oddělení vizuálnímu. Lze je však osadit i do standardní stěny. Celoskleněné dveře mají speciální kování, vhodné k uchycení tenkého skla. Skleněná křídla lze udělat i jako posuvná či zásuvná do pouzdra. Sklo dveří musí být opatřeno bezpečnostní fólií, které zabraňuje vysypání v případě nárazu a rozbití skla. Dveře mohou mít spousty variant vzhledu dle druhu použitého skla – od čirého po zcela matné. Posledním trendem designu jsou skleněné dveře s přírodninami (např. tráva, bambus, obilí) vloženými a vylisovanými přímo mezi skla.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Dveře

  1. Základní názvosloví dveří
  2. Dveře – způsoby otevírání, druhy, typy a dělení
  3. Doporučené rozměry dveří a směr jejich otevírání
  4. Jaké máme varianty otevírání dveří?
  5. Materiál dveřního křídla
  6. Dveřní kování: klika, rozeta, závěsy
  7. Zárubně a dveřní pouzdra: Jaké jsou doporučené stavební otvory
  8. ROZHOVOR: Materiál a vzhled interiérových dveří záleží především na přání zákazníka
  9. Požární dveře – kam se používají a jaké jsou na ně kladeny požadavky?
  10. Požární dveře – materiál, kování a údržba

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Doporučené rozměry dveří a směr jejich otevírání

Doporučené rozměry dveří a směr jejich otevírání

Rozměry a směr otevírání patří k základním charakteristikám dveří. Zde jsou představené obecné specifikace, vždy ale bude záležet na konkrétním řešení v dané dispozici, možnostech prostoru, představě architekta a požadavcích klienta.

Požární dveře – kam se používají a jaké jsou na ně kladeny požadavky?

Požární dveře – kam se používají a jaké jsou na ně kladeny požadavky?

Na první pohled jsou to obyčejné dveře, podobné těm, co máte doma do pokoje. Vzhled ale není všechno. Jejich materiál a vybavení mohou zabránit ztrátám na lidských životech i na majetku. Protipožární dveře totiž se na rozdíl od klasicích liší nejen cenou ale i funkcí – slouží jako požární uzávěr proti šíření ohně a…

Jaké máme varianty otevírání dveří?

Jaké máme varianty otevírání dveří?

Jak se dveře otevírají? Otáčením, posouváním, skládáním… Téměř všechny zde představené způsoby otevírání dveří lze vyrobit jako jednostrannou nebo oboustrannou variantu (se dvěma křídly). Dvoukřídlé dveře se používají při šířkách větších než 1,2 metru. Takové jsou pak buď symetrické či asmymetrické.

ROZHOVOR: Interiérové a vstupní dveře se zásadně liší

ROZHOVOR: Interiérové a vstupní dveře se zásadně liší

Vstupní dveře do bytu a dveře interiérové jsou na první pohled identické konstrukce. Pokud bychom měli možnost je rozříznout, uvidíme zásadní rozdíly v materiálovém složení i v osazeném kování. Odolnost proti vloupání, požární odolnost i akustika jsou základní parametry, kterými se vstupní dveře liší od interiérových…

Základní názvosloví dveří

Základní názvosloví dveří

Pro porozumění tématu dveří je dobré znát všechny důležité názvy a pojmenování, která se dveřních výplní týkají. Dveře pravé nebo levé? Co je rozeta? A říká se zárubeň nebo futro, závěs nebo pant?

REKLAMA