REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Dveře více o tématu

Doporučené rozměry dveří a směr jejich otevírání

Rozměry a směr otevírání patří k základním charakteristikám dveří. Zde jsou představené obecné specifikace, vždy ale bude záležet na konkrétním řešení v dané dispozici, možnostech prostoru, představě architekta a požadavcích klienta.

Směr otevírání dveří

Směr otevírání dveří se doporučuje směrem z chodby do obytné místnosti. Orientace dveří by měla být taková, abychom při otevření dveří do místnosti viděli větší část místnosti. Není dobré umisťovat dveře do rohu místnosti. Je pak nutné pak chránit zeď před poškozením od nárazu kliky. Také dveře v rohu mohou znesnadňovat dispoziční řešení, umístění nábytku apod.

Nutné je dodržovat směr otevírání dveří na záchod, do malé koupelny a do jiných stísněných prostor. Zde by se dveře měly otevírat vždy ven! Je to z důvodů nebezpečí zablokování dveří v případě, že uvnitř zkolabuje člověk. Přes ležící osobu na podlaze dveře nepůjdou otevřít a nelze se tak k ní rychle dostat a poskytnout pomoc.

1) Nevhodné otevírání dveří, vstupujeme proti stěně, při vstupu nevidíme do místnosti. Stěna se rychle špiní a odírá 2) Lepší varianta, je ale nutno chránit zeď proti poškození při nárazu klikou 3) Ideální varianta osazení dveří do obytné místnosti (např. dětského pokoje). Rozměr „a“ by měl být 45 cm lépe 60 cm, aby se do prostoru vešla šatní skříň, knihovna apod. Záleží na konkrétní dispozici pokoje.

Šířka dveří

Je nutné rozlišovat průchozí šířku, šířku dveřního křídla a šířku stavebního otvoru. Pro charakteristiku dveří (běžných otvíravých otočných) se používá označení průchozího rozměru, který se rovná rozměru líci zárubní.

Běžně se dveře pro obytné budovy vyrábí v šířkách 70 cm, 80 cm, 90 cm. Při rekonstrukcích nebo na starších objektech se u WC či koupelny můžeme potkat s dveřmi šířky 60 cm (ty však již neodpovídají dnešním normám novostaveb). Pro speciální případy se i v obytných budovách uplatní šířka 1000 mm.

 • Vstupní do rodinného domu: minimální 80 cm, doporučovaná 90 cm.
 • Vnitřní dveře do místností a vstupní do bytů: 80 cm.
 • Dveře do WC, koupelny, šatny: 70 cm (dříve se užívaly 60 cm, u rekonstrukcí z důvodů stísněných dispozic je lze v odůvodněných případech použít, ne pro handicapované)

Pro osoby se sníženou schopností pohybu se doporučuje tyto šířky zvětšit o 10 cm. Jedná se o průchozí světlé šířky dveří (tedy čistý rozměr mezi zárubněmi). Pozornost je nutné věnovat dveřím posuvným a hlavně pak zásuvným do pouzdra. Dveřní křídlo se nezasune do pouzdra celé, z důvodů ovládání část křídla (cca 5 cm) přesahuje do otvoru. Ještě více snižují skutečnou průchozí šířku dveře skládací.

1) Průchozí šířka u klasických otvíravých dveří: křídlo se otevře a lícuje se zárubní. Průchozí šířka není ničím zmenšena a průchozí je stejná jako líce zárubní. 2) U zásuvných (ale taktéž skládacích či otočných reversních) dveří je světlá šířka mezi zárubněmi zmenšena o křídlo přečnívající do otvoru mezi zárubněmi. Skutečný průchozí rozměr je pak rozměr „A“ zatímco dveře budete objednávat v šířce „a“. Na to je nutné pamatovat již ve fázi projektu.

Výška dveří

Výšku měříme od čisté podlahy po líc zárubně – tedy jako čistý průchozí prostor. Výška prahu se od výšky dveří neodečítá. (Práh má standardně výšku ne větší než 2 cm.) Standardní výška dveří je 197 cm. Praktičtější se dnes jeví dveře s výškou 210 cm. Jsou pohodlnější i pro stěhování nábytku, pro osoby vyššího vzrůstu apod.

O vyjádření jsme požádali Terezu Pomahačovou, MSc. z firmy CAG:

"Vysoké dveře se stávají v českých domácnostech standardem, ačkoliv Češi nepatří mezi nejvyšší národy v Evropě. Každá generace však o několik centimetrů převyšuje tu předchozí a předešlá norma tak není zcela dostačující. Na trhu se poohlédněte po těch výrobcích dveří, kteří dodávají dveře výšky 210 cm v kompletu se zárubní zcela bez příplatku nebo jen s minimálním navýšením ceny."

Pro novostavby je třeba dodržet rozměry stavebních otvorů, které jsou pro dveře výšky 197 cm ideálně 202 cm na výšku a šířkový rozměr je o cca 10 cm větší nežli jmenovitá šíře dveří (tedy šíře otvoru pro dv. „80“ je 90 cm). Pozor, u dveří s požární odolností platí kvůli odlišné konstrukci obložkové zárubně jiné rozměry. Správné rozměry stavebních otvorů je třeba dodržet, pokud nechcete připlácet za výrobu atypu a je třeba na ně myslet i při plánování skladby podlahy.

Někdy jsou atypické dveře potřebné, zdroj: CAG s. r. o.

Speciální tvary a rozměry dveří

Zejména v případě rekonstrukcí starších objektů, pokud například nechcete vybourat staré kovové zárubně, můžete využít možnost výroby dveří v atypických rozměrech (odlišných od normy) nebo složitějších tvarových atypů, např. se zkosením do podkrovních místností nebo zrkácené dveře do podružných skladovacích prostor.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Dveře

 1. Základní názvosloví dveří
 2. Dveře – způsoby otevírání, druhy, typy a dělení
 3. Doporučené rozměry dveří a směr jejich otevírání
 4. Jaké máme varianty otevírání dveří?
 5. Materiál dveřního křídla
 6. Dveřní kování: klika, rozeta, závěsy
 7. Zárubně a dveřní pouzdra: Jaké jsou doporučené stavební otvory
 8. ROZHOVOR: Materiál a vzhled interiérových dveří záleží především na přání zákazníka
 9. Požární dveře – kam se používají a jaké jsou na ně kladeny požadavky?
 10. Požární dveře – materiál, kování a údržba

Mohlo by vás zajímat

VIDEO: Jak svépomocně namontovat obložkovou zárubeň?

VIDEO: Jak svépomocně namontovat obložkovou zárubeň?

Namontovat obložkovou zárubeň není žádná velká věda. Pokud přece jenom máte obavy, můžete se obrátit na nás a my Vám radi provedeme odbornou montáž. Podívejte se na istruktážní video.

© CAG s.r.o. www.dverecag.cz

Materiál dveřního křídla

Materiál, ze kterého jsou dveře vyrobené se liší podle požadavku na jejich umístění a funkci. Obecně platí, že čím těžší dveřní křídlo, tím lépe bude tlumit hluk. Taktéž existuje jistá úměra mezi akustikou a požární odolností. Dveře se často vyrábějí z různých sendvičových konstrukcí, poskládaných dle požadavků na…

Jaké máme varianty otevírání dveří?

Jaké máme varianty otevírání dveří?

Jak se dveře otevírají? Otáčením, posouváním, skládáním… Téměř všechny zde představené způsoby otevírání dveří lze vyrobit jako jednostrannou nebo oboustrannou variantu (se dvěma křídly). Dvoukřídlé dveře se používají při šířkách větších než 1,2 metru. Takové jsou pak buď symetrické či asmymetrické.

Základní názvosloví dveří

Základní názvosloví dveří

Pro porozumění tématu dveří je dobré znát všechny důležité názvy a pojmenování, která se dveřních výplní týkají. Dveře pravé nebo levé? Co je rozeta? A říká se zárubeň nebo futro, závěs nebo pant?

REKLAMA