REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Dveře více o tématu

Základní názvosloví dveří

Pro porozumění tématu dveří je dobré znát všechny důležité názvy a pojmenování, která se dveřních výplní týkají. Dveře pravé nebo levé? Co je rozeta? A říká se zárubeň nebo futro, závěs nebo pant?

Pravé nebo levé dveře

Pro určení směru otevírání otočných (klasických) dveří se používá označení pravé či levé. Jak je rozlišit? Podívejte se na dveře tak, abyste viděli závěsy („panty“). Dle strany, na kterou se křídlo otvírá, se nazývá i orientace na pravé či levé dveře. Změnit orientaci stávajících dveří lze pouze se současnou změnou zárubně.

Vlevo levé, vpravo pravé dveře.

Kování

Dveřním kováním se nazývají souhrnně všechny kovové prvky, kterými jsou dveře osazeny – typicky se jedná o závěsy, zamykací mechanismus a kliku.

Závěsy (hovorově „panty“)

Závěsy slouží k uchycení dveří do zárubně a jejich otáčení. Mohou být skryté nebo viditelné.

Klika

Po vzhledu dveřního křídla je na dveřích to nejnápadnější, čeho si všimneme. Než se pro některou kliku rozhodnete, dobře si ji vyzkoušejte. Tvar by měl umožňovat pohodlné ovládání, vzhled by měl ladit s dveřmi i celkovým pojetím interiéru.

Rozeta

Rozeta je součást kování. Kryje klíčovou dírku (některé druhy kování nemají rozetu ale tzv. štítek – ten je větší a spojuje a kryje nejen klíčovou dírku ale i otvor okolo kliky). Rozeta okolo klíčové dírky může být i bezpečnostní (na vchodových dveřích) z tvrdého kovu odolná proti odvrtání.

Vpravo štítkové kování, vlevo rozetové. Tvary jsou různé od jednoduchých hranatých a kulatých až po různě zdobné a rustikální. Jejich vzhled by měl ladit s klikou, dveřním křídlem i dalšími doplňky v interiéru.

Zárubeň

Zárubeň (hovorově „futra“) je konstrukce pevně spojená s ostěním. Umožňuje správné doléhání dveří, umístění těsnění a jejich závěs. Druh se liší dle typu dveří, možností okolní konstrukce a požadovaného architektonického detailu. Mimo klasických existují zárubně tzv. bezfalcové, zárubně pro reversní dveře, zárubně pro dveře zásuvné, skryté zárubně apod.

Práh

Obecně je pojem práh používán pro konstrukci, která vyplňuje prostor pod dveřmi. Interiérové dveře dnes klasický práh nemívají. Mimo klasického způsobu („prkno mezi zárubní“) existuje i tzv. „padací práh“. Mezi zárubněmi se neplete žádná vystupující konstrukce, těsnění se vysouvá z dveřního křídla. Toto gumové těsnění vyplní mezeru pod dveřmi, jakmile křídlo zavřeme.

Ostění

Ostěním se nazývá zděná či sádrokartonová konstrukce okolo otvoru, kam bude vsazována zárubeň. Vrchní část ostění se častěji nazývá nadpraží.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Dveře

  1. Základní názvosloví dveří
  2. Doporučené rozměry dveří a směr jejich otevírání
  3. Jaké máme varianty otevírání dveří?
  4. Dveřní kování: klika, rozeta, závěsy
  5. Zárubně a dveřní pouzdra: Jaké jsou doporučené stavební otvory
  6. Materiál dveřního křídla
  7. ROZHOVOR: Materiál a vzhled interiérových dveří záleží především na přání zákazníka
  8. Požární dveře – kam se používají a jaké jsou na ně kladeny požadavky?
  9. Požární dveře – materiál, kování a údržba
  10. Dveře – způsoby otevírání, druhy, typy a dělení

Mohlo by vás zajímat

Doporučené rozměry dveří a směr jejich otevírání

Doporučené rozměry dveří a směr jejich otevírání

Rozměry a směr otevírání patří k základním charakteristikám dveří. Zde jsou představené obecné specifikace, vždy ale bude záležet na konkrétním řešení v dané dispozici, možnostech prostoru, představě ...

© CAG s.r.o. www.dverecag.cz

Materiál dveřního křídla

Materiál, ze kterého jsou dveře vyrobené se liší podle požadavku na jejich umístění a funkci. Obecně platí, že čím těžší dveřní křídlo, tím lépe bude tlumit hluk. Taktéž existuje jistá úměra mezi ...

Jaké máme varianty otevírání dveří?

Jaké máme varianty otevírání dveří?

Jak se dveře otevírají? Otáčením, posouváním, skládáním… Téměř všechny zde představené způsoby otevírání dveří lze vyrobit jako jednostrannou nebo oboustrannou variantu (se dvěma křídly). Dvoukřídlé ...

Dveřní kování: klika, rozeta, závěsy

Dveřní kování: klika, rozeta, závěsy

Dveřním kováním nazýváme veškeré prvky, sloužící k zajištění funkčnosti dveří – kliky, závěsy, zamykací mechanismy, střelky. Jak název napovídá, zpravidla se jedná o kovové součástky.

Nový designový trend: skryté zárubně dveří

Nový designový trend: skryté zárubně dveří

Pokud si říkáte, že na interiérových dveřích už nejde nic vymyslet, jste na omylu. Nové materiály a technologie přímo vybízejí k originálním výtvarným a designovým kreacím. Úspěch mají zejména skryté ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Jak plánovat opravy a finance? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška