Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nový designový trend: skryté zárubně dveří

Pokud si říkáte, že na interiérových dveřích už nejde nic vymyslet, jste na omylu. Nové materiály a technologie přímo vybízejí k originálním výtvarným a designovým kreacím. Úspěch mají zejména skryté zárubně dveří a takzvané grafosklo.

Vše tak trochu souvisí s konceptem českého pavilonu na Světové výstavě EXPO 2015 v Miláně, kde má úspěch systém skrytých zárubní a designových dveří podřízený minimalistickému trendu. Do svého projektu je zařadili autoři české expozice architekti z ateliéru CHYBIK + KRISTOF AA.

Skryté zárubně v interiéru

Kvalitní grafický design skleněných výplní a interiérové dveře, které si můžete hravě splést s obrazem. Systém zárubně se totiž ukrývá do zdi pod omítku či tapetu a dveře z pohledové strany tvoří se zdí jednu rovinu. Skryté zárubně představují podle slov architektů expozice moderní řešení dveřních průchodů, které jsou využitelné nejenom na světových přehlídkách a výstavních expozicích, ale hlavně v běžném interiéru. Představují pro interiérové designéry širokou škálu možností a výzev. Poskytují vysokou kvalitu moderního bydlení a možnost sladění interiérových prvků v libovolném stylu.

Základem je dobrá grafika

Ke skleněným výplním se doporučuje použít takzvané grafosklo, což je vlastně sendvič, kde je mezi dvě skla umístěna fólie s grafikou a vše je k sobě pevně spojeno (zapečeno) za vysokých teplot. Tento skleněný obal pak představuje ideální ochranu vnitřního motivu proti namočení nebo jinému znehodnocení vodou a sklo je navíc ohnivzdorné. Mezi dvě skla lze kromě jiného vložit i přírodniny, vylisované květiny, plátky dýhy, kovů, barevné fólie, tapety či textil. Lze takto sjednotit například výplň dveří se závěsy. Odolnost vůči vysokým teplotám dovoluje použít grafosklo také v kuchyni v těsné blízkosti spotřebičů.

Na rozdíl od standardních dveří, které mívají ve výplních pouze běžné sklo, celoskleněné provedení vyžaduje takzvané kalené sklo. Kalené sklo je pětkrát odolnější vůči bočnímu nárazu než sklo nekalené. Jeho rozbití je v běžném provozu domácnosti takřka nemožné. Ani při hodně velkém nárazu se majitelé bát nemusí, tříští se na neřezavé kousky. U grafoskla se používá ještě speciální vnitřní bezpečnostní fólie, která je se sklem pevně spojena, v momentě nárazu se díky ní úlomky skla nevysypou, ale zůstanou zachyceny pohromadě. Skryté zárubně a grafosklo jsou rozhodně dobrou volbou.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Jaké máme varianty otevírání dveří?

Jaké máme varianty otevírání dveří?

Jak se dveře otevírají? Otáčením, posouváním, skládáním… Téměř všechny zde představené způsoby otevírání dveří lze vyrobit jako jednostrannou nebo oboustrannou variantu (se dvěma křídly). Dvoukřídlé dveře se používají při šířkách větších než 1,2 metru. Takové jsou pak buď symetrické či asmymetrické.

Základní názvosloví dveří

Základní názvosloví dveří

Pro porozumění tématu dveří je dobré znát všechny důležité názvy a pojmenování, která se dveřních výplní týkají. Dveře pravé nebo levé? Co je rozeta? A říká se zárubeň nebo futro, závěs nebo pant?

Moderní interiér: vedou světlé materiály a nezbytný je venkovní prostor k relaxaci

Moderní interiér: vedou světlé materiály a nezbytný je venkovní prostor k relaxaci

Koupí nového bytu nic nekončí. Naopak! Teprve nyní začíná ta pravá zábava se zařizováním, vylepšováním, zkrátka přetvářením bytu v domov. Ty tam jsou doby křiklavě barevných stěn a rustikálních kuchyní. V módě je zase bílá. Interiérům vládnou jednoduché linie a hodně světla. Touhu po vzdušnosti dokládá i trend…

Jak sladit barvy v interiéru

Jak sladit barvy v interiéru

Jakým způsobem se vypořádat s celkovým barevným vyladěním interiéru? Jak skloubit dohromady veškeré materiály a barvy? Máme dvě možnosti. Vložit tento nelehký úkol do rukou architektovi a skrze jeho zkušenosti vytvořit prostor společnými silami nebo se pustit na dobrodružnou cestu a vytvořit barevnost interiéru sami.

Vybíráme dveře do našeho interiéru

Vybíráme dveře do našeho interiéru

Součástí dokonalého interiéru není jenom kvalitní nábytek, ale jsou to také nezbytnosti, jako jsou dveře. Ty primárně slouží k zajištění soukromí jednotlivých obyvatel, ale stejně tak slouží i k lepší izolaci a udržení tepla v jednotlivých místnostech. A jelikož variant je na našem trhu více než dost, představíme si…

REKLAMA