REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Největší zelená střecha severu na dynamické struktuře

Dynamická struktura budovy, podpořená 87 zlomy, tvarovanými svahy a výstupky, největší zelená střecha v severských zemích (3000 metrů čtverečních), těsné sousedství s historickou ruinou starého hradu, a k tomu čtyři patra plná zábavy pro děti. Není to až příliš? Takový povšechný popis vyvolává dojem, že Zeimuls v lotyšském Rēzeknes panuje velký chaos. Opak je pravdou. Všechno tu má své místo.

Základní myšlenkou architektů ze studia SAALS, Rasy Kalniny a Marise Kruminse, bylo vytvořit takový typ stavby, jež by vytvořila atraktivní veřejný prostor pro volnočasové vzdělávání mládeže. K tomuto požadavku se ale záhy přidružily další, jež původní zadání značně zkomplikovaly. Stavba pochopitelně musí být natolik reprezentativní, aby v soutěži návrhů (kterých se sešlo na osmdesát) vynikla, ale přesto musí zůstat natolik „nenápadnou ve své tiché důstojnosti“, aby nepřekryla sousední zříceninu starého hradu Rēzeknes (jedné z mála zbývajících historických památek v centru).

Musí tedy k sobě lidi přitahovat, ale ne je pohlcovat. Návrh tedy v sobě musí sloučit požadavky na inovativní pojetí prostoru, kreativní přístup na vzdělávání dětí, nápadnou i neviditelnou architekturu… Před návrháři a projektanty studia SAALS stál tedy skutečně těžký oříšek k rozlousknutí. O kvalitách samotného výsledku vypovídá i to, že Zeimuls byl letos navržen na Cenu Evropské unie za současnou architekturu - Cenu Miese vad der Rohe.

Když děti nemají kam jít

„Není nám lhostejné, kde naše mládež tráví svůj volný čas. Nepřejeme si, aby se jejich dětství odehrálo jen ve školních lavicích a pak zbytek dne proseděli před monitorem počítače. Rádi bychom dosáhli toho, aby dospívání našich potomků bylo obohaceno o kontakt s nejrůznějšími zájmy a nevšedními koníčky, které by našim dětem poskytli nejen zábavu, ale i inspiraci do dalšího života. A hlavně, naším neposledním cílem je, aby naši adolescenti později neměli potřebu opouštět naše město, jen proto „že tu není co dělat“.

Rodičové v lotyšském Rēzeknes mají jasno, ale k naplnění těchto představ je zapotřebí víc, než jen květnatá slova o plnohodnotném dospívání. A tak byly položeny myšlenkové základy k vybudování mládežnického Centra kreativních služeb, jež nakonec vykvetly v podobě projektu Zeimuls, mimořádného jak z hlediska své funkce, tak i užité architektury.

Život na křižovatce

Rēzeknes s pětatřiceti tisíci obyvateli je největším městem východo-lotyšského regionu Latgale a sedmým největším lotyšským městem vůbec. Město představuje křižovatkou historickou, důležitou zastávku na trase Riga-Moskva a Varšava-Sankt Pěterburg. Obyvatelé se stejnou polovinou hlásí k etniku lotyšskému i ruskému, silný je zde i polský kulturní odkaz. A to je právě jeden z místních problémů: lidé se zde cítí trochu vykořeněni. Město je plné moderních budov, protože jeho staré centrum bylo v závěru druhé světové války vybombardováno, a není se tu k čemu upnout.

A to prý ani vnitřně. Lotyši zde nacházejí málo „lotyšského“, Rusové právě tak málo „ruského“, a tak zde panuje silná demografická tendence k postupnému vysídlování a přesunu mladých generací do Rigy či na východ. Přesvědčit obyvatele, že Rēzeknes nabízí i mladým a dospívajícím kvalitní prostor pro neformální vzdělávání a zábavu, to byl hlavní záměr městské správy, když v roce 2011 vyhlásila svůj záměr na vytvoření multi-funkčního kulturního a vzdělávacího střediska.

Atraktivní zvenčí i zevnitř

Centrum Eastern Latvian center of creative services, respektive Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs bylo slavnostně otevřeno 1.9 2012. V regionu je ale známější pod názvem Zeimuls, což je latgalianský výraz pro tužku. A přesně tak, jako jsou do stojánku zastrčeny různobarevné pastelky, působí navenek - svým vzhledem i „vnitřní“ pestrou nabídkou aktivit celé středisko.

V současnosti nabízí více než 60 nejrůznějších volnočasových kroužků, a bezpočet přidružených workshopů, programů a aktivit. Od společenských tanců, přes ty lidové i moderní, sborový a sólový zpěv, hudební kroužky, malířství, keramické dílny, práci se dřevem, tkaní a pletení či pilování kuchařských dovedností, až po trochu netradiční, jako plastickou animaci nebo Lego-robotiku. Pod Zeimuls funguji kluby hráčů deskových her, šachové i karetní kroužky, ale i aktivity zaměřené na rozvoj pohybových dovedností, včetně základů akrobatiky či choreografie.

Cílová skupina uživatelů je vymezena skutečně široce: vyrazit za zábavou a poučením sem mohou maminky s malými dětmi batolecího věku, nejstarším frekventantům mládežnických kurzů je pětadvacet let. Nejširší nabídkou tu disponují pro věkovou skupinu 13-25 let, což je podle radních období, kdy je poptávka po alternativách zábavy největší. Probíhající výuka není statická: různou měrou využívá moderních technologií a multimediálního přístupu.

Na výuce a kurzech se také různou měrou podílejí studenti ze zahraničí (v rámci projektu Erasmus), kterých zde v současnosti pracuje třicet. Centrum Zeimuls je celoročně otevřeno od pondělí do soboty, ale i mimo hodiny konání kroužků se můžete zajít posedět do malé kavárny, navštívit dvě malá fitness centra, nebo se pozeptat na radu do informačního turistického střediska, které je součástí objektu. Funguje zde i malo-kapacitní turistický hostel.

Není bez zajímavosti, že právě Zeimuls je každoročně pořadatelem grafické soutěže pro mládež, jež nese název „LIDICE“. Nedaleko Rēzeknes totiž před druhou světovou válkou stála vesnice Audrini, která bezezbytku sdílela její tragický osud. Na vyhlašování výsledků tradičně participuje i české Ministerstvo zahraničí.

Co o projektu prozradil Ansis Auzins, člen projektového týmu?

Je to jako zachytit nějaký dramatický moment a uchovat jej v paměti lidí na celou věčnost. Když se přiblížíte k Zeimuls, první, co ve skutečnosti vidíte, je vysoký zelený svah, na jehož vrcholu stojí ruiny starého hradu. Ten byl po léta jedinou dochovanou dominantou města, a také hlavním turistickým lákadlem. A zachování této dominanty, bylo zásadní. I proto jsme se rozhodli, že naše volnočasové centrum „zasadíme“ do země, a překryjeme zelení.

Základní konstrukce budovy je z monolitického betonu, s vnější omítkou. Výrazný díl konstrukčního materiálu tu ale tvoří i sklo a dřevo. Střecha je sestavena z trojúhelníkových bloků, většina pokojů má ale obdélníkové dispozice. To dohromady vytváří prostor pro variabilní geometrii vnitřního prostoru, a je základem jeho jedinečnosti. Celý model v sobě nese různorodost, vnitřní bohatství i pocit bezpečí. Triangulární provedení střechy navíc otevírá prostor pro řadu skulin a mezer, kterými proudí dovnitř přirozené světlo jakoby z netušené strany.

Je to složité „sochařské“ dílo poskládané z jednoduchých geometrických tvarů, podporuje tvořivost a představivost. Pracuje s fyzickým i emociálním prostředím, zachovává ducha místa, a přitom boří tradiční představu o zažitém archetypu. Navzdory tomu, že před vámi stojí 6000 metrů čtverečních prostoru se v každém jeho místě cítíte příjemně a útulně. Centrum Zeimuls je prostě plně kompatibilní se svým účelem i okolním prostředím.

Cena Evropské unie za současnou architekturu - Cena Miese van der Rohe je bienální cena, udělovaná Evropskou komisí a Nadací Miese van der Rohe v Barceloně. Smyslem ceny je podpořit tvořivost v současné architektuře a ukázat lidem jak významnou roli hraje současná architektura při tvorbě evropské společnosti a kultury. Cenu mohou získat stavby ne starší než dva roky, které byly navrženy evropským architektem a postaveny v jedné z 31 evropských zemí. Kromě jediné Ceny pro vítěze je udělována i Zvláštní cena pro začínající architekty.

Název projektu: Zeimuls, Centre of Creative Services of Eastern Latvia
Zeimuļs, Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrs
Architektonické studio: SAALS
Klient: městská rada Rēzeknes
Lokalizace: Rēzeknes, Krasta street 31m Lotyšsko
Vedoucí architekti: Rasa Kalnina, Maris Krumins
Projektový tým: Renars Felcs, Lauris Tirans, Normunds Tirans
Návrh interiérů: Vita Skapare, Arturs Igovens
Technická řešení: Ilze Geca, Martins Reinbergs, Vineta Strauta
Inženýrské služby: INNA Projekts
Celková plocha: 12 080 m²
Rozloha zelené střechy: 3000 m²
Zastavěná plocha: 4400 m²
Prostor učeben: 6000 m²

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Neviditelná chatová osada z Islandu

Neviditelná chatová osada z Islandu

Na Islandu chápou samotu jako jeden z rysů osobní svobody, a proto si tu soukromí skutečně umí vážit. I na dovolené. Dobře si to uvědomovali architekti ze studia PK Arkitektar, když připravovali svůj ...

Dokonalý interiér bez kazu: Dentální klinika v Sydney

Dokonalý interiér bez kazu: Dentální klinika v Sydney

Zubařská profese je v mnoha ohledech zvláštní. Návštěvu stomatologa nevyhledáváme, či spíše odkládáme, co to jde, pokud nás nic netrápí, a jakmile nás začnou zuby bolet, také se k němu zrovna ...

Barevná renovace rodinného domu, která vám vyrazí dech

Barevná renovace rodinného domu, která vám vyrazí dech

Pocta kubismu, práce šíleného architekta nebo ve své podstatě vizuálně nesmírně zajímavé dílko? Když se do projektu renovace poněkud fádního rodinného sídla zapojil architekt Kazuyasu Kochi (KAS), ...

Dům ve tvaru květiny - inspirace z Koreje

Dům ve tvaru květiny - inspirace z Koreje

Jaké to asi musí být, trávit život v obřím origami? Ptejte se obyvatel domu, který na předměstí Soulu vytvořili IROJE KHM Architects Slovní spojení „Hwa Hun” v korejštině značí Kvetoucí nebo též ...

Zelené mrakodrapy pro zelenou budoucnost

Zelené mrakodrapy pro zelenou budoucnost

Nová generace zelených mrakodrapů může významným způsobem pozměnit to, jak bojujeme se změnami klimatu. Celý stavební koncept představuje ve své práci „Eco-Towers: Udržitelná města v mracích“ ...

REKLAMA
REKLAMA