REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Severská architektura: Stavby v přírodě, příroda ve stavbách

Severské země patří mezi průkopníky v oblasti udržitelné architektury. Využívání lokálních zdrojů, přírodních materiálů, ale i odvaha experimentovat spojuje architekty ze severských zemí. V rámci cyklu přednášek Severská cesta, který připravil spolek KRUH, se českým posluchačům představilo norské architektonické studio Reiulf Ramstad Arkitekter. Tentokrát ovšem nejen v náhradním podzimním termínu, ale také v netradičním formátu v podobě online přenosu přímo z atelieru v srdci Osla.

V podzimní části letošního cyklu navazuje spolek KRUH na předchozí přednášky z jara, na kterých vystoupila studia zohledňující ve své práci udržitelný přístup k architektuře. „Ze Severských zemí si vybíráme zajímavé přístupy, které by mohly být aplikovány i v našem prostředí. Chceme ukázat současný přístup k architektuře ve Skandinávii a vztah architektů k naší planetě. Severské země patří mezi nejodpovědnější ve spojitosti k životnímu prostředí, a to se odráží i v jejich postoji k architektuře,“ dodává k tématu cyklu Marcela Steinbachová.

Pokora k místu, principy z přírody

K takovým příkladům patří norské studio Reiulf Ramstad Arkitekter se sídlem v Oslu. Tento oceňovaný ateliér se věnuje především krajinné architektuře. Ve svých realizacích často používá přírodní a biomimetické materiály (biomimetika zkoumá konstrukční řešení v přírodě u živých organismů, snaží se je napodobit a využít k vývoji nových technických řešení) a jejich práce se vyznačuje citlivým přístupem k okolí.

Monolitická železobetonová stavba je velmi elegantně posazena nad poklidně plynoucí vodní hladinu. Zdroj: Tomáš Kovařík

Základními principy, které se v tvorbě atelieru opakují, jsou kromě vztahu k danému místu, lidské měřítko, prolnutí s okolním prostředím, respekt k přírodě a přírodním podmínkám, důraz na detail, kontrasty materiálů a v neposlední řadě také udržitelnost staveb. Udržitelnou stavbu v tomto severském pojetí ovšem netvoří jen použití nejmodernějších stavebních postupů a materiálů, ale především filosofie, ze které stavba vychází. Taková stavba pak respektuje své umístění, lokální tradice a hodnoty, místní materiály, způsob života. Zosobňuje v sobě celkový dojem z daného místa.

Místní materiály zase přirozeně korespondují s ryzí přírodou a v případě národních turistických tras se mnohdy stávají i její neoddělitelnou součástí. Dřevo, surová ocel, kámen, beton a sklo tak hrají hlavní roli v tvorbě studia Reiulf Ramstad Arkitekter.

Chemin des Carrières umožňuje návštěvníkům objevit rozdílné způsoby vnímální krajiny v místech, kudy se kdysi proháněla železnice. Zdroj: Kruh, z.s.

Národní turistická trasa: Když architektura doprovází přírodu

Kancelář získala mezinárodní pozornost v roce 2012, kdy vyhrála soutěž na Trollstigen – projekt národní turistické cesty, která patří k nejnavštěvovanějším místům Norska. Architektům se zde podařilo ohleduplně začlenit současnou architekturu do dramatické norské přírody. Cílem projektu bylo vytvořit pro návštěvníky zážitek v podobě cesty krajinou, která protíná důležité elementy norské krajiny, jako jsou skály nebo voda. Rozdílný zážitek pocítí návštěvníci také v létě a v zimě, kdy budova návštěvnického centra doslova zmizí pod vrstvou sněhu a stává se integrální součástí krajiny. Jak poukázala Tjasa Mavric, která přijala pozvání spolku KRUH představit českým posluchačům vybrané práce, voda je důležitým prvkem nejen v projektu na Trollstigen, ale obecně v severské architektuře. Projevuje se respektem k tomuto životadárnému živlu a citlivým začleněním do projektů.

Národní turistická trasa na Trollstigen patří k těm známější z dvacítky představených projektů studia. Posluchači tak mohli nahlédnout pod pokličku i méně známým realizacím z oblasti bytové, komerční či další drobné výstavby, ale i projektům či master plánům, které jsou takzvaně na papíře.

Forma kostela a komunitního centra v Knarviku vychází z lidových kostelů. Dominantní materiál je dřevo, které v průběhu let získává přirozenou patinu. Zdroj: Kruh, z.s.

Jedním takovým je například Region City v Göteborgu ve Švédsku, který je masivní studií na využití přehlížené městské části a projekt její transformace v polyfunkční soubor budov a veřejných prostorů, které v sobě skloubí volný čas, bydlení, obchod a kancelářské prostory dostupné skrze stávající zanedbaný autobusový a vlakový terminál.

Naopak velmi nenápadnou, ale o to ve svém minimalismu působivější realizací je Národní turistická cesta Selvika. Drobný železobetonový objekt, který se stává součástí krajiny na severu Norska, zdůrazňuje význam okamžiku a vytváří silný zážitek i z něčeho tak obyčejného, jako je sestup ze silnice k pobřeží. Tento moment se snaží ozvláštnit a uchovat jej tak v paměti návštěvníka.

Národní turistická cesta Trollstigen, kterou si studio v roce 2012 získalo zaslouženou pozornost. Návštěvnické centrum propojené pěší trasou s vyhlídkou do údolí, to celé citlivě zasazené do dramatické horské krajiny. Zdroj: Kruh, z.s.

Podobný princip můžeme najít i ve Francii, v realizaci Chemin des Carrières, kde se soubor drobných staveb a prvků stává součástí krajiny, umožňuje návštěvníkovi odhalit charakter okolní krajiny z nové perspektivy a vytvářet zcela nový zážitek. Zde za využití korodující oceli odkazující k bývalé železniční trati, která tudy procházela.

Globální principy a lokální specifika

Autoři takto působí po celém světě a ve svých stavbách se neomezují jen na lokální styl tvorby, ale kombinují globální principy s lokálními specifiky dané kultury, čímž ve své tvorbě hledají zcela nový přístup k architektuře.

Důležitým prvkem je na Trollstigen a v celé Skandinávii prvek vody. Zde stavba komunikuje s vodní plochou především prosklenou plochou, která se stává nedílnou součástí interiéru. Zdroj: Kruh, z.s.

Tyto a mnoho dalších projektů posluchači během jeden a půlhodinové prezentace shlédli živě a nadále mohou ze záznamu na Facebooku spolku KRUH. Další projekty si můžete prohlédnout v galerii fotografií nebo na internetových stránkách Reiulf Ramstad Arkitekter. Nyní již nezbývá než se těšit na další pokračování seriálu Severská cesta a doufat snad jen v kvalitnější přenos z dalekého severu, který ovšem není v režii organizátorů ani přednášejících hostů. Přednáška norského studia Haugen/Zohar Arkitekter je naplánována na 5. 11. 2020.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Ronald Tilleman

Budova na ostrově si vystačí s energií z vlastního odpadu

Po osmi měsících důkladných renovací se letos v létě znovu otevřelo návštěvníkům muzeum, přináležející k proslulému národnímu parku Biesbosch v Nizozemí. Jen po málokteré renovaci se dá říct, že by i jinak pravidelní návštěvníci měli problém výsledek úprav poznat. Tady se ale ocitli v dočista novém světě a na novém…

Dánské krematorium s inovativním přístupem k poslednímu rozloučení

Dánské krematorium s inovativním přístupem k poslednímu rozloučení

Existují místa, jejichž blízkost nikterak rádi nevyhledáváme. Do této kategorie bezpochyby patří i smuteční síně a krematoria doprovázející hřbitovy. Tam skutečně zavítáme většinou jen tehdy, pokud opravdu musíme. Snad právě proto je citlivé zpracování projektu areálu pro architekty takovou výzvou. A dánští Henning…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA