REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Stodola k bydlení. Architekti upřednostnili výhled na koně

Jak se žije na Divokém Západě? Nebojte, na štěkající kolty a ohnivou vodu můžeme protentokrát zapomenout. Z románových westernových kulis si totiž klientka – kovbojka Karolína - vybrala jen lásku ke koním. Projekt svého sídla na venkově ponechala v plně moderním duchu, s výrazným zapracováním přírodních materiálů.
Zdroj: Tom Kurek

Půl hodiny cesty od Poznaně, anebo 30 minut z Poznaně směrem do Ráje. Můžete si vybrat, protože klientka lokalitu, na níž vznikl její obytný dům, považuje přinejmenším za malý eden. Bydlení jí totiž umožňuje naplnit všechny její sny. Od těch nenáročných, jako například věnovat se pěstování a sbírání kaktusů, až po ty skutečně náročnější. Třeba chov koní. Karolína toho prvního „dostala“ od rodičů, když jí bylo osm let. Holčičí sny od té doby hodně pokročily, a teď už ve svém hřebčínu a na pastvinách chová dvaaosmdesát koní, což jí prakticky zabírá veškerý čas. Zábava, sen a hobby, to vše se stalo její prací. A značným způsobem se to odrazilo i na nárocích, které se týkaly organizace budoucího bydlení. Stádo koní totiž jen tak k vodě nepustíte, musíte jim být pořád tak nějak na dohled.

Bydlet na dohled stáda

Ale to neznamená, že musíte nutně bydlet v ryze zemědělské usedlosti. Proto se rozhodla k zakoupení opravdu rozsáhlého pozemku s pastvinami, loukami a lesíky, uprostřed nichž si nechala architekty navrhnout dům. Takový, který by splynul s okolní přírodou. Ve které se mohou koně volně pást. I proto je objekt s užitnou plochou 272 metrů čtverečních ve své podstatě uchopen jako jedno-objemová dřevěná stodola. Tedy, z primitivní zemědělské stavby si uchovává jej vnější tvar, po stránce designu je tento objekt výrazně promyšlenější, a velký důraz tu byl kladen na otevřenost a výhledy. Ve svém návrhu plně odpovídá životním potřebám klientky, která je pořád jednou nohou v sedle a připravená někam vyrazit. Dům jí fyzicky pomáhá oddělit život profesní od nezbytného relaxu, ale nestaví mezi tyto dva světy výraznou bariéru, pořád se prolínají.

Foto: Tom Kurek

Sympatické na domu je, že byť klientka a sami architekti (ze studia PL.Architekci) nepopírají v návrhu inspiraci oním Divokým Západem, hollywoodskými kovbojkami a country stylem, vyvarovali se při práci na projektu jakéhokoliv kýče. Není to žádný domeček pro panenku, která má ráda své koníčky. Osmiletá dívka už dávno vyrostla v sebevědomou ženu, která má jasno ve svých prioritách. A tohle dům, typický svým profilem ale atypický provedením, odráží vně do krajiny. Tedy, spíše zrcadlí, protože přírodní materiály fasády se nesnaží s dojmem z bezprostředního okolí nějak soupeřit. Užitá architektura tu životní prostředí doplňuje. Stavba není monumentem uprostřed pole. Je přítomná ve své přirozenosti.

Modřín se osvědčí s léty

Základní tvar budovy je tak jednoduchý, že by jej namalovalo i dítě,“ říká Katarzyna Cynka a Bartłomiej Bajon, šéfarchitekti a tvůrci projektu. Stodola, jak se navenek obydlí tváří, připomíná zemědělský venkov v sousedství Poznaně. Že jde o něco trochu jiného, poznáte, až když se přiblížíte na dotek: dřevěné rošty splývající z výšek a vytvářející fasádu totiž kryjí hladkou střechou, a dovedně maskují komín i všechny instalace. Výstupky důvěrně známých tvarů tu jsou přítomny, ale kryjí se lamelami. „Při plánování jsme vycházeli z modernistických přístupů, a poznatku, že méně je někdy více,“ vysvětlují architekti. „Proto tu nejsou žádné ornamenty, ozdoby. Jen základní tvar.“ Který nic nekomplikuje.

Foto: Tom Kurek

Ani impregnace, protože modřínové dřevo (z modřínu sibiřského) komplexní fasády si dokáže poradit s dřevokaznými škůdci i plísněmi samo od sebe. Stačí je v horizontu dvaceti let přetřít olejem. Je to ideální nízko-údržbový materiál s vysokou odolností, který dobře absorbuje vlhkost. Navíc bude přirozeně stárnout a šednout, a tím postupně celou stavbu ještě více anonymizovat. „Bude podobná stromům, které rostou v okolí,“ dodává Bajon. Dům se ale stejně jako knihu nevyplatí soudit jen podle obálky. To podstatné se skrývá uvnitř. Respektive, pod „stodolovitou“ fasádou se nachází jádro utěsněné obálky, která zachovává velmi komfortní mikroklima.

Když jste jediným obyvatelem, není soukromí prioritou

O dřevo se obyvatelka nechtěla ochudit ani v interiéru. Tomu dominuje (díky odhalené trámové konstrukci krovu) světlé jasanové a obklady. „Jasan má krásně jemné zrno, je to materiál s působivou texturou,“ prozrazuje Cynka. Dřevěné podlahy se táhnou po celých osmi metrech šířky domu. Totožný motiv dřeva v masivu je zachován i u desky kuchyňské linky a několika exemplářích nábytku. Interiér je nebývale vzdušný, ve své podstatě je totiž jednou nedělenou a spojitou místností. Mezi kuchyní, ložnicí nebo koupelnou prakticky nenarazíte na dveře. Není jich ani zapotřebí, dům s jednou obyvatelkou nemusí zvyšovat nároky na soukromí. A to, že se vana staví proti oknu, také nevadí. Široké okolí má jen jednoho majitele, a to naši kovbojku.

Foto: Tom Kurek

Na zahrádku se tu nehraje

Klientka si původně přála dům orientovaný okny na jih, kvůli dostatku světla. Ale po zralé úvaze a troše přesvědčování od architektů se rozhodla pro reverzní, převrácený model perspektivy.  Proč? Důvodem se stal především výhled, protože v severo-východní orientaci dům vytěží nejvíce ze splynutí s loukou, stromy, lesem a malou říčkou kolem pastviny. Je to jako kouzelný živý obraz krajiny proměňující se v ročních obdobích. Ale samozřejmě to, že hlavní výhled směřuje mimo slunnou stranu, nemohlo zůstat bez adekvátní kompenzace. Okna domu, byť tedy menší, cílí do všech čtyř světových stran. Ale všude tam, kde je to možné, slouží jako pěstební komory kaktusária. Je to praktické, jak po stránce estetiky, tak i funkčnosti. Interiér je mnohem lépe izolován a neztrácí teplo, zužitkovává ho.

Výrazné šedočerné rámy oken nejsou náhodné. Zasazují obraz krajiny do prostředí domácnosti, kterou tak vlastně plynule na vnější svět navazují. Okolí domu překvapí svou neupraveností. Palubou venkovní terasy prostě končí dům, a začíná divoká louka. Zarostlá, s keři i kamením.  Je to volně koňmi vypásaný prostor, takže si klientka nepřála žádnou zbytečnou úpravnost o zařezávání hran podle pravítka. „Je to tak, jak to má být,“ říkají architekti.  

Foto: Tom Kurek

Údaje o projektu

Název projektu: Poz7
Typ projektu: rodinný dům
Architektonické studio: PL.Architekci
Lokalizace: Poznaň, Polsko
Vedoucí architekt: Katarzyna Cynka a Bartłomiej Bajon
Spolupráce: Patrycja Dembowy, Bartosz Stanek
Dodavatel stavby: PPJK JACEK KRYSKE
Dodavatelé materiálu: Focus
Klient: soukromá osoba
Zastavěná plocha: 272 m2
Zahájení projektové činnosti: 2018
Rok dokončení: 2019

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: Boano Prišmontas

V malé dřevěné stodole se budete cítit jako v truhlici s pokladem

Někdy ke spokojenosti stačí jen docela málo. I zastřešené doupě o rozloze padesáti metrů čtverečních může posloužit jako dokonalé útočiště. Sloužící čemu? To už je trochu složitější. Jeho majitelka si nepřála prostor s nějakým přesně definovaným využitím. A proto se tato stodola dá nazvat truhlicí s…

Zdroj: Atelier Sunder-Plassmann

Dřevěný dům na prázdniny. Místo, kde ovce dávají dobrou noc

Místo, které nemá chybu. Tak chápal investor pozemek i jeho širší okolí. Hof Ahmen je prostě střípkem pohody, venkovskou selankou, kterou hudebně podbarvuje nepravidelná melodie zvonků na květnatých loukách pasoucích se oveček. Krása. Jenže jak do tohoto uspořádání vsadit nový rekreační objekt? Jak by měl vypadat…

Foto: Niels Nygaard

Elegantní lovecká chata v Dánsku souzní s přírodou stejně jako tamní lovci

Myslivna s parožím na průčelí, hostinský sál obložený vycpanými trofejemi anebo zámecká chodba z Konopiště? Pod tím, jak asi může vypadat sídlo loveckého svazu, si každý nejspíš představí něco jiného. Chýše lovců s těmito představami silně rezonuje, ale podává je odlišně. V Dánsku totiž platí, že lov je nedílnou…

Foto: Jiří Hroník

Rodinný dům se skleníkem překvapí světlem

Máte rádi kaktusy? Anebo patří k vašim koníčkům pěstování jiné okrasné vegetace? Pak by vás projekt domu se skleníkem rozhodně mohl oslovit. Architekti při návrhu projektu v Podkrkonoší vyzvedli specifické hobby svého klienta, a dodali mu patřičný prostor pro realizaci. Splnili mi jeho sen. Neubrali přitom obytného…

REKLAMA