REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

V malé dřevěné stodole se budete cítit jako v truhlici s pokladem

Někdy ke spokojenosti stačí jen docela málo. I zastřešené doupě o rozloze padesáti metrů čtverečních může posloužit jako dokonalé útočiště. Sloužící čemu? To už je trochu složitější. Jeho majitelka si nepřála prostor s nějakým přesně definovaným využitím. A proto se tato stodola dá nazvat truhlicí s pokladem. Nikdy nevíte, co v něm přesně je.
Foto: Boano Prišmontas

Objekt, nazvaný v krátkosti The Barn – Stodola, je proto vším, co si jen zrovna zamane. Může být ateliérem, tvůrčí dílnou, skladištěm, garáží, meditačním prostorem. Zkrátka podle situace. Univerzálnost z tohoto místa dělá něco podobné soukromé truhlici pokladů. Nikdo předem vlastně neví, jaké klenoty se uvnitř skrývají. Majitelce je ale tento prostor velmi drahý a blízký.

Architekt, co má rád pokusy

Autorem projektu je architekt a designér Boano Prišmontas. Byť i s jeho profesním zařazením musíme opatrně. Soudě podle jeho produkce z posledních let je spíše odvážným experimentátorem, který se nebojí objevovat nové formy, a těm starým dávat nový smysl. Poměrně intenzivně také pracuje s moderními technologiemi.

Foto: Boano Prišmontas

Hraje si s trojrozměrnými vizualizacemi, na parametricky malých projektech testuje nové materiály, popisy jeho projektů s ním spoluvytváří umělá inteligence. A aktuální Stodolu mu pomohla „postavit“ CNC fréza, počítačem naprogramovaná k výrobě jednotlivých součástí. Prišmontas, absolvent University of East London, jde zkrátka s dobou. Ukazuje, jak by mohla v budoucnosti vypadat práce architektů.

Místo plné překvapení

Ale raději zpátky ke Stodole. Je zasazena na okraji rozlehlé zahrady u domu, v jinak tiché a poklidné části Anglie. Kde přesně? To si klienta prozradit nepřála. Je to její osobní prostor. Jinak je stavba neobvyklých dimenzí skutečně pozoruhodným dílem. S půlkulatou střechou, materiálem i tvary skutečně připomíná stodoly z amerického středozápadu. Jen velikost nesedí. Tahle je spíš kapesní.

Foto: Boano Prišmontas

S citem pro detail a provedením se opírá o důmyslnou konstrukci, která vytváří na padesáti metrech čtverečních podmanivý a jedinečný prostor. Napomáhají k tomu malá okna, vedoucí do zahrady a dávající prostor k průniku přírodní harmonie. Otevřený, s obloukovým stropem dřevěnými stěnami i malými okny současně ladí s místem – ale zrovna tak mu odporuje. Patří sem i nepatří.

Být větší, jako skutečná stodola, byla by až nehezká. Ale v tomhle formátu je Stodola velmi zajímavou maličkostí. Není to přitom hobití dům, ale plnohodnotná stavba. V současnosti je využívána jako soukromá umělecká galerie a kontemplativní prostor, prodchnutý duchem klidu a míru. Ale nikdo netvrdí, že se její účel brzy nepromění.

Foto: Boano Prišmontas

Kouzlo detailů je přesnost

Každý prvek v ní je pečlivě promyšlen, aby mohla vyhovovat různému využití. Není hrubá jako typická venkovská stavba, ale je nepopiratelně rustikální. Není přesycená, spíše minimalistická. Co za tím stojí? To je právě ta finta s výpomocí CNC fréz a technologie.

Umožnila totiž velmi hladce vytvořit přesnost a složitost. Fyzických zásahů tu bylo zapotřebí minimum, protože z prefabrikovaných součástí stačilo dílo jen poskládat dohromady. Klenutá střecha vytváří dojem výšky a majestátnosti, dřevěné trámy a odhalené zdivo dodávají nádech rustikálního kouzla. Přírodní materiály použité v celém prostoru dodávají hřejivou příjemnou atmosféru, vytvářejí moderní a nadčasový prostor.

Originální bydlení: V malé stodole se budete cítit jako v truhlici s pokladem. Foto: Boano Prišmontas

Klientka si výsledek pochvaluje. Přeci jen, ve Stodole má své místo, kde se může obklopit věcmi, které jí působí radost. Je jako uvnitř truhlice s poklady.

A co o tomhle projektu prozrazuje sám Boano Prišmontas? „Prostor je uměleckým dílem, svědectvím o síle designu, ukázkou inovace a chuti vytvářet prostory, které inspirují a povznášejí lidského ducha.“ Že to zní chlubivě? Možná za něj tuto promluvu vymyslel nějaký chatbot. U Prišmontase si nikdy nemůžete být jistí. Je to architekt, který se s moderními technologiemi nebojí experimentovat, a podává přitom mimořádné výsledky.

Foto: Boano Prišmontas

Údaje o projektu

Název projektu: The Barn
Typ projektu: ateliér
Architektonické studio: Boano Prišmontas
Lokalizace: Hertfordshire, Velká Británie
Vedoucí architekt: Boano Prišmontas
Strukturální inženýring: Simple Works
Dodavatel stavby: My Room in the Garden
Konstrukce/materiál: My Room in the Garden
Spolupráce: Coquelicot
Dodavatelé materiálu: Investwood, DHH Panel Products, Timberulove, Trimble Navigation
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2022
Rozloha užitné plochy: 50 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto:  Archiv Miguel Marcelino, Lourenço T. Abreu

Z ruiny mají luxus bez okázalosti. Dům, kde se život točí kolem dvorku

Najít pro výstavbu rodinného domu příhodnou stavební parcelu, jejíž pořízení vás nebude nic stát? To se za úspěch počítá v Česku, stejně jako v Portugalsku. Ovšem vhodně takové volné místo zužitkovat, to už může být pro architekta docela náročný úkol. Povedlo se to v případě tohoto bydlení? Posuďte sami.