REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Bydleli útulně ve stodole. Pak si přistavěli slaměný dům

Bydlet v domě z přírodních materiálů je podle Lukáše Gavlovského prima, tak má jeho rodina takové domy hned dva. Může to působit nenasytně, ale ten první, který je známý jako Slaměný dům ve stodole, není velký. Je limitován kamennými zdmi bývalého selského stavení a už tenkrát asi před patnácti lety, kdy jej spolu s přáteli rodina stavěla, počítala s jeho pozdějším rozšířením.

V roce 2013 se rodina již podruhé začala poohlížet po slaměných balících, nechala přemrznout hlínu a na pile nařezat trámy. To vše s vírou, že jsou již zkušení stavitelé a projekt i stavba půjdou hladce. Nikdy však není dobré radovat se předčasně, nakonec totiž realizace přístavby byla opět tak náročná, jako to na podobných stavbách bývá.

Kam postavit ložnici?

Když už byly plány na přístavbu od původního architekta Olivera Kálnássyho téměř dokončené, narazili stavebníci na očima neviditelný problém – geopatogenní zóny proudící vody přímo pod místem, kam hodlali umístit ložnice. Interiér domu ve stodole je jeden otevřený prostor, což spolu s kamny v jeho centru přináší zajímavé a útulné bydlení, ne však soukromí. K tomu měla sloužit právě přístavba umístěná vedle stodoly propojená spojovací chodbou.

Další nezávislá geofyzikální expertiza sice odhalila úplně jiné linie poruch pod zemí, ale všechna diagnostika se shodovala, stavebníci si vybrali to nejhorší místo pro ložnici celém na pozemku.

Stavební materiál máme, teď tedy projekt prosím

Nakonec se rozhodli redukovat své plány a vlivem různých událostí se do nového návrhu pustil jiný architekt, kamarád Mirek Ščudla z atelieru DOMA architekti. V té době však již měli na zahradě uskladněné dřevo nařezané přesně na prvotní velkorysejší verzi stavby. Takže součástí zadání bylo tento materiál efektivně využít pro nově navržené dílo.

Přístavba stojí na třech základových zdech poctivě seskládaných z kamenů a vápenné malty.

Pro konstrukci stěn byl zvolen pragmatičtější systém než u prvního domu – vestavby, kde byly slaměné balíky vkládány do vodorovných řad mezi pletivo a prkenné pobití svislých kulatin. Konstrukci přístavby tvoří rastr svislých trámků v různých roztečích, které zhruba odpovídají rozmezí délek pořízených balíků slámy. Vodorovný strop a podlaha jsou zatepleny rovněž balíky vtlačenými mezi mantinely z fošen a trámů. Vnější rohy fasády a ostění okolo oken byly vymodelovány drátěným pletivem a poté docpávány slámou. (Jak to u slaměných domů bývá, detaily a dodělávky izolací zabraly stejnou práci jako hlavní kubatura slámování.)

Stavebník rád experimentuje, a tak si prosadil do mezery nad stropní balíky ještě vrstvu pilin zakrytou vlnitým papírem, se kterými je podle jeho slov krásná voňavá práce a užijí si ji zejména děti.

Zvenku je domek opatřen hliněnou omítkou s příměsí kravského lejna, která se na vestavbě osvědčila mnohaletým odoláváním přímému působení povětrnostních vlivů.

V jádru nové stavby jsou zděná kamna, která spolu s komínem a stěnou z dusané hlíny tvoří příčku mezi rodičovskou ložnicí a pokojem, kde dnes sídlí obě děti. Přestože v původní stavbě si stavebník dokázal sám připravit směsi pro jemné omítky různých barev z místních zdrojů, rozhodl se pro zjednodušení cesty a novou zkušenost a v interiéru jsou použity hliněné štuky od firmy Picas.

Zajímavou zkušeností a výtvarným počinem bylo pro stavebníky dusání příčky do bednění. Kombinace více druhů použitých hlín a příměsí vytvořilo zajímavé pohledové vrstvy. Spojovací chodba a malá předsíň s WC vytváří čistý meziprostor obou domů s prosklením na terasu. Ta se v letních měsících mění v občasnou noclehárnu s výhledem do lesa a zahrady.

Nová přístavba potřebuje polovinu energie na vytápění než první dům ve stodole. Je to dáno menším objemem prostoru a nemalou roli hrají jistě i trojitá skla v oknech a dokonalejší kamna. Ta první (podobná těžkým finským kamnům) kamnáři nyní s úsměvem přirovnávají k parní lokomotivě, jejíž „motory“ by mohly být i efektivnější.

Ekodům z.s.

logo
Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: Boano Prišmontas

V malé dřevěné stodole se budete cítit jako v truhlici s pokladem

Někdy ke spokojenosti stačí jen docela málo. I zastřešené doupě o rozloze padesáti metrů čtverečních může posloužit jako dokonalé útočiště. Sloužící čemu? To už je trochu složitější. Jeho majitelka si nepřála prostor s nějakým přesně definovaným využitím. A proto se tato stodola dá nazvat truhlicí s…

Zdroj: Roland Bernath

Barokní kravín a stodolu využili pro bydlení a ubytování. Stará stavba zůstala zachována

Švýcarsko patří k zemím, které si dávají hodně záležet na ochraně památkově hodnotných objektů. V místním podání se ale více cení, když letitou stavbu nedokážete jen zakonzervovat v jejím někdejším stavu, ale dokážete ji smysluplně přiblížit současnosti. Jak to vypadá v praxi je dobře vidět na starých hospodářských…

Foto: Petr Vinš

Rekonstrukce starého vodního mlýna na Chodsku je jak z pohádky

Chodsko bylo pověstné svými řemeslnickými cechy, zemitými sedláky a umělci. Charakter místních asi nejlépe vystihovaly romány Jiráskovy nebo obrazy bratrů Špilarových. Zajímalo nás, zda se tradice zachovala až do současné doby, a to i třeba v případě rekonstrukce vodního mlýna. Majitelé objektu se snažili většinu…

Foto: Prodesi/Domesi, Milan Hutera

V tiché lokalitě nedaleko města si rodina postavila dřevostavbu

Sen o zdravém bydlení v přírodě si splnila mladá rodina s dítětem. V malé obci s dobrou dostupností do města si nechala postavit dvoupatrovou dřevostavbu s důmyslně uspořádanou dispozicí podle individuálního projektu.

Foto:  Jakub Skokan a Martin Tůma / BoysPlayNice

Dům Kaštan je plný překvapení. Pod dřevěnou obálkou skrývá výživné jádro

Bez zbytečných parádiček, přímo k jádru věci. Vyzvednout to podstatné, zacílit na silné stránky a ty tvůrčím způsobem rozvést. Dům Kaštan ve své čisté podstatě oživuje to, co si spojujeme s tradiční valašskou architekturou. Soulad s přírodou, stabilitu, soběstačnost, odolnost, zapracování lokálních zdrojů. Činí tak s…

zdroj: Ekodům o. s.

Rodinný dům ze dřeva a slámy postavili mezi vzrostlé stromy

Na počátku příběhu stavby slaměného domu v Horním Jelení byla potřeba přestat řešit finance pohlcující opravy dvou starých vysoce energeticky náročných domů, které navíc nevyhovují svým rozvržením. Plán zahrnující financování oprav prodejem druhého domu byl kompromisem, jenž nemohl splnit sen o prosluněném,…

Foto: Milan Hutera

Slaměný dům z prefabrikovaných panelů v prudkém svahu u Bratislavy

Polo-intenzivní zelená střecha rozprostírá svá křídla nad slaměným domem, který se vznáší nad propastí. Je to ultra-nízkoenergetický ekologický dům bez kompromisů na kvalitě. Jednou z nejekologičtějších tepelných izolací je sláma. Ovšem výstavba ze slaměných balíků je poměrně pracná, a proto vznikl systém…

Rekonstrukce starého domu pod Lanšperkem zachránila, co ostatní radili zbourat

Rekonstrukce starého domu pod Lanšperkem zachránila, co ostatní radili zbourat

Do rekonstrukce se pustili, protože si přáli mít domov v již hotové zástavbě. Myšlenka nekoncepční výstavby „na zelené louce“ jim byla cizí. Hledali místo a dům, který by měl duši. Našli ho skrytý pod břízolitovou omítkou stojící těsně pod vrcholem se zříceninou. Většinu požadavků se jim podařilo splnit. Na širokých…

VIDEO: Low-cost slaměný dům v Brlohu svépomocí

VIDEO: Low-cost slaměný dům v Brlohu svépomocí

Cesta za vlastním bydlením v domě s velikou zahradou nás zavedla do jihočeské vesničky Brloh. Již dlouhodobě se zabýváme pojetím ekologie a obecně „úspornou“ filosofií. Stavba domu z přírodních materiálů se nám jevila jako logická. S čím by měl architekt experimentovat, když ne s vlastním bydlením. Nesoustředili jsme…

REKLAMA