REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Rodinný dům ze dřeva a slámy postavili mezi vzrostlé stromy

Na počátku příběhu stavby slaměného domu v Horním Jelení, byla potřeba přestat řešit nekonečné a finance pohlcující opravy dvou starých, vysoce energeticky náročných domů, zcela nevyhovujících svým rozvržením. Každý plán, jak jeden dům opravit prodejem druhého byl kompromisem, který nemohl splnit sen o prosluněném, energeticky čistém, nenáročném a příjemném prostředí. Proto došlo k rozhodnutí oba domky prodat a pokusit se vysnít si hnízdo „na míru“.

Stavebníci oslovili architekta Radka Hálu, který dokázal jejich představy o bydlení a zároveň jejich finanční možnosti vtělit do architektonického návrhu. Dům se nachází v rekreační odpočinkové zóně bývalého koupaliště, nyní opravené přírodní nádrže. Je situován mezi vzrostlými stromy. Byl projektován tak, aby žádný z nich nemusel padnout. Dnes se za to odměňují stínem v létě a luxusem zahrady v lese.

Půdorys domu je jednoduchý obdélníkový o rozměrech 5,8 x 12,75 m. Celková obytná plocha je zhruba 100 m2. Dvojpodlažní řešení umožnilo vytvořit velký otevřený prostor, který je srdcem dispozice. Na východní a západní fasádu navazuje na dům střešním přesahem chráněná dřevěná terasa a vstup do domu, k severní fasádě přiléhá přístavek s hospodářským zázemím domu; dílna, dřevník, garáž a kryté parkovací stání. Domu vévodí velké okno v převýšené části směřované na jih. Tepelné zisky z něj v zimě přitápí až o 3 stupně, v létě je stíněno vzrostlými lípami.

Dispozice, co plyne prostorem

Dispozice je velmi srozumitelná a jakoby plyne prostorem. Z malé předsíňky vstupujete přímo do hlavního obytného prostoru, převýšeného obývacího pokoje, jehož součástí jsou těžká akumulační kamna – teplá náruč domova a také sochařsky pojaté schodiště. Na obývací prostor přímo navazuje kuchyňský kout s jídelním stolem. V soukromější části domu v patře jsou dva pokoje, které bude možné časem uzavřít posuvnými skleněnými stěnami. Na “balkoně” nad otevřeným prostorem je umístěn pracovní stůl pro pána domu – fotografa. Veškeré přízemní prostory jsou bezprostředně propojeny s exteriérem velkými okny a východy na terasu.

Konstrukce ze dřeva a slámy

Dům stojí na klasických základech, tesařská konstrukce je z lunárního dřeva vytěženého v místních lesích, zpracovaného na pile „za humny“. Dřevěná konstrukce je vyplněna balíky slámy od sedláka, rovněž z nedaleka. Technologii cpaní balíků a docpávání, stejně jako hliněné omítky se stavebníci učili za chodu. Složení stěn domu zevnitř ven je: jemné hliněné omítky, hrubé hliněné omítky, rákos, šikmá prkna, balíky slámy, prkna, hrubá omítka, difuzní fólie, konstrukce držící dřevěnou fasádu, modřínová fasáda napuštěná tungovým olejem.

Zdroj: Ekodům

Nízká spotřeba energií i vody

Pultová střecha bude v budoucnosti stálezelená, nyní je zakončena střešní fólií.

Hrubé hliněné omítky si stavebníci vyráběli sami z jílu vytěženého na pozemku. Stavbu zásobili vodou z vlastní studny, kterou využívají i nadále. Připojili se ovšem na místní kanalizaci a rovněž elektřinu odebírají ze sítě. Také dešťová voda je jímána v nádrži a využita na zavlažování zahrady. Stavbu prováděli za stálé pomoci stavebníků řemeslníci z okolí, ale i přátelé. Dům má nízkou spotřebu provozních energií, je koncipován jako nízkoenergetický. Je vytápěn pecí na dřevo s teplovodním výměníkem v kombinaci s teplovodními rozvody.

Zdroj: Ekodům

Postupné investice do domu

Po třech letech bydlení jsou stavebníci stále stejně nadšení, dům splňuje svůj účel a každý den navrací vloženou energii. Je skutečným útulkem před světem, soukromým vesmírem rodiny, kam se rádi vrací.

Součástí plánu bylo neuvázat se dluhy, to se částečně splnilo, v jistém momentě, to zná většina stavebníků, finance došly, ale nyní je již rodina bez dluhů. Že dům a jeho okolí není zcela dokončen (chybí plot, zelené zatravnění ploch a detaily typu zábradlí na balkoně, vnitřní skleněné dělení patra...) to vše si naděluje rodina postupně, každý rok kousek: terasy, dílny, příjezdovou cestu... 

Ekodům z.s.

logo
Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Rekonstrukce starého domu pod Lanšperkem zachránila, co ostatní radili zbourat

Rekonstrukce starého domu pod Lanšperkem zachránila, co ostatní radili zbourat

Do rekonstrukce se pustili, protože si přáli mít domov v již hotové zástavbě. Myšlenka nekoncepční výstavby „na zelené louce“ jim byla cizí. Hledali místo a dům, který by měl duši. Našli ho skrytý pod břízolitovou omítkou stojící těsně pod vrcholem se zříceninou. Většinu požadavků se jim podařilo splnit. Na širokých ...

Soběstačný dřevěný dům u Chocně je nezávislý na sítích

Soběstačný dřevěný dům u Chocně je nezávislý na sítích

Dům, který je pro Pavla Černého splněným snem. Dřevostavba na nádherném místě, vnitřní hliněné omítky, těžká akumulační kamna a hlavně – žádné inkaso. Nevedou sem žádné kabely ani trubky z venku. Voda je z vrtu, elektřina z ostrovní fotovoltaické elektrárny, teplo ze slunce nebo dřeva. Celý dům se stavěl s ohledem na ...

REKLAMA