REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

VIDEO: Low-cost slaměný dům v Brlohu svépomocí

Cesta za vlastním bydlením v domě s velikou zahradou nás zavedla do jihočeské vesničky Brloh. Již dlouhodobě se zabýváme pojetím ekologie a obecně „úspornou“ filosofií. Stavba domu z přírodních materiálů se nám jevila jako logická. S čím by měl architekt experimentovat, když ne s vlastním bydlením. Nesoustředili jsme se prioritně na snížení energetické spotřeby během provozu, ale na vytvoření zdravého a příjemného prostředí, které funguje jednoduše.

Důležité pro nás bylo použití místních materiálů - hlína je z našeho pozemku, sláma a hnůj od místního zemědělského družstva - a spolupráce s místními řemeslníky. Nechceme, aby dům řídil počítač, raději přiložíme do pece nebo otevřeme okna, byť nás to stojí nějaké usilí.

Rodinný dům ze slámy v Brloze

Pozemek máme ve svahu na okraji vesnice Brloh. Orientaci domu jsme volili s ohledem na terén a na krásné výhledy. Návrh domu zásadně ovlivnily použité materiály a umístění uvnitř CHKO Blanský les s nutností dodržet regulativy pro výstavbu – především obdélný půdorys a sedlovou střechu s malými přesahy. Dům je založen na betonových pasech a provětrávané mezeře. Nosnou konstrukci tvoří těžký dřevěný skelet. Obvodové stěny, podlaha i střecha domu je tepelně izolována jednou vrstvou slaměných balíků. Tomu je přizpůsobena i dřevěná konstrukce v modulu 1,2 m s nosnými sloupky na vnitřní straně a pomocnými na straně vnější.

Náš dům není velký, vnější rozměr půdorysu je 7 x 10,5 m, ale v interiéru působí vzdušně a prostorně. Většinu přízemí zabírá obytný prostor světlé výšky 2,8 m s trámovým stropem, který je přerušen otvorem s průhledem do podkroví. Širokou prosklenou stěnou v jihovýchodní stěně se díváme daleko do pošumavské krajiny s horou Kleť, okno na severovýchod s pohledem na malebný kostel s farou připomíná obraz. Uprostřed dispozice se nachází masivní zděná pec (téměř sochařské dílo našeho kamnáře), která je jediným zdrojem tepla pro vytápění domu. V místnostech v podkroví jsou přiznány šikminy až po hřeben střechy včetně prostupujících kleštin. V interiéru se v maximální možné míře svými povrchy projevují použité stavební materiály – dřevěné sloupky a trámy, hliněné omítky a režné nepálené zdivo akumulačních příček. Půdorys je pravoúhlý podle logiky dřevěné konstrukce, organickou měkkost mu dodávají obliny hliněných omítek. Prostory jsou postupně doplňovány masivním nábytkem, který vyrábí místní truhlář podle našich návrhů.

Rodinný dům ze slámy v Brloze

Do domu vstupujeme z dřevěné terasy, která kryje provětrávanou mezeru. Na dům přes kryté závětří navazuje sklípek s dřevníkem, kde jsme si vyzkoušeli použití zelené střechy. Dešťovou vodu na zalévání sbíráme do podzemní nádrže. Opodál máme ještě dřevostavbu garáže s dílnou a na zahradě pěstujeme zeleninu, zakládáme ovocný sad a těšíme se na slepice a kozy.

Dům jsme stavěli svépomocí. Sami s pomocí přátel a brigádníků jsme prováděli vše, co se týče slámy a hlíny. Na tesařské, truhlářské, zednické a instalatérské práce jsme si sjednávali řemeslníky.

Rodinný dům ze slámy v Brloze

Stavba: Rodinný dům v Brloze, okres Český Krumlov
Stavebník: manželé Anastasia Kan a Ondřej Meloun
Architekt: Meloun a Kan architekti
Rok dokončení: 2013

Ekodům z.s.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Domy ze slámy

Jak povolit slaměný rodinný dům, jak na něj získat hypotéku a jak jej pojistit?

Jak povolit slaměný rodinný dům, jak na něj získat hypotéku a jak jej pojistit?

Vlastní dům je snem mnoha lidí. Stále více rodin dává při výstavbě důraz na přírodní materiály a zdravé bydlení. Na žebříčku oblíbenosti stoupá i využití alternativních přírodních stavebních materiálů jako jsou nepálená hlína, dřevo či sláma. Dan Grmela nám dnes osvětlí jak na povolení, hypotéku a pojištění slaměného ...

Mýty o slaměných domech: Opravdu ho sežerou myši? A jak dobře hoří?

Mýty o slaměných domech: Opravdu ho sežerou myši? A jak dobře hoří?

Slámu a jí podobné stavební materiály pro stavbu domů používali lidé od nepaměti, a i když se na ní v průběhu let skoro zapomnělo, dnes sílí hnutí za její opětovné využití, a nejen mezi laickými nadšenci ale i mezi projektanty u nás i v zahraničí. I přesto v porovnání s ostatními materiály zůstává na okraji zájmu. Na ...

Přírodní tepelná izolace, kterou vypěstují ve skleníku

Přírodní tepelná izolace, kterou vypěstují ve skleníku

Tepelné izolace jsou nemalou součástí všech staveb. Pro životní prostředí ale představují velkou zátěž. Pomineme-li ovčí rouno neexistuje mnoho skutečně původních přírodních tepelných izolací. V Chile se teď snaží prosadit biologickou tepelnou izolací, kterou si sami pěstují.

REKLAMA