REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Slaměný dům z prefabrikovaných panelů v prudkém svahu u Bratislavy

Polo-intenzivní zelená střecha rozprostírá svá křídla nad slaměným domem, který se vznáší nad propastí. Je to ultra-nízkoenergetický ekologický dům bez kompromisů na kvalitě. Jednou z nejekologičtějších tepelných izolací je sláma. Ovšem výstavba ze slaměných balíků je poměrně pracná, a proto vznikl systém prefabrikovaných slaměných panelů.

Představou investora byl jednopodlažní venkovský dům z přírodních materiálů, otevřený do zahrady. Atypický stavební pozemek v prudkém jižním svahu poskytl atraktivní výhled na severozápad a rovinatou plochu na jihu. Stavební čára však vyžadovala, aby byl dům postaven nad útesem, na rovině nebylo dovoleno stavět. Také díky tomu je dnes dům orientovaný do rozlehlé zahrady na jihu. Říká se, že dům má stát na nejméně přitažlivé části pozemku. Celého díla se ujal tým slovenského ateliéru Createrra, který se zaměřuje na navrhování energeticky pasivních staveb z přírodě blízkých materiálů.

Dům na hraně

Usazení domu je odvozeno od hrany svahu, která svým zalomením sledovala stavební čáru. V místě lomu je umístěná zimní zahrada tak, aby vysoká střecha stínila okna samotného domu. Tak dokázali autoři prosvětlit dům do hloubky bez toho, aby se museli bát přehřívání. Zimní zahrada definovala tvar objektu i samotného centra interiéru a je přímo propojená s kuchyní.

Příjemnému interiéru dominuje dřevo a bílá, foto: Milan Hutera

Poloha domu na vrcholu svahu vyžadovala stabilní založení, které zároveň umožnilo oddělit technologické zázemí z obytného podlaží do prostor spodní stavby. Tam vznikl i sklad pro zahradu. Z důvodu prudkého svahu bylo zapotřebí vykonzolovat část stavby na dřevěné nosné sloupy ve tvaru V. Podlaha na přízemí je poskládána z pohledových trámů a I nosníků, mezi které je nafoukaná celulóza. Spodní stavba vytváří kvalitní podklad pro obytné podlaží, řešené pomocí nosných stěnových panelů EcoCocon. 

Nepravidelný tvar – sláma na míru

Slaměné prefabrikáty EcoCocon se mohou přizpůsobit jakékoli geometrii. To bylo v tomto případě nevyhnutné kvůli nepravidelnému půdorysu, ale také kvůli tvaru střechy nad zimní zahradou. Stěny ze slaměných panelů jsou dostatečně únosné pro těžkou konstrukci střechy, v sobě skrývají nosné překlady i několik speciálně vyztužených panelů. Poskládat panely jde proto mimořádně rychle a výstavba se spíš podobá hře s kostkami Lega než stavebnímu procesu. Přesnost panelů umožnila naplánovat stavbu skoro na milimetr přesně.

Velké kruhové okno s výhledem, foto: Milan Hutera

Na střeše nemají žádné dva pohledové trámy stejnou geometrii. Střední vrcholový vazník stoupá vzhůru. A přestože většina obvodových stěn má stejnou výšku, úhel každého trámu je jiný. Celý krov byl navržen ve 3D, vyexportovaný do CAM systému a opracovaný na počítačem řízené lince. Nejnáročnější bylo opracovat horní plochu každého trámu, neboť kvůli geometrii dřevěného záklopu musely mít tvar vrtule. I to se nakonec podařilo a pohledový záklop dnes přesně kopíruje trámy na obou stranách, nevzniká zde žádná mezera. 

Teprve nad záklopem je vytvořena další vrstva – prostor pro izolaci z I-nosníků. Architekti trochu experimentovali a ukázalo se že I-nosníky se dají mírně zkroutit, aby zkopírovali nepravidelný úhel povrchu záklopu. Nad I-nosníky přišel na řadu další záklop, pojistná vysoko difúzní fólie a poměrně velká odvětrávaná mezera. Až potom následoval 3. záklop a EPDM fólie se zelenou střechou. S jistotou lze prohlásit že nejnáročnější na stavbě byla právě střecha, přitom rozmístění CAM opracovaných trámů bylo to nejrychlejší a velmi jednoduché.

"Okno" do konstrukce budovy, je dekorací i technickou zajímavostí. Foto: Milan Hutera

Zelená střecha a její výhody

Intenzivní zelená střecha s tloušťkou až 20 cm samozřejmě pořádně zatížila stěny i trámy. Ty byly proto doplněny o sloupy, které odvedly zátěž z vrcholového vazníku do základů. Pro odlehčení střechy se krajní plochy oplechovaly tmavým plechem Rheinzink. Výška střechy a její ideální přesahy umožňují, aby zimní slunko svítilo hluboko do interiéru a zároveň brání letnímu přehřívání. Díky venkovnímu dřevěnému obkladu na severní straně, splývá dům s kopcem.

Hliněné omítky v interiéru

Uvnitř byli použity hliněné omítky přímo na slaměné panely. Bylo to umožněno i díky tomu, že systém panelů má vzduchotěsnou rovinu na exteriérové straně stěny. Uvnitř tedy není třeba OSB ani fólie. Kvalitní provedení vzduchotěsnosti bylo potvrzeno i blower door testem (n50 = 0,19 1/h).

Interiér je doplněn masivními velkorozměrnými parketami a prosklenou stěnou do uměleckého ateliéru. V něm se vyjímá obrovské kruhové okno s průměrem 2,75m.

Ekodům z.s.

logo
Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Domy ze slámy

zdroj: Ekodům o. s.

Rodinný dům ze dřeva a slámy postavili mezi vzrostlé stromy

Na počátku příběhu stavby slaměného domu v Horním Jelení, byla potřeba přestat řešit nekonečné a finance pohlcující opravy dvou starých, vysoce energeticky náročných domů, zcela nevyhovujících svým rozvržením. Každý plán, jak jeden dům opravit prodejem druhého byl kompromisem, který nemohl splnit sen o prosluněném, ...

Pasivní slaměný dům v Zářecké Lhotě postavili svépomocí

Pasivní slaměný dům v Zářecké Lhotě postavili svépomocí

Slaměný dům v Zářecké Lhotě u Chocně byl navržen do nové obytné zástavby. Hlavní obytná budova je dvoupodlažní se sedlovou střechou, orientovaná delší stranou k jihu. Směrem k silnici by měla časem vzniknout kolmo na dům hospodářská část s parkováním a sklad. Celkový tvar tak vytvoří uzavřený obytný dvůr. Do dvora ...

Dům ze slámy. Kolik stojí?

Dům ze slámy. Kolik stojí?

„Postavím si rodinný dům ze slámy a ušetřím dost peněz,“ si myslí mnoho věci neznalých stavebníků. I alternativní stavební materiály stojí peníze. Kolik jste schopni ušetřit (nebo neušetřit) financí při stavbě rodinného domu s využitím slámy? Je to skutečně to nejlevnější řešení? Nutno podotknout, že lidí, kteří si ...

Slaměné domy: Shnije sláma po dešti a lze na slaměnou stěnu zavěsit kuchyň?

Slaměné domy: Shnije sláma po dešti a lze na slaměnou stěnu zavěsit kuchyň?

Slámu a jí podobné stavební materiály pro stavbu domů používali lidé od nepaměti, a i když se na ní v průběhu let skoro zapomnělo, sílí hnutí za její opětovné využití, a nejen mezi laickými nadšenci ale i mezi projektanty u nás i v zahraničí. Dnes si budeme s Danem Grmelou povídat o slámě a jejích vlastnostech.

zdroj: Ekodům o. s.

Dva bratři architekti tvoří pasivní domy z přírodních materiálů

Podívejme se na souhru v rodině architektů a jejich tvorbě. Jsou to dva bratři, každý však vede svůj vlastní ateliér. Jména, která jsou v oblasti stavitelství z přírodních materiálů i pasivní a nízkoenergetické výstavby dobře známá: Aleš a Jan Brotánkovi. Podívejme se na jejich dvě drobnější stavby: Rodinný dům od ...

REKLAMA