Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Slaměný dům z prefabrikovaných panelů v prudkém svahu u Bratislavy

Polo-intenzivní zelená střecha rozprostírá svá křídla nad slaměným domem, který se vznáší nad propastí. Je to ultra-nízkoenergetický ekologický dům bez kompromisů na kvalitě. Jednou z nejekologičtějších tepelných izolací je sláma. Ovšem výstavba ze slaměných balíků je poměrně pracná, a proto vznikl systém prefabrikovaných slaměných panelů.

Představou investora byl jednopodlažní venkovský dům z přírodních materiálů, otevřený do zahrady. Atypický stavební pozemek v prudkém jižním svahu poskytl atraktivní výhled na severozápad a rovinatou plochu na jihu. Stavební čára však vyžadovala, aby byl dům postaven nad útesem, na rovině nebylo dovoleno stavět. Také díky tomu je dnes dům orientovaný do rozlehlé zahrady na jihu. Říká se, že dům má stát na nejméně přitažlivé části pozemku. Celého díla se ujal tým slovenského ateliéru Createrra, který se zaměřuje na navrhování energeticky pasivních staveb z přírodě blízkých materiálů.

Dům na hraně

Usazení domu je odvozeno od hrany svahu, která svým zalomením sledovala stavební čáru. V místě lomu je umístěná zimní zahrada tak, aby vysoká střecha stínila okna samotného domu. Tak dokázali autoři prosvětlit dům do hloubky bez toho, aby se museli bát přehřívání. Zimní zahrada definovala tvar objektu i samotného centra interiéru a je přímo propojená s kuchyní.

Příjemnému interiéru dominuje dřevo a bílá, foto: Milan Hutera

Poloha domu na vrcholu svahu vyžadovala stabilní založení, které zároveň umožnilo oddělit technologické zázemí z obytného podlaží do prostor spodní stavby. Tam vznikl i sklad pro zahradu. Z důvodu prudkého svahu bylo zapotřebí vykonzolovat část stavby na dřevěné nosné sloupy ve tvaru V. Podlaha na přízemí je poskládána z pohledových trámů a I nosníků, mezi které je nafoukaná celulóza. Spodní stavba vytváří kvalitní podklad pro obytné podlaží, řešené pomocí nosných stěnových panelů EcoCocon. 

Nepravidelný tvar – sláma na míru

Slaměné prefabrikáty EcoCocon se mohou přizpůsobit jakékoli geometrii. To bylo v tomto případě nevyhnutné kvůli nepravidelnému půdorysu, ale také kvůli tvaru střechy nad zimní zahradou. Stěny ze slaměných panelů jsou dostatečně únosné pro těžkou konstrukci střechy, v sobě skrývají nosné překlady i několik speciálně vyztužených panelů. Poskládat panely jde proto mimořádně rychle a výstavba se spíš podobá hře s kostkami Lega než stavebnímu procesu. Přesnost panelů umožnila naplánovat stavbu skoro na milimetr přesně.

Velké kruhové okno s výhledem, foto: Milan Hutera

Na střeše nemají žádné dva pohledové trámy stejnou geometrii. Střední vrcholový vazník stoupá vzhůru. A přestože většina obvodových stěn má stejnou výšku, úhel každého trámu je jiný. Celý krov byl navržen ve 3D, vyexportovaný do CAM systému a opracovaný na počítačem řízené lince. Nejnáročnější bylo opracovat horní plochu každého trámu, neboť kvůli geometrii dřevěného záklopu musely mít tvar vrtule. I to se nakonec podařilo a pohledový záklop dnes přesně kopíruje trámy na obou stranách, nevzniká zde žádná mezera. 

Teprve nad záklopem je vytvořena další vrstva – prostor pro izolaci z I-nosníků. Architekti trochu experimentovali a ukázalo se že I-nosníky se dají mírně zkroutit, aby zkopírovali nepravidelný úhel povrchu záklopu. Nad I-nosníky přišel na řadu další záklop, pojistná vysoko difúzní fólie a poměrně velká odvětrávaná mezera. Až potom následoval 3. záklop a EPDM fólie se zelenou střechou. S jistotou lze prohlásit že nejnáročnější na stavbě byla právě střecha, přitom rozmístění CAM opracovaných trámů bylo to nejrychlejší a velmi jednoduché.

"Okno" do konstrukce budovy, je dekorací i technickou zajímavostí. Foto: Milan Hutera

Zelená střecha a její výhody

Intenzivní zelená střecha s tloušťkou až 20 cm samozřejmě pořádně zatížila stěny i trámy. Ty byly proto doplněny o sloupy, které odvedly zátěž z vrcholového vazníku do základů. Pro odlehčení střechy se krajní plochy oplechovaly tmavým plechem Rheinzink. Výška střechy a její ideální přesahy umožňují, aby zimní slunko svítilo hluboko do interiéru a zároveň brání letnímu přehřívání. Díky venkovnímu dřevěnému obkladu na severní straně, splývá dům s kopcem.

Hliněné omítky v interiéru

Uvnitř byli použity hliněné omítky přímo na slaměné panely. Bylo to umožněno i díky tomu, že systém panelů má vzduchotěsnou rovinu na exteriérové straně stěny. Uvnitř tedy není třeba OSB ani fólie. Kvalitní provedení vzduchotěsnosti bylo potvrzeno i blower door testem (n50 = 0,19 1/h).

Interiér je doplněn masivními velkorozměrnými parketami a prosklenou stěnou do uměleckého ateliéru. V něm se vyjímá obrovské kruhové okno s průměrem 2,75m.

Ekodům z.s.

logo
Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: BoysPlayNice

Moderní dům s vegetační střechou zapadl přirozeně do staré zástavby ve Znojmě

Moderní rodinný dům ze Znojma dal ve svém projektu rovnocenný prostor ekonomice i ekologii provozu. Není jen obyčejným domem na nábřeží, bohatším o zelenou střechu. Výsledkem promyšleného projektu je poněkud atypická stavba, která ale s jistou rafinovanou nenápadností kotví v již existující zástavbě, a maximálně…

Bydleli útulně ve stodole. Pak si přistavěli slaměný dům

Bydleli útulně ve stodole. Pak si přistavěli slaměný dům

Bydlet v domě z přírodních materiálů je podle Lukáše Gavlovského prima, tak má jeho rodina takové domy hned dva. Může to působit nenasytně, ale ten první, který je známý jako Slaměný dům ve stodole, není velký. Je limitován kamennými zdmi bývalého selského stavení a už tenkrát asi před patnácti lety, kdy jej spolu s…

Foto: Charles Davis Smith, FAIA

Domu na malé parcele dominuje komín a stromy. Dřevo je na fasádě i na stropě

Úsloví „domeček jako malovaný“ ve Státech nepoužívají, říkají spíše „vyřezaný“. A jak takový vypadá? Navenek vychází z tvarů typických spíše pro chatu nebo venkovské stavení, byť stojí ve městě. Nádhernému rodinnému domu mezi stromy dominuje dřevěná fasáda a výrazný komín.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA