REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Pasivní dům s kořenovou čistírnou na střeše a další inspirace z exkurzí Příběhy domů

Třetí ročník semináře o udržitelné architektuře proběhl v prostorách Emauzského kláštera v Praze a rozhodně neměl nouzi o zájemce. Přednášky architektů a investorů byly doplněny o praktické exkurze s obyvateli domů.

Atmosféru dvoudenní akce asi nejlépe vystihují fotografie a nadšené ohlasy návštěvníků. Za všechny jistě stojí za zmínku přednáška bratrů Chvátalových, kde jste se mohli dozvědět, co obnáší stavba z nosné slámy a řešit společně s přednášejícími a návštěvníky statický návrh u tohoto druhu staveb. Na akcích společnosti Ekodům nikdy nechybějí diskuze o ekonomii staveb, o vodě a energiích, hovoří se přirozeně také o trendech v udržitelné architektuře a o mnoha jiných tématech, které vždy souvisejí s ekologickým bydlením a přírodním stavitelstvím. Přednášejí přední odborníci na daná témata, stavebníci se svými architekty a projektanty. Všechny přednášky letošního ročníku Příběhy domů je možné shlédnout na portálu TZB-INFO a e-stav a vychutnat tak nesdělitelnou atmosféru této velkolepé akce.

Pravidelnou součástí jsou exkurze po realizovaných stavbách, které představují možnost vyzkoušet si vše na vlastní oči a promluvit si s těmi, kteří už se vydali na cestu k přírodnímu stavitelství. Jsou upřímní a nic nezamlčují. Mluví o odříkání a tvrdé dřině, o nadějích i zklamáních. Přesto společně vytrvali a splnili si svůj sen. Tentokrát se zájemci mohli vydat na exkurzi směrem na Jihozápad, na Východ či po Praze a okolí. V Pražském okruhu navštívili šest domů, mezi nimi i dům s kořenovou čističkou na střeše v letenském vnitrobloku, pavilon ZŠ Montessori nebo slaměný dům s lesní školkou v Kunraticích. Zájemci o Východní exkurzi si pochvalovali zvláště slaměný dům v Brtvi, kde majitel použil přírodní materiály v maximální míře. Zaujala je i opalovaná modřínová fasáda na domě v Holicích.

Pořádání konference není jedinou činností, kterou se společnost Ekodům zabývá. Členové spolku mezi sebou sdílejí zkušenosti s navrhováním ekologicky šetrných staveb – nízkoenergetických či pasivních domů s užitím přírodních materiálů. Za důležité považují užívání místních zdrojů s minimální ekologickou stopou. Předsedou spolku je akademický architekt Aleš Brotánek, kterého jsme požádali o rozhovor: 

V čem je podle vás tato akce výjimečná?

Jde o seminář na hranici kolokvia. Akce zaměřená na potkávání lidí a názorů z různých úhlů pohledů. Přítomností a vystupováním investorů je zde posílena atmosféra autenticity a tříbení názorů v dialogu. Nejsme v žádném případě nějakou uzavřenou bublinou.

zdroj: Sdružení Ekodům

Kterou stavbu byste v tomto roce zvláště ocenil a proč?

Podle mého názoru je zde zcela mimořádný pokus renovovat secesní objekt v Poděbradech v co nejvíce zdravou i energeticky efektivní budovu podle principů pasivního domu, ale přitom zachovat všechny kouzla a poetiku původního historického charakteru budovy. To je v tomto oboru ta nejsložitější disciplína, která, pokud se podaří, dává novou šanci historickým budovám. Vdechnout kulturnímu dědictví nový život a nedělat z budov muzea má přímou souvislost i s udržitelností. Pokud památka žije, nikoli pouze živoří, nestává se pro společnost břemenem. Památkáři často v obavách o své památky lpí přísně na jejich zachovávání v původním stavu. Rigidní postoj se ale může podílet i na zchátrání významných staveb.

Program semináře nabídl celou řadu zajímavých přednášek. Našli bychom také tady vašeho favorita?

Jsem rád, že se zde objevil i pasivní dům se zelenou mokřadní střechou a kořenovou čističkou na střeše, který je pozoruhodný už tím, že stojí uvnitř vnitrobloku na pražské Letné. Nemoc měst, která odvádějí rychle vodu z krajiny a stávají se tím v létě obtížně obyvatelná, je stále zřejmější. Navíc přepych, kterého jsme si doposud mohli užívat – a sice to, že splachujeme záchody pitnou vodou se začíná ukazovat jako zcela neudržitelný zlozvyk. Proto tento dům s čističkou na střeše výrazně přispívá ke zpříjemnění klimatu ve svém okolí. To je přínosné zvláště v létě v městském prostředí, protože přes mokřadní rostliny dochází k výrazně většímu odpařování vody do okolí. Krajina se dokáže ochlazovat jedině odpařováním vody – pokud v ní nějaká zůstává, jinak se mění v poušť. Tento dům vodu zpětně používá i na splachování. Do kanalizace přepadá pouze nepatrný zlomek, který se nevyužije ani na zalévání pozemku. Jde o vysoce inovativní řešení, které právem získalo letošního Ekologického Oskara v soutěži EON ENERGY GLOBE 2017.

zdroj: Sdružení Ekodům

Děkuji za rozhovor

Více informací o konferenci Příběhy domů 2017 je možné získat na webových stránkách Ekodomu nebo na facebookovém profilu

Ekodům z.s.

logo
Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Bydleli útulně ve stodole. Pak si přistavěli slaměný dům

Bydleli útulně ve stodole. Pak si přistavěli slaměný dům

Bydlet v domě z přírodních materiálů je podle Lukáše Gavlovského prima, tak má jeho rodina takové domy hned dva. Může to působit nenasytně, ale ten první, který je známý jako Slaměný dům ve stodole, není velký. Je limitován kamennými zdmi bývalého selského stavení a už tenkrát asi před patnácti lety, kdy jej spolu s…

Foto: ARCHICEPS – Ing. arch. Jiří Matyáš, Ing. arch. Jana Motyčková

Dřevostavba s kancelářemi pro lesní správu

Nová administrativní budova Lesní správy Choceň, která získala ocenění v soutěži Stavba roku Pardubického kraje 2019 v kategorii Stavby pro průmysl, zemědělství a vodní hospodářství, je dobrým příkladem architektury, která konvenuje s daným prostředím i posláním instituce.

REKLAMA