REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

I. Jak na izolaci šikmé střechy bez chyb. Nejčastější omyly při zateplení krovu

Klíčový Murphyho zákon říká, že „Co se může pokazit, to se pokazí“. Při izolaci šikmé střechy to platí bez výjimky. Stačí narazit na méně pečlivé řemeslníky a na malér je zaděláno. Zaměřili jsme se nejčastější chyby, kterými jsou například mezery mezi pásy izolace nebo ucpání větrané mezery.

Důvody, které vedou k zateplování šikmých střech, jsou na první pohled zřejmé. Konstrukce střech je trvale vystavena účinkům deště, větru, zimy a jiným povětrnostním jevům. Zateplení šikmé střechy je osvědčeným způsobem, jak zabránit únikům tepla během zimních měsíců, v letních měsících zpomalit prostup tepla od slunečního záření dovnitř budovy, a také způsob, jak využít podkrovní prostor k bydlení. Použitím materiálů z minerálních vláken, lze dosáhnout tepelněizolačních vlastností konstrukce dle stávajících normových požadavků, akusticky vyhovujícího prostředí i požárně bezpečné konstrukce.

Pozor na detaily

Často se při zateplení šikmé střechy stává, že si svépomocní stavebníci nakoupí všechny potřebné materiály a komponenty pro zateplení šikmé střechy a stejně se zateplení mine účinkem, jelikož byl zvolen nesprávný postup. Nebo se něco, co vypadalo jako nedůležité, opomnělo a neprovedlo. Ono vždy na detailech záleží a u zateplení šikmé střechy to platí obzvláště.

V oblasti tepelných mostů může následně docházet ke kondenzaci vodní páry. Vlivem kondenzace může docházet k degradaci materiálů v konstrukci, a na povrchu se může objevit plíseň. A to nechce nikdo. Proto využíváme ve střešní konstrukci tepelnou izolaci, nejčastěji ve dvou vrstvách. První úrovní je zateplení šikmé střechy mezi krokvemi.

Běžně se výška krokví pohybuje v rozmezí 160-200 mm, a pokud vyplníme tento prostor tepelnou izolací, tak podstatně snížíme tepelné ztráty. Vrstva tepelné izolace, ale není celistvá, protože je přerušená krokvemi, systematickými tepelnými mosty. Poté se zabýváme tepelnou izolací pod krokvemi - tedy směrem do interiéru. Tato vrstva tepelné izolace eliminuje vliv krokví jako tepelných mostů a zajistí tepelněizolační vlastnosti konstrukce, které jsou požadovány normou.

Na tloušťce záleží

Nebojte se dát do šikmé střechy 40-50 cm tepelné izolace. Šetření zde vůbec není na místě. Rozhodnutím o správné tloušťce izolace určujete již nyní své náklady na vytápění pro příští desetiletí. Náklady na tepelné izolace činí jen asi 3 – 5 % investičních nákladů na vestavbu podkroví, které se vám již za několik let vrátí díky nižším nákladům na vytápění. Potom již počítáte jen čistý zisk, který lze ještě zvýšit využitím některého z dotačních programů.

Pod, mezi i nad krokve

Podívejte se na celý díl seriálu Izolační inspektoři ISOVER o izolování šikmých střech. Další informace najdete v  prospektu ISOVER – Šikmé střechy a stropy, v montážním videonávodu nebo můžete  využít bezplatnou poradenskou linku  800 476 837 (800 ISOVER) či technickedotazy@isover.cz, kde vám technici poradí nejen jak na zateplení šikmé střechy, ale zodpoví i na další dotazy k zateplování domů. A pokud chcete, aby vše dobře dopadlo, vyberte si svého řemeslníka z nabídky osvědčených profesionálních firem na nejremeslnici.cz.

 

Přidejte se k nám na Facebooku https://www.facebook.com/isover.cz/

Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

logo
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize ISOVER
Smrčkova 2485/4
180 00 Praha 8 - Libeň

telefon: +420 226 292 221
zelená linka: 800 ISOVER (476 837)
e-mail: info@isover.cz

web: www.isover.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Jak správně postavit bytovou příčku. Materiály i detaily ovlivňují akustické vlastnosti

Jak správně postavit bytovou příčku. Materiály i detaily ovlivňují akustické vlastnosti

Není příčka v bytě jako příčka. Příčka prostor rozděluje, ale pokud není dobře postavena, pak zvukově neodděluje. Ba, právě naopak: může fungovat i jako rezonátor – zesilovač zvuku. Chyby se někdy dopustí každý. Proto nabývá na významu kontrola. Jaký má význam tloušťka izolace a jak na samotné založení bytové příčky?

III. Jak správně utěsnit parozábranu v šikmé střeše

III. Jak správně utěsnit parozábranu v šikmé střeše

Nejčastějšími chybami, se kterými se lze v praxi setkat, bývá například vznik mokrých míst v interiéru, často zaměňovaných s protékáním střechy. Příčinou je obvykle neslepení či netěsnost spojů parozábrany či parobrzdy, důsledkem pak kondenzace vody a profukování tepelné izolace. Často dochází také k použití…

II. Zateplení podkroví: Jak na parozábranu bez chyb? Důsledná kontrola se vyplatí

II. Zateplení podkroví: Jak na parozábranu bez chyb? Důsledná kontrola se vyplatí

Důvěřuj, ale prověřuj. Na kontrolu musíte chodit průběžně. Ve chvíli, kdy vám řemeslníci vše zaklopí sádrokartonem, je již pro odhalení chyb ve skladbě izolace šikmé střechy pozdě. Jaký je správný poměr tepelné izolace nad a pod parozábranou? Jaká tloušťka izolace je dostatečná?

Izolace rozvodů chladu v chráněné únikové cestě obchodního střediska v Praze

Nehořlavá inovativní izolace HygroWick® pro rozvod chladu

Povrchová teplota potrubí je nižší než teplota rosného bodu okolního vzduchu. Za těchto podmínek vodní pára z okolního vzduchu, která se dostane k chladnému povrchu potrubí, zkondenzuje. Srážení vlhkosti je velmi vážným problémem, protože způsobuje odkapávání z povrchu izolace. Stále kapající kondenzát může narušit…

Zdroj: Isover

Ze starého nové: Recyklace stavebního odpadu

Recyklace, uzavřený životní cyklus výrobku, cirkulární ekonomika a další obdobné pojmy slýcháme poslední dobou velmi často. Lze předpokládat, že tato témata budou v tomto století zásadní. Jak zvyšovat kvalitu životního prostředí a lidského života pomocí zvyšování efektivity produkce? Otázka zůstává, neobjevujeme již…

Co se stavebním odpadem? Jak vypadá životní cyklus výrobků ve stavebnictví

Co se stavebním odpadem? Jak vypadá životní cyklus výrobků ve stavebnictví

Životní prostředí a planetu Zemi máme pouze jednu. V tomto ohledu je na každém z nás se chovat zodpovědně a co nejméně zatěžovat životní prostředí. Proto vznikla metodika LCA (Life Cycle Assessment) neboli metoda posuzování životního cyklu produktu.

Vyplatí se zateplení? Stojí to za to?

Vyplatí se zateplení? Stojí to za to?

Určitě jste si někdy položili otázku, kolik že to ušetřím za vytápění, když zateplím dům a kdy se mi náklady na zateplení vrátí. A lze ušetřit i náklady v létě na chlazení?

REKLAMA