REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vyplatí se zateplení? Stojí to za to?

Určitě jste si někdy položili otázku, kolik že to ušetřím za vytápění, když zateplím dům a kdy se mi náklady na zateplení vrátí. A lze ušetřit i náklady v létě na chlazení?
Vyplatí se zateplení? Stojí to za to?

V našich podmínkách trvá topná sezona (neboli otopné období) od 1. září do 31. května. Letošní topná sezóna bude tedy 272 dní. Možná méně, podle aktuálního počasí, ale i tak více než 8 měsíců. Dobře zateplený dům se tedy bude hodit po většinu roku.

Ale jak zateplit dům a jak si spočítat návratnost?

Jako příklad si vezměme středně velký rodinný dům postavený v období do roku 1975 se zastavěnou plochou 140 m2, jednopodlažní s nezateplenou střechou. Obvodové konstrukce, které přicházejí ke styku s venkovní teplotou, tvoří obálku budovy, klasicky je to obvodová zeď, okna, dveře, podlaha na zemině, podlaha půdy. Průměrný součinitel prostupu tepla U těchto konstrukcí by byl velmi vysoký, někde kolem hodnoty 1 kW/m2K. Přeneseně se dá říct, že obálku by tvořila 4 cm slupka ze sklené vlny.

Vezměme si tedy konstrukci po konstrukci a spočítejme si, kolik by stálo zlepšení tepelněizolačních vlastností na úroveň dle nynější normy nebo spíše již na úroveň pasivního domu. V této kalkulaci se budeme zabývat jen ztrátou tepla vzniklou prostupem  konstrukcemi, které je možné zateplit minerální vlnou  nebo polystyrenem. Ztrátu tepla vzniklou nedostatečně izolujícími skly oken, dveřmi a ztrátu tepla vzniklou větráním do výpočtu zahrnovat nebudeme. I tak je to u starého domu cca kolem 88% všech ztrát. Po zateplení se pak tento poměr sníží na cca 75%, zvýší se poměr ztráty tepla větráním.

Tabulka ekonomických ukazatelů

Kalkulace nákladů průměrné U obálky (W/m2K) celková roční energie uniklá konstrukcemi (GJ/rok) cena za vytápění plynem (Kč) celková plocha konstrukcí (m2) náklady na energii uniklou 1 m2 konstrukce ušetřeno % ušetřeno abs. (Kč/m2) náklady na zabudování tepelných izolantů průměrná cena nákladů na 1m2 v Kč návratnost (roky))
starý dům před zateplením 1 115,2 49844 413,75 120,00 - - - - -
dům dle normy 0,279 27 14337 413,75 35,00 70,83% 85,00 220 131 532 6,2
dům dle parametrů pasivního domu 0,152 14,4 9265 413,75 22,00 81,67% 98,00 332 546 803 8,2

Z celkové kalkulace tedy vyplývá, že v případě zateplení na úroveň normy lze ušetřit cca 71% ztrát tepla, tak v případě zateplení na úroveň pasivního domu je to až 81%. Pokud topíme plynem a těmito konstrukcemi nám za rok uteče cca 115 GJ (cca 50 tisíc Kč) tak při přepočtu na 1m2 zateplené konstrukce je to úspora za energii 85 Kč/m2 respektive 98 Kč/m2. Když sečteme náklady na práce týkající se jen zateplení (nepočítají se práce a materiál, který by byl potřeba tak jako tak, třeba lešení, omítka, nová podlahová roznášecí deska atd.), tak nám průměrné náklady na 1m2 zateplovacích prací vyjdou na 532 Kč (hodnoty U dle normy) respektive 803 Kč (hodnoty U pasivního domu) na 1m2. Pokud podělíme průměrnou cenu na zateplení v případě splnění normy  532 Kč/m2 úsporou 85 Kč /m2, tak nám vyjde návratnost cca 6 let. V případě splnění pasivního standardu je návratnost kolem 8 let. Ve výpočtu se pro zjednodušení nepočítá se zdražováním ceny energií a rovněž s amortizací investice (úroky z půjčky na zateplení), navzájem se totiž mohou vykrátit.

TIP pro Vás: spočítejte si velikost Vaší obálky domu – tedy všechny plochy, které jdou zateplit a vynásobte si plochu 120 Kč, to je cena energie, která vám těmito konstrukcemi uniká. A z této celkové ceny se da po zateplení ušetřit až 81% částky. V našem případě je to takto: 413,75*120*(81/100)= 40 216,5 Kč úspora každý rok. (viz tabulka výše)

A jak nám pomůže zateplení v letních měsících? Vzduch v létě má sice teplotu venkovního vzduchu například „jen“ kolem 25°C, ale pokud jde o osluněné plochy, tak třeba střecha může být rozpálená až na 70° C, takže rozdíl teplot mezi interiérem a exteriérem pak může být i 45°C (jen pro představu, v zimě je výpočtový rozdíl teplot 35° C). A v tomto případě  větší vrstva tepelné izolace hraje významnou roli. Ovšem nejvíce tepelných zisků bývá exponovanými prosklenými plochami oken a dveří, takže je nutné řešit obálku budovy komplexněji a počítat třeba s venkovními žaluziemi.

Stojí to tedy za to?

Stojí. V případě konstrukcí, které lze zateplit vlnou nebo polystyrenem ze sortimentu produktů značky ISOVER, je úspora až 81% a návratnost mezi 6 až 8 lety.

Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Isover

logo
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Isover
Smrčkova 2485/4
180 00 Praha 8 - Libeň

telefon: +420 226 292 221
zelená linka: 800 ISOVER (476 837)
e-mail: podpora@saint-gobain.com

web: www.isover.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

I. Jak na izolaci šikmé střechy bez chyb. Nejčastější omyly při zateplení krovu

I. Jak na izolaci šikmé střechy bez chyb. Nejčastější omyly při zateplení krovu

Klíčový Murphyho zákon říká, že „ Co se může pokazit, to se pokazí “. Při izolaci šikmé střechy to platí bez výjimky. Stačí narazit na méně pečlivé řemeslníky a na malér je zaděláno. Zaměřili jsme se nejčastější chyby, kterými jsou například mezery mezi pásy izolace nebo ucpání větrané mezery.

Izolace rozvodů chladu v chráněné únikové cestě obchodního střediska v Praze

Nehořlavá inovativní izolace HygroWick® pro rozvod chladu

Povrchová teplota potrubí je nižší než teplota rosného bodu okolního vzduchu. Za těchto podmínek vodní pára z okolního vzduchu, která se dostane k chladnému povrchu potrubí, zkondenzuje. Srážení vlhkosti je velmi vážným problémem, protože způsobuje odkapávání z povrchu izolace. Stále kapající kondenzát může narušit…

ISOVER vydává novou příručku Izolace podlah. Stáhněte si ji zdarma

ISOVER vydává novou příručku Izolace podlah. Stáhněte si ji zdarma

ISOVER vydal novou publikaci Izolace podlah, která pomůže s rozhodnutím při výběru vhodného řešení konstrukce podlah s minerální vlnou nebo polystyrenem. Publikace je určena nejenom projektantům a architektům, ale i široké veřejnosti.

Vzduchotěsnost a ochrana proti vlhkosti se systémem ISOVER VARIO ®

Vzduchotěsnost a ochrana proti vlhkosti se systémem ISOVER VARIO®

Pro komfortní bydlení s malou spotřebou energie je mimo dobré tepelné izolace nutno zajistit i vzduchotěsnost obvodového pláště. Chytrá parobrzda Isover VARIO ® KM Duplex UV umožňuje „dýchání“ budovy a představuje převratnou pomůcku ve výstavbě domů.

Na tepelné mosty je třeba myslet už při stavbě

Na tepelné mosty je třeba myslet už při stavbě

I ze zatepleného domu může unikat teplo ve velké míře kvůli takzvaným tepelným mostům. Tepelné mosty jsou místa, kde rychlost unikání tepla z teplejšího prostoru do chladnějšího je mnohonásobně vyšší než v okolních částech. Vznikají na specifických místech, jako jsou například rohy místností, kovové prvky ve zdivu…

REKLAMA