REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Na tepelné mosty je třeba myslet už při stavbě

I ze zatepleného domu může unikat teplo ve velké míře kvůli takzvaným tepelným mostům. Tepelné mosty jsou místa, kde rychlost unikání tepla z teplejšího prostoru do chladnějšího je mnohonásobně vyšší než v okolních částech. Vznikají na specifických místech, jako jsou například rohy místností, kovové prvky ve zdivu nebo místa v konstrukci, kde je nedostatečná tepelná izolace.

Dalšími příklady mohou být ocelové konzoly, betonové části balkónů, komíny, překlady nad dveřmi a okny nebo věnec domu. Znamená to tedy, že jde o slabá místa v plášti budovy, která způsobují nežádoucí ztráty energie.

Důležité je vědět, že tepelné mosty nepříznivě ovlivňují řadu věcí. Úniky tepla se samozřejmě prodraží. Negativní vliv mají ale také na životnost stavby a kvůli případné kondenzaci vlhkosti a následnému tvoření plísní jsou problémem i pro zdraví obyvatel domu. „Tepelné mosty mohou nepřímo přispívat kromě úniku tepla také k vlhnutí rohů a vzniku plísní,“ okomentoval problém tepelných mostů Ing. Karel Sedláček, Ph.D., manažer technické podpory Divize ISOVER společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Při novostavbě nešetřete na kvalitní izolaci

Vzniku tepelných mostů se vyplatí vyvarovat již při stavbě, protože později není snadné je v konstrukci odhalit a jejich dodatečné odstranění je obtížné. Problémem často bývá například zateplení podlahy. „Osvědčenou metodou, jak odhalit tepelné mosty, je grafické zachycení projektované stavby. A při studiu výkresů půdorysu, řezu a detailů se ukáže, zda vnější izolace vykazuje nějaké mezery. Každá mezera v izolační vrstvě je tepelným mostem, který má negativní vliv na energetickou bilanci a následně může vést k poškození konstrukce. Na izolaci budovy tedy nešetřete a vyberte si tu nejkvalitnější,“ radí odborník Karel Sedláček.

Multi-Komfortní domy vše řeší předem

Obecně platí, že celá stavba musí být naplánována tak, aby byla všechna kritická místa předem vyznačena a ohlídána. Právě s důkladnou znalostí problémových míst jsou navrženy  Multi-Komfortní domy. Ty předcházejí tepelným mostům a energetickým ztrátám, protože jejich předpokladem je energeticky úsporné stavění – vycházejí z konceptu pasivních domů. Oproti nim je největší důraz kladen na maximální komfort bydlení. V jejich koncepci jsou totiž důkladně zváženy ekologické, ekonomické i sociální faktory. Důraz je kladen na optimální orientaci domu, správné osazení oken a dveří, navržení ventilačního systému, izolační kritéria či neprodyšnost obvodové konstrukce domu, požární bezpečnost nebo akustiku.  Kromě vynikající energetické rovnováhy je tak bydlení v tomto domě zdravější a hodnotnější.

Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

logoSmrčkova 2485/4
180 00 Praha 8 - Libeň

telefon: 494 331 331
zelená linka: 800 ISOVER (476 837)
e-mail: info@isover.cz

web: www.isover.cz, www.isover-akustika.cz, www.isover-vzduchotesnost.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

V závěrečném kole akce Isover50 se umístil i Multi-Komfortní dům

V závěrečném kole akce Isover50 se umístil i Multi-Komfortní dům

Vyhlášení posledního šestého kola akce Isover50 přineslo dalších pět majitelů kamionu izolace zdarma. Oceněnými stavbami jsou Pasivní rodinný dům Praha – Libuš, Pasivní rodinný dům Stříbrná, Novostavba rodinného domu v Tachově, Pasivní rodinný dům Active Smart a Novostavba rodinného domu Kunštát.

Isover EVO – symbol evoluce ve světě izolací

Isover EVO – symbol evoluce ve světě izolací

Divize Isover koncernu Saint-Gobain se jako výrobce izolací s nejširším sortimentem může letos pochlubit dalším přírůstkem ze skelných vláken – Isover EVO, který je ideálním řešením pro tepelnou a akustickou izolaci vnitřních prostor budov (pro šikmé střechy, příčky či podhledy).

REKLAMA