REKLAMA

Multi-Komfortní dům v Zahořanech - vnitřní omítky a sádrokartonové konstrukce

Hrubá stavba domu jde ve většině případů poměrně rychle. Práce uvnitř domu pak navenek vidět nejsou, nicméně se v tuto chvíli začíná rýsovat nový domov. Vnitřní prostory začínají dostávat čistý vzhled a hned je to všechno veselejší.
Multi-Komfortní dům v Zahořanech - vnitřní omítky a sádrokartonové konstrukce

Vnitřní omítky

Vnitřní omítky jsou v případě zděných energeticky úsporných budov velice důležité, a to proto, že tvoří neprůvzdušnou vrstvu domu a zajistí tak utěsnění domu před nežádoucími úniky tepla. Je potřeba vyřešit řadu detailů a zajistit, aby vnitřní omítky byly pokud možno všude. Případné nedostatky se pak samozřejmě mohou projevit při realizaci blower door testu na jeho negativní výsledek.

V tomto případě jsme realizaci vnitřní neprůvzdušné vrstvy konzultovali se specialistou na blower door test, s panem Stanislavem Palečkem. Vzhledem k malé mezeře mezi krajními krovy a vyzděnými štíty nebylo totiž možné vnitřní omítky v těchto místech provést v souvislé vrstvě. Pomohlo jednoduché opatření, a to natáhnou souvislou vrstvu lepidla v místě vyzděných štítů zvenčí domu až po věnec, kde nejsou žádné spáry. Pro jistotu jsme nakonec toto opatření udělalo na celé obálce domu.

U pasivních domů je důležité aplikovat vnitřní omítky v přízemí až k samotné podlaze, a to pro zachování neprůvzdušné vrstvy obálky domu. V opačné případě může docházet k tepelným ztrátám po celém obvodu domu.

V interiéru byly zvoleny sádrové omítky od společnosti Rigips (Rigips Rimat MPL). Aplikaci stříkaných omítek prováděla specializovaná firma. Před samotnou realizací bylo nutné všechny stěny důkladně napenetrovat a připravit samotný podklad. Hlavní výhodou sádrových omítek je jejich snadná oprava v případě mechanického poškození.

Sádrokartonové konstrukce

Ve vzorovém domě bylo využito sádrokartonových konstrukcí Rigips pro zakrytí elektroinstalace v podobě předstěn u monolitických konstrukcí a podhledů v druhém poschodí.

Předstěny v prvním patře slouží zejména k zakrytí elektroinstalace, není aplikována izolace a v místech potřeby kotvení jsou SDK desky podloženy deskami OSB. To je důležité např. pro kotvení horních skříněk kuchyňské linky a případně obývákové stěny a televize. V místnostech s možným výskytem vlhkosti, tzn. koupelna a technická místnost, je použita zelená SDK deska Rigips.

V horním patře je SDK konstrukce doplněná o 8 cm skelné izolace Isover Unirol Profi. Celkové zateplení střešní konstrukce, tedy společně s nadkrokevní izolací je 40 cm. Izolace byla aplikována do předem připravených profilů a navíc byla přichycena provázky, které zamezují její pohyb v konstrukci. Poté došlo k záklopu deskami Rigips a celkovému začištění spojů jednotlivých desek. Na takto připravenou konstrukci lze rovnou aplikovat požadovaný nátěr.

Divize Isover
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

logoPočernická 272/96
10803 Praha 10

telefon: 494 331 331
zelená linka: 800 ISOVER (476 837)
e-mail: info@isover.cz

web: www.isover.cz, www.isover-akustika.cz, www.isover-vzduchotesnost.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Na tepelné mosty je třeba myslet už při stavbě

Na tepelné mosty je třeba myslet už při stavbě

I ze zatepleného domu může unikat teplo ve velké míře kvůli takzvaným tepelným mostům. Tepelné mosty jsou místa, kde rychlost unikání tepla z teplejšího prostoru do chladnějšího je mnohonásobně vyšší ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Ušetřete více než 60 000 Kč a získejte služby zdarma od Dům jedním tahem

Ušetřete více než 60 000 Kč a získejte služby zdarma od Dům jedním tahem

Akce od Dům jedním tahem: Ušetřete 62.350 Kč vč. DPH

Barevné radiátory za cenu bílých

Barevné radiátory za cenu bílých

Barevné radiátory za cenu bílých

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Získejte prémii až 9000 Kč! Šťavnatá jarní akce na střešní okna FAKRO

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist