REKLAMA

Multi-Komfortní dům v Zahořanech - vnitřní omítky a sádrokartonové konstrukce

Hrubá stavba domu jde ve většině případů poměrně rychle. Práce uvnitř domu pak navenek vidět nejsou, nicméně se v tuto chvíli začíná rýsovat nový domov. Vnitřní prostory začínají dostávat čistý vzhled a hned je to všechno veselejší.
Multi-Komfortní dům v Zahořanech - vnitřní omítky a sádrokartonové konstrukce

Vnitřní omítky

Vnitřní omítky jsou v případě zděných energeticky úsporných budov velice důležité, a to proto, že tvoří neprůvzdušnou vrstvu domu a zajistí tak utěsnění domu před nežádoucími úniky tepla. Je potřeba vyřešit řadu detailů a zajistit, aby vnitřní omítky byly pokud možno všude. Případné nedostatky se pak samozřejmě mohou projevit při realizaci blower door testu na jeho negativní výsledek.

V tomto případě jsme realizaci vnitřní neprůvzdušné vrstvy konzultovali se specialistou na blower door test, s panem Stanislavem Palečkem. Vzhledem k malé mezeře mezi krajními krovy a vyzděnými štíty nebylo totiž možné vnitřní omítky v těchto místech provést v souvislé vrstvě. Pomohlo jednoduché opatření, a to natáhnou souvislou vrstvu lepidla v místě vyzděných štítů zvenčí domu až po věnec, kde nejsou žádné spáry. Pro jistotu jsme nakonec toto opatření udělalo na celé obálce domu.

U pasivních domů je důležité aplikovat vnitřní omítky v přízemí až k samotné podlaze, a to pro zachování neprůvzdušné vrstvy obálky domu. V opačné případě může docházet k tepelným ztrátám po celém obvodu domu.

V interiéru byly zvoleny sádrové omítky od společnosti Rigips (Rigips Rimat MPL). Aplikaci stříkaných omítek prováděla specializovaná firma. Před samotnou realizací bylo nutné všechny stěny důkladně napenetrovat a připravit samotný podklad. Hlavní výhodou sádrových omítek je jejich snadná oprava v případě mechanického poškození.

Sádrokartonové konstrukce

Ve vzorovém domě bylo využito sádrokartonových konstrukcí Rigips pro zakrytí elektroinstalace v podobě předstěn u monolitických konstrukcí a podhledů v druhém poschodí.

Předstěny v prvním patře slouží zejména k zakrytí elektroinstalace, není aplikována izolace a v místech potřeby kotvení jsou SDK desky podloženy deskami OSB. To je důležité např. pro kotvení horních skříněk kuchyňské linky a případně obývákové stěny a televize. V místnostech s možným výskytem vlhkosti, tzn. koupelna a technická místnost, je použita zelená SDK deska Rigips.

V horním patře je SDK konstrukce doplněná o 8 cm skelné izolace Isover Unirol Profi. Celkové zateplení střešní konstrukce, tedy společně s nadkrokevní izolací je 40 cm. Izolace byla aplikována do předem připravených profilů a navíc byla přichycena provázky, které zamezují její pohyb v konstrukci. Poté došlo k záklopu deskami Rigips a celkovému začištění spojů jednotlivých desek. Na takto připravenou konstrukci lze rovnou aplikovat požadovaný nátěr.

Divize Isover
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

logoPočernická 272/96
10803 Praha 10

telefon: 494 331 331
zelená linka: 800 ISOVER (476 837)
e-mail: info@isover.cz

web: www.isover.cz, www.isover-akustika.cz, www.isover-vzduchotesnost.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Na tepelné mosty je třeba myslet už při stavbě

Na tepelné mosty je třeba myslet už při stavbě

I ze zatepleného domu může unikat teplo ve velké míře kvůli takzvaným tepelným mostům. Tepelné mosty jsou místa, kde rychlost unikání tepla z teplejšího prostoru do chladnějšího je mnohonásobně vyšší ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Jarní akce: k cihlám HELUZ získáte nyní spotřebiče

Jarní akce: k cihlám HELUZ získáte nyní spotřebiče

Jarní akce: k cihlám HELUZ získáte nyní spotřebiče

Akční nabídka bungalovů od Haas Fertigbau

Akční nabídka bungalovů od Haas Fertigbau

Akční nabídka bungalovů od Hass Fertigbau

Soutěž ATREA: získejte zdarma kompletní systém pro vytápění a větrání!

Soutěž ATREA: získejte zdarma kompletní systém pro vytápění a větrání!

Soutěž: Kompletní systém pro vytápění a větrání ZDARMA!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist