REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Moderní zvonička inspirovaná gotikou oživila tradiční českou náves

V kategorii Architektonický design 26. ročníku Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu byla oceněna mezinárodní porotou zvonička v Bílovicích-Lutoníně u Prostějova vytvořená architektonickým studiem Stempel & Tesař.

Nápad vznikl na základě historické fotografie, která znázorňovala drobnou stavbu Boží muka v centru obce. Zvažovalo se, zda postavit nová Boží muka nebo doplnit zdejší lidovou architekturu o nový sakrální prvek. Širší podporu místních obyvatel nakonec získala zvonička. Podle informací z místní kroniky se datuje vznik obce rokem 1349. Dochoval se zde lidový zděný statek se žudrem (klenutý přístavek používaný u vchodů do domů) a hospodářskými budovami postavený v 18. století. Dominantou obce je kostel svatého Jana Křtitele, k němuž byla později přistavena kaple, která procházela postupně několika proměnami. Zvonička by měla být podle slov zastupitelů obce prvním krokem k rekonstrukci kostela a kaple.

Nové pojetí sakrálních prvků

Obecně bývá zvoničkou či zvonicí nazývána drobná jednoduchá stavba k zavěšení jednoho nebo více zvonů, která může, ale nemusí být funkčně spjata s kostelem či kaplí. Nejčastěji se setkáváme s konstrukcemi štenýřovými (zpevněné stojny, sloupy), vzpěradlovými (trám podepřený vzpěrami) či hrázděnými (dřevo a hlína), materiálově se pak historické zvonice dělí na dřevěné, zděné či kombinované. Studio Stempel & Tesař šlo ovšem zcela jinou cestou; architekti vytvořili současný sakrální artefakt, který je podle jejich slov úzce spjatý s tradiční lidovou architekturou Moravy a připomíná též umírněnou zdobnost a mistrovství řemesla gotiky: konstrukci zvoničky tvoří perforovaný masivní plech ve tvaru gotického lomeného oblouku. Monsignoir František Radkovský, emeritní biskup plzeňský, k architektonické formě zvoničky uvedl: „Netradiční pojetí, a přitom velice hezké; krása a elegance je v jednoduchých tvarech s gotickým obloukem i v onom zdobení ve tvaru křížků – čtyřlístků…“ „Kromě důrazu na duchovní význam a propojení s gotikou skrze perforace ve tvaru gotické kvadratury – oněch zmíněných čtyřlístků, jsme v návrhu pamatovali i na umístění ve veřejném prostoru, tedy na trvanlivost a nenáročnou údržbu,“ vysvětluje architekt Jan Tesař a Mons. Radkovský ihned dodává: „Provedení je jednoduché a bytelné, s tím si ničitelé hezkých věcí neporadí. Taková drobná architektura je skvostem naší krajiny. Je dobře, že neskončila v baroku, ale pokračuje dál. I díky vám. Bůh vám žehnej!“

Foto: pro architektonické studio Stempel & Tesař Ivan Němec

Zvonička má svůj příběh

Obdivovatelé zvoničky v Bílovicích-Lutoníně u Prostějova oceňují jak krásu a eleganci jednoduchých tvarů s gotickým obloukem a zdobením ve tvaru křížků, tak i její odolnost a snadnou údržbu. Mezinárodní porota prestižní Grand Prix Architektů – Národní ceny za architekturu vysoce oceňuje i originalitu návrhu a celkové provedení. Zajímavý je i příběh zvoničky, kterým architekti upoutávají pozornost zájemců o exkurzi. Inspirativní semínko do jejich hlav zasel nadšený patriot, který objevil historickou fotografii zdejších Božích muk. Nápad postavit nová však místní rodáci nepřijali s velkým nadšení, tak se hledalo jiné řešení…

Zadání na drobnou sakrální stavbu zůstalo dlouho v našich hlavách a začalo hodně pučet při setkání se zástupci obce, z níž pochází kořeny jednoho z nás. Obyvatelé potvrdili moravskou víru v tradice, které je třeba stále udržovat. Pochopili jejich historickou hodnostu a zasadili se o vznik nových podnětů. Iniciativa doplnit parter návsi s tradiční lidovou architekturou současným sakrálním artefaktem nakonec vyústila v úzkou spolupráci mezi námi autory a zámečnickým mistrem, pro kterého jsme ve stejnou dobu navrhovali rodinný dům,“ podotýká na závěr architekt Jan Tesař a ukazuje fotografie oceněného díla.    

Foto: pro architektonické studio Stempel & Tesař Ivan Němec

Autoři: prof. Ing. arch. Ján Stempel a Ing. arch. Jan Jakub Tesař, Ph.D., architektonické studio Stempel & Tesař, www.stempel-tesar.com.
Dokončení realizace: 2018.

GRAND PRIX ARCHITEKTŮ 2019 - Národní cena za architekturu měla v 26. ročníku rekordních 321 přihlášených prací a je již druhým rokem po sobě největší architektonickou přehlídkou v ČR. Novinkou letošního 27. ročníku je nová cena – kostka za nejlepší šetrnou stavbu. Tato cena bude udílena porotou v odborné spolupráci s Czech Green Building Council. Na 31. července 2020 bylo stanoveno ukončení přihlášek. 6. října 2020 proběhne Festival Grand Prix architektů a slavnostní předávání cen.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Roberto Conte

Zhmotnil stín a postavil dům, který neexistuje

Pokud fandíte umění pod širým nebem hraničící s architekturou, jistě se na vaší mapě neztrácí italské Arte Sella. Jedna z nejpůsobivějších galerií světa. Exponáty vytvořené dílem z přírody a instalované stoprocentně v přírodě zdobí údolí Val Sella už od roku 1986.

Zdroj: Fotolia.com - josefkubes

Znovuzrozený kostel – minidokument ESTAV.cz

Barokní kostel v Neratově byl mezi světovými válkami oblíbeným poutním místem. Na konci druhé světové války dostala jeho šindelová střecha zásah sovětským dělostřeleckým granátem. Situace v druhé polovině dvacátého století u nás opravám kostelů nepřála a ze stavby zbylo jen torzo.

Stavba jako z papíru. Hra architekta se světlem v novém kostele v Sazovicích

Stavba jako z papíru. Hra architekta se světlem v novém kostele v Sazovicích

Více než 80 let trvalo, než se Sazovicím podařilo splnit si sen o vlastním kostele. Nově dostavěný svatostánek v malé obci na Zlínsku minulý týden vysvětil olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Autorem výjimečné stavby, která připomíná papírový svitek, je uznávaný architekt Marek Jan Štěpán.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Daikin

Tepelné čerpadlo Daikin Altherma s čističkou vzduchu v ceně

Čistička vzduchu v hodnotě 24 000 Kč k tepelnému čerpadlu zdarma

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA