Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Sakrální stavby více o tématu

Moderní kostely s podpisem českých tvůrců

Moderní stavby pro duchovní účely vynikají svoji jednoduchostí, skrytou symbolikou, citovým působením. Architekt má možnost si pohrát s volným prostorem, působením světla, zvukových vjemů... Zajímavé a obdivuhodné sakrální stavby vyrostly i u nás. Podívejme se, jak si takovým zadáním poradili čeští architekti, třeba Vás záběry inspirují k osobní návštěvě. Ta může být silným zážitkem.
Moderní kostely s podpisem českých tvůrců

Kaple v Bukovanech u Kyjova

Kaple je zasvěcená někdejšímu papeži Janu Pavlu II. I když kaple spadá pod správu katolické církve, využívat ji mohou i příslušníci jiných vyznání. Slouží také k různým kulturním příležitostem v podobě koncertů a výstav. Přestože si investor a mecenáš Josef Kouřil původně představoval objekt tradičnějšího charakteru, nová kaple, která se stala novou dominantou obce, je ve výsledku velmi moderní stavbou.

Vnitřní prostor kaple je celý pojat v bílé omítce v kombinaci s bílou a černou mramorovou dlažbou. Jednobarevnost prostoru je doplněna mramorovým inventářem presbytáře s dominantním mramorovým svatostánkem a oltářním stolcem. Celý prostor je oživen dřevěným dubovým mobiliářem, ve stejné barvě jsou řešeny i vnitřní dveře.

Architektonický návrh ing. Jaroslav Vlach, Atelier 100D, Kyjov
Návrh interiéru Luboš a Jakub Jarcovjákovi, Šarovy u Zlína
Realizace řijen 2013


Modlitebna sboru Církve bratrské v Litomyšli

Snahou bylo vytvořit příjemné, důstojné a variabilní prostředí, umožňující využití pro kulturní a vzdělávací akce. Do 2. nadzemního podlaží je situován byt pro kazatele sboru a jeho rodinu. Stavba byla zahájena v listopadu 2008 a už 25. prosince 2009 se v rozestavěném kostele uskutečnila první Vánoční bohoslužba. Objekt byl dokončen a zkolaudován na konci listopadu 2010 a 4. prosince byl slavnostně otevřen.

V Rakousku, Francii či Řecku lze nalézt místní kostely otevřené po celý den. Prvotním záměrem této stavby je také vytvořit moderní otevřený prostor pro slyšení evangelia, ztišení se a zastavení člověka. Až symbolicky s tímto záměrem kontrastuje vytížená kapacitní komunikace I/35 ohraničující pozemek. Budova nabízí možné odpovědi na otázky, co je to liturgický prostor či liturgie ve vztahu k soudobé architektuře.

Autor: Zdeněk Fránek / Fránek Architects
Realizace: 2010


Modlitebna Černošice

Stavba nemá sloužit pouze obci věřících Církve bratrské, ale má poskytovat i prostor pro neformální setkávání různých sociálních a generačních skupin, pořádání koncertů či klub s hlídáním dětí. Náboženským a veřejným funkcím slouží přízemí stavby, v prvním patře je situován byt kazatele a technické prostory

„Myslel jsem na kresby Paula Kleea, který v roce 1940 vytvořil, už velmi roztřesenou rukou, sérii andělů. Klee nakreslil anděly života či smrti, pokaždé měli špičatá křídla. Chtěl jsem, aby modlitebna působila jako křídlo nebo peřina, prostě něco s peřím, které je měkké, lehké a dává teplo," vysvětluje svou inspiraci architekt Fránek.

Autor: Fránek architects
Realizace: 2010


Komunitní centrum Matky Terezy

Stavba s kruhovými tvary, které se opakují v půdoryse budovy, je symbolem jednoty lidského společenství, komunikace mezi lidmi a místa setkávání, obecně je odedávna symbolem jednoty, rovnoměrnosti a stejnosti vzhledu

Hlavní vnitřní prostor tvoří kaple pro 70 lidí a velký sál oddělený posuvnými stěnami a celková kapacita je 400 osob. Pro bohoslužby se používá spojený prostor, pro výstavy, přednášky a koncerty pouze sál bez kaple. Součástí centra jsou i kanceláře, klubovny a podzemní garáž.

Autor: Ateliér Dům a město
Realizace: 2007


Protestanstký kostel v Singapuru

Tato stavba nese trochu jinou českou stopu než všechny předešlé, nicméně je tak výrazná, že by bylo škoda ji nezmínit. Kdy se stane, že česká špička mezi nábytkáři vybaví tak jedinečnou stavbu kostela v zahraničí? Návrh židlí TON provedlo české studio Olgoj Chorchoj.

Autor Laud Architects
Interiér Židle návrhu Olgoj Chorchoj
Realizace 2013

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Sakrální stavby

 1. Unikátní rekonstruovaný klášter v Broumově si můžete projít od sklepa až po půdu
 2. Znovuzrozený kostel v Neratově v Orlických horách – minidokument ESTAV.cz
 3. Zjevení na sídlišti, to je komunitní centrum Matky Terezy
 4. Kostel na Barrandově chtěli postavit už za první republiky. Dnes na stěnách běží světelné divadlo
 5. Jak sedlák nechal vystavět kapli pro poutníky
 6. O kostele Nalezení svatého kříže v Litomyšli s architektem Markem Janem Štěpánem
 7. Vytápění v Kostele sv. Gotharda v Bouzově
 8. Osvětlení LED v Sixtinské kapli - jasnější, šetrnější, úspornější
 9. Moderní kostely s podpisem českých tvůrců
 10. Stavba jako z papíru. Hra architekta se světlem v novém kostele v Sazovicích
 11. Kaple klášterního komplexu z Rumunska udivuje celý svět
 12. Moderní zvonička inspirovaná gotikou oživila tradiční českou náves

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zjevení na sídlišti, to je komunitní centrum Matky Terezy

Zjevení na sídlišti, to je komunitní centrum Matky Terezy

Uprostřed největšího pražského sídliště se v záplavě panelových domů tak trochu krčí stavba, která není v tomto kontextu příliš obvyklá. Na východním konci rozlehlého parku na Chodově najdeme stavbu Komunitního centra Matky Terezy, která zde na netradičním kruhovém půdorysu vyrostla v roce 2007. S jeho autorkou a…

Stavba jako z papíru. Hra architekta se světlem v novém kostele v Sazovicích

Stavba jako z papíru. Hra architekta se světlem v novém kostele v Sazovicích

Více než 80 let trvalo, než se Sazovicím podařilo splnit si sen o vlastním kostele. Nově dostavěný svatostánek v malé obci na Zlínsku minulý týden vysvětil olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Autorem výjimečné stavby, která připomíná papírový svitek, je uznávaný architekt Marek Jan Štěpán.

Kaple klášterního komplexu z Rumunska udivuje celý svět

Kaple klášterního komplexu z Rumunska udivuje celý svět

Svým provedením se rekonstrukce staveb sakrálního účelu silně odlišuje od běžných zakázek. Invence architekta je zde vedena požadavkem na zachování význačných rysů stavby, vyzvednutí duchovního odkazu místa a jeho pietního charakteru. S určitou nadsázkou lze o církevních budovách říct, že se zde navenek neprezentuje…

Domov důchodců a dětské jesle v působivé budově

Domov důchodců a dětské jesle v působivé budově

Integrace stárnoucí populace? „Je to problém, se kterým se musí vypořádat všechna lidská sídla,“ soudí architekti z francouzského studia AZC (Atelier Zündel Cristea). Pokud má totiž moderní architektura skutečně sloužit lidem, nemůže být zaměřena jen na jednu demografickou skupinu.

Dostavba Anežského kláštera dle představ studentů architektury

Dostavba Anežského kláštera dle představ studentů architektury

Dvacátý ročník mezinárodní studentské architektonické soutěže pořádané společností Xella řešila území okolo Anežského kláštera na Starém Městě v Praze. Úkolem studentů bylo navrhnout do daného prostoru „dům a poutní místo“. Mimo hlavních cen udělovala i redakce portálů TZB-info.cz a ESTAV.cz jako mediální partner…

V Kuksu po dvou letech skončila rekonstrukce barokního hospitalu

V Kuksu po dvou letech skončila rekonstrukce barokního hospitalu

V Kuksu skončila rekonstrukce barokního hospitalu za téměř 440 milionů korun. Návštěvníci budou mít možnost památku poprvé navštívit 28. a 29. března, turistická sezona začne 1. dubna, novinářům to řekli zástupci Národního památkového ústavu (NPÚ).

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA