REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Sakrální stavby více o tématu

Jak sedlák nechal vystavět kapli pro poutníky

Titulek článku zní jak začátek nějaké pohádky. Jako pohádka to v dnešní době téměř vypadá, nicméně je to skutečnost. Sedlák Lubomír Brukoň nechal ve Voletinách u Trutnova postavit kapli pro potěšení i odpočinek všech kolemjdoucích. Zasvěcena je svatému Václavovi, patronu Čech a Moravy a také našich zemědělců.

Duchovní místo pro odpočinek lidí

Stavbu kaple i posezení pro cyklisty a výletníky nechal k potěše a užitku všem lidem dobré vůle vystavět svobodný sedlák Lubomír Burkoň a jeho společnost Farmers, spol. s r.o. jako kdysi běžný a dnes velmi vzácný projev odpovědnosti za prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme.

Tak jako kdysi větší vlastníci půdy donátorsky stavěli a dlouhodobě spravovali boží muka a kostelíky v krajině, tak p. Burkoň chtěl kromě své rozsáhlé podnikatelské činnosti v zemědělství vystavět něco s přesahem mimo jeho obor.

A tak volba padla na drobnou sakrální stavbu kaple, která je umístěna před areálem společnosti v místě, kde cyklostezka a výletní cesta opouští domky obce a vyráží do zvlněné podkrkonošské krajiny.

Sv. Václave, vévodo české země…

Kaple je zasvěcena sv. Václavu, českému knížeti a světci, patronu Čech a Moravy (mimo jiné i našich zemědělců), který moudře spravoval naši zem v 10. století. 

Na dvojí zázračné zjevení zářícího kříže nad svatým Václavem v legendách odkazuje hlavní motiv kaple – zlacený kříž protnutný do kamenného pískovcového zdiva.

foto: Ing. Petr Košťál

Uprostřed kříže je osazeno rudé skleněné „srdce“. Tvar kaple volně naznačuje okrouhlé tvarosloví rotundy sv. Víta, kterou nechal vystavět na Pražském hradě. Rovněž v ní lze spatřovat motiv dobové přilbice. Reliéfy na obětním stole jsou připomenutím Václavova vlastnoručního pěstování a zpracování obilí a vinné révy pro výrobu hostií a mešního vína.

Předprostor kaple je upraven a vybaven mobiliářem pro spočinutí kolemjdoucích a výletníků, pozornost je věnována rovněž doplňkové zeleni.

Jak se staví kaple

Kaple má zastavěnou plochu 8,3 m2, půdorys je tvaru půlkruhu otevřeného jihozápadním směrem. Ke kapli přináleží plocha pro posezení čtvercového půdorysu o rozloze 51,8 m2.

Samotná kaple je půlkruhového půdorysu o poloměru 1,5 m, vysoká 4,6 m, hlavní hmotu objektu tvoří polovina pláště válce. Ta je otevřená směrem k jihozápadu. Dominantou kaple je zlacený ocelový kříž, který prochází v horizontálním i vertikálním směru kaplí a je skrze něj vidět.

Uprostřed kříže je probarvený skleněný hranol. Kaple je zastřešena plochou dřevěnou střechou. Vybavení kaple tvoří lavice (sedes) a obětní stůl (mensa). Před kaplí se nachází mlátová plocha pro posezení a odpočinek, vybavená několika lavicemi. Podél dlážděné cesty je umístěn stojan pro kola.

Nosné zdivo kaple, včetně oltáře a lavice je provedeno z pískovcových bločků. Inventář posezení je zhotoven z hrubě tesaného dřeva.

foto: Ing. Petr Košťál

Svislou nosnou konstrukci tvoří pískovcové oboustranně zděné nepravidelné haklíkové zdivo o tloušťce 350 mm a ocelová konstrukce kříže – svařenec pásovin žárově zinkovaných a zlacených. Na podlahu kaple byla použita pískovcová dlažba formátu 600 x 600 mm. Náklady na celou stavbu včetně úpravy okolí činily cca 900 000 Kč.

Údaje o stavbě:

Místo stavby: ulice Nad Kaplí, Voletiny, Trutnov
Stavebník: Farmers, spol. s r.o., Lubomír Burkoň
Projektant – autor stavby: ATELIER TSUNAMI s.r.o., Ing.arch. Michal Ježek
Generální zhotovitel: REPARE TRUTNOV s.r.o.
Kamenické práce: Josef Středa – STRKO
Parkové úpravy: RSU s.r.o. Ing. Miloš Kotrbanec
Doba výstavby: 03-08/2015, slavnostní svěcení kaple 28.9.2015

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Sakrální stavby

 1. Unikátní rekonstruovaný klášter v Broumově si můžete projít od sklepa až po půdu
 2. Znovuzrozený kostel v Neratově v Orlických horách – minidokument ESTAV.cz
 3. Zjevení na sídlišti, to je komunitní centrum Matky Terezy
 4. Kostel na Barrandově chtěli postavit už za první republiky. Dnes na stěnách běží světelné divadlo
 5. Jak sedlák nechal vystavět kapli pro poutníky
 6. O kostele Nalezení svatého kříže v Litomyšli s architektem Markem Janem Štěpánem
 7. Vytápění v Kostele sv. Gotharda v Bouzově
 8. Osvětlení LED v Sixtinské kapli - jasnější, šetrnější, úspornější
 9. Moderní kostely s podpisem českých tvůrců
 10. Stavba jako z papíru. Hra architekta se světlem v novém kostele v Sazovicích
 11. Kaple klášterního komplexu z Rumunska udivuje celý svět
 12. Moderní zvonička inspirovaná gotikou oživila tradiční českou náves

Mohlo by vás zajímat

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Architekti staví v Mořicích netradiční kolumbárium, je z dusané hlíny

Netradiční oboustranné kolumbárium vzniká v těchto dnech v Mořicích na Prostějovsku. Na místním hřbitově jej staví během své letní školy architekti z Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně, a to za pomoci tradiční technologie, dusané hlíny. Na místě ji nyní zpracovávají dusáním, následně z ní postaví…

Zdroj: TZ Metrostav

Návrat krásy žatecké synagoze. Před zimou dokončili vitráže a část fasády

Ojedinělý příběh o podnikateli Danielu Černém a jeho ambiciózním nápadu koupit a zrekonstruovat synagogu v Žatci se pomalu blíží k happyendu. Stavbaři nedávno osadili okrasné vitráže a dokončili čelní část fasády, takže zvenku už to vypadá, jako by 150 let stará budova již získala zpět svou někdejší krásu. Kvůli…

Zjevení na sídlišti, to je komunitní centrum Matky Terezy

Zjevení na sídlišti, to je komunitní centrum Matky Terezy

Uprostřed největšího pražského sídliště se v záplavě panelových domů tak trochu krčí stavba, která není v tomto kontextu příliš obvyklá. Na východním konci rozlehlého parku na Chodově najdeme stavbu Komunitního centra Matky Terezy, která zde na netradičním kruhovém půdorysu vyrostla v roce 2007. S jeho autorkou a…