REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Sakrální stavby více o tématu

Jak sedlák nechal vystavět kapli pro poutníky

Titulek článku zní jak začátek nějaké pohádky. Jako pohádka to v dnešní době téměř vypadá, nicméně je to skutečnost. Sedlák Lubomír Brukoň nechal ve Voletinách u Trutnova postavit kapli pro potěšení i odpočinek všech kolemjdoucích. Zasvěcena je svatému Václavovi, patronu Čech a Moravy a také našich zemědělců.

Duchovní místo pro odpočinek lidí

Stavbu kaple i posezení pro cyklisty a výletníky nechal k potěše a užitku všem lidem dobré vůle vystavět svobodný sedlák Lubomír Burkoň a jeho společnost Farmers, spol. s r.o. jako kdysi běžný a dnes velmi vzácný projev odpovědnosti za prostředí, ve kterém žijeme a pracujeme.

Tak jako kdysi větší vlastníci půdy donátorsky stavěli a dlouhodobě spravovali boží muka a kostelíky v krajině, tak p. Burkoň chtěl kromě své rozsáhlé podnikatelské činnosti v zemědělství vystavět něco s přesahem mimo jeho obor.

A tak volba padla na drobnou sakrální stavbu kaple, která je umístěna před areálem společnosti v místě, kde cyklostezka a výletní cesta opouští domky obce a vyráží do zvlněné podkrkonošské krajiny.

Sv. Václave, vévodo české země…

Kaple je zasvěcena sv. Václavu, českému knížeti a světci, patronu Čech a Moravy (mimo jiné i našich zemědělců), který moudře spravoval naši zem v 10. století. 

Na dvojí zázračné zjevení zářícího kříže nad svatým Václavem v legendách odkazuje hlavní motiv kaple – zlacený kříž protnutný do kamenného pískovcového zdiva.

foto: Ing. Petr Košťál

Uprostřed kříže je osazeno rudé skleněné „srdce“. Tvar kaple volně naznačuje okrouhlé tvarosloví rotundy sv. Víta, kterou nechal vystavět na Pražském hradě. Rovněž v ní lze spatřovat motiv dobové přilbice. Reliéfy na obětním stole jsou připomenutím Václavova vlastnoručního pěstování a zpracování obilí a vinné révy pro výrobu hostií a mešního vína.

Předprostor kaple je upraven a vybaven mobiliářem pro spočinutí kolemjdoucích a výletníků, pozornost je věnována rovněž doplňkové zeleni.

Jak se staví kaple

Kaple má zastavěnou plochu 8,3 m2, půdorys je tvaru půlkruhu otevřeného jihozápadním směrem. Ke kapli přináleží plocha pro posezení čtvercového půdorysu o rozloze 51,8 m2.

Samotná kaple je půlkruhového půdorysu o poloměru 1,5 m, vysoká 4,6 m, hlavní hmotu objektu tvoří polovina pláště válce. Ta je otevřená směrem k jihozápadu. Dominantou kaple je zlacený ocelový kříž, který prochází v horizontálním i vertikálním směru kaplí a je skrze něj vidět.

Uprostřed kříže je probarvený skleněný hranol. Kaple je zastřešena plochou dřevěnou střechou. Vybavení kaple tvoří lavice (sedes) a obětní stůl (mensa). Před kaplí se nachází mlátová plocha pro posezení a odpočinek, vybavená několika lavicemi. Podél dlážděné cesty je umístěn stojan pro kola.

Nosné zdivo kaple, včetně oltáře a lavice je provedeno z pískovcových bločků. Inventář posezení je zhotoven z hrubě tesaného dřeva.

foto: Ing. Petr Košťál

Svislou nosnou konstrukci tvoří pískovcové oboustranně zděné nepravidelné haklíkové zdivo o tloušťce 350 mm a ocelová konstrukce kříže – svařenec pásovin žárově zinkovaných a zlacených. Na podlahu kaple byla použita pískovcová dlažba formátu 600 x 600 mm. Náklady na celou stavbu včetně úpravy okolí činily cca 900 000 Kč.

Údaje o stavbě:

Místo stavby: ulice Nad Kaplí, Voletiny, Trutnov
Stavebník: Farmers, spol. s r.o., Lubomír Burkoň
Projektant – autor stavby: ATELIER TSUNAMI s.r.o., Ing.arch. Michal Ježek
Generální zhotovitel: REPARE TRUTNOV s.r.o.
Kamenické práce: Josef Středa – STRKO
Parkové úpravy: RSU s.r.o. Ing. Miloš Kotrbanec
Doba výstavby: 03-08/2015, slavnostní svěcení kaple 28.9.2015

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Sakrální stavby

  1. Znovuzrozený kostel – minidokument ESTAV.cz
  2. Jak sedlák nechal vystavět kapli pro poutníky
  3. O kostele Nalezení svatého kříže v Litomyšli s architektem Markem Janem Štěpánem
  4. Vytápění v Kostele sv. Gotharda v Bouzově
  5. Osvětlení LED v Sixtinské kapli - jasnější, šetrnější, úspornější
  6. Moderní kostely s podpisem českých tvůrců
  7. Stavba jako z papíru. Hra architekta se světlem v novém kostele v Sazovicích
  8. Kaple klášterního komplexu z Rumunska udivuje celý svět

Přečtěte si více k tématu Sakrální stavby

By Pavel Siuda [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Spor hasičů a církve kvůli výstavbě dřevěného kostela v Gutech pokračuje

Spor moravskoslezských hasičů a církve kvůli protipožárnímu zabezpečení stavby repliky kostela v Třinci - Gutech pokračuje. Biskupství neustoupí požadavku hasičů, aby byl objekt napojen na jejich pult. Dál prosazuje napojení na privátní subjekt. Podle zástupců ostravsko-opavské diecéze je tato varianta desetkrát ...

Požár kostela Božího těla v Třinci, zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

Stavba repliky kostela v Gutech se kvůli hasičům odkládá

Moravskoslezští hasiči zamítli navrhované protipožární zabezpečení chystané repliky kostela v Třinci-Gutech. Považují ho za nedostatečné. Řekl to jejich mluvčí Petr Kůdela. Zahájení stavby repliky dřevěného kostela, který v srpnu 2017 zničil úmyslně založený požár, se tak odsouvá na neurčito.

Zdroj: AdobeStock-wildman

Oprava Karlštejna má začít v říjnu, zadávací řízení se protahuje

Rekonstrukce hradu Karlštejn na Berounsku by mohla začít v říjnu a skončit v závěru roku 2022. O zakázku se zajímá velké množství firem a vznášejí dotazy k zadávací dokumentaci častěji, než je obvyklé. Tendr se kvůli upřesněním prodlužuje. Termín pro podání nabídek je nyní 9. září, informoval o tom Tomáš Pospíšil z ...

Ostrava, ilustrační obrázek, zdroj fotolia.com © stockfotocz

Ostrava vyhlásila architektonickou soutěž na památník veteránům

Ostrava vyhlásila další architektonickou soutěž, a to na návrh Památníku válečných veteránů, který má vzniknout v parku Čs. letců v centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Památník má připomínat veterány první i druhé světové války i novodobé veterány. Návrhy bude město přijímat do 6. září, sdělila to ...

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

Střešní systém Lindab SolarRoof

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA