Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vánoční výprava na finský způsob. Pohoda s rodinou v altánu uprostřed lesů

Někdy není od věci podívat se, jak k oslavám Vánoc přistupují za hranicemi. Finsko nabízí poměrně zajímavou inspiraci, jak strávit slavnostní čas s rodinou. U ohně a v lese, s dopomocí primitivní leč působivé architektury.
foto: Julia Kivelä, Malin Moisio

Křesťanství a s ním spojené tradice svátků vánočních nastupovaly ve Finsku jen pozvolna. Přeci jen, Seveřani ze Země tisíců jezer byli pohani, a svátost křtu jim naservírovali až Švédové, kteří věroučný výklad ve 12. a 13. století omezili hlavně na 3 křížové výpravy. A ani poté se christianizovaná země nedržela zkrátka, už v 16. století hromadně přešla na evangelické luteránství Finské církve.

A nevracejte se před setměním

Tím jen chceme naznačit, že betlémské výjevy se tu úplně nezažily, a ve vánočních oslavách na finský způsob se dodnes zrcadlí mnohé prvky, odkazující na dávné rity pohanské. A zvláštní místo při nich hraje příroda, jako místo odevzdání, pokoje a míru duše. Po vydatném štědrovečerním obědě se tu zpravidla v kruhu rodinném jde nejprve na hřbitov, vzpomenou na zesnulé, a pak na vycházku do lesa, kde se pobývá až do první hvězdičky na noční obloze. Ta většinou značí, že už se možná k doma nazdobenému stromku dostal Joulupukki, finský Ježíšek, a nadělil dárky.

Foto: Julia Kivelä, Malin Moisio

Kde že jsou ty pohanské momenty? Inu, západní latinská církev je viděla hlavně v těch výpravách do lesa, které se neobešly bez nějakých těch obětin duchům stromů, pořádné vatry, zpěvu starých písní a dalších obyčejů. Dnes je to samozřejmě jiné, ale o svou hlubokou duchovní podstatu finské vánoce v přírodě pořád nepřišly. A dřevěný přístřešek, Kirkkokiven laavu, se stará o to, aby přetrvaly i nadále. Jednoduchá dřevostavba z dílny Arkkitehtitoimisto TILASTO nabízí útočiště před nepohodou počasí, právě na takové vánoční vycházce do lesů.

Kámen a kostelík v lese

Lidé se v ní mohou sesednout okolo ohně, rozjímat – trochu kryti před zvůlí živlů – o letech za sebou i těch následujících, a užívat si přitom vzájemné blízkosti. Čekat, než vyjde první hvězda. Stavba se nachází v přírodní rezervaci Kintulammi, poblíž finského Tampere. A město nad ní, stejně jako nad řadou dalších přístřešků v lesním podrostu převzalo patronát. Všechny tyto objekty jsou vyrobeny ekologicky, většinou ze dřeva a recyklovaných materiálů, a ani Kirkkokiven laavu není výjimkou.

Foto: Julia Kivelä, Malin Moisio

K jeho umístění se váže legenda o nedalekém „kostelním kameni“, velkém balvanu, který po staletí sloužil jako řekněme pohanská modla. V 18. století u něj snad i malý kamenný kostelík vznikl, a měl sloužit pastevcům koní. Kostel je pryč a kámen zůstal, a jeho příběh se vypráví dodnes. Což prý něco o „pohanech“ vypovídá. Hlavní architektka, Malin Moisio, v objektu Kirkkokiven laavu oživuje konturu malého kostelíku i staré tradice lesních výprav.

Nenáročná a přesto mimořádná

Obdélníkový tvar půdorysu a strmá šikmá střecha odrážejí základní prototyp domu, místa pro rodinu. Vysoký vnitřní prostor s oběma otevřenými konci vytváří sakrální prostor, který splývá s okolní přírodou. Různě velké otvory po stranách pak umožňují soustředěné výhledy do lesa. Celý přístřešek je vyroben z vertikálně umístěného dřevěného rámu. Jeho masivní dřevěné stěny jsou umístěny na soklu, vyrobeném z recyklovaných dlažebních kostek. Ze dřeva je vyrobena i střešní konstrukce a dokonce i lavičky, které konstrukci zpevňují. Střecha je dřevěná, její části jsou ošetřeny přírodní směsí dehtu a lněného oleje.

Foto: Julia Kivelä, Malin Moisio

S celkovou rozlohou 23 metrů čtverečních je to malé, nenáročné (až skutečně primitivní) dílko. Ale jeho význam pro ty správné vánoce „na finský způsob“ je ohromný.

Název instalace: Kirkkokiven laavu
Lokalizace: Kintulammi, Tampere, Finsko
Architekt: Malin Moisio / Arkkitehtitoimisto TILASTO
Spolupráce: Tampereen Ev.Lut. Seurakunnat
Realizace: Messupuu, Uulatuote Oy
Klient: City of Tampere, Ekokumppanit Oy
Rok: 2018

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Dřevostavby

Foto: Tõnu Tunnel

Romantické hnízdečko skryté v lesích připomíná šišku

Jen 50 minut jízdy od Tallinnu nabízí nezbytné teplo uprostřed severské divočiny, a k tomu ještě štědrou porci pohodlí. Svým obyvatelům umožňuje ponořit se do hlubin samoty. A dopomáhá jim k poznání, že les je vlastně v dnešní uspěchané době takovou zelenou tichou katedrálou.

Zdroj: Rebecca Zeller

Když saunu tak plovoucí! Schladit se můžete přímo ve fjordu

Finové možná mají světové renomé národa saunujících se otužilců, ale Norové za nimi příliš nezaostávají. Ještě před dvěma stoletími bylo v centru Osla více saun, než dnes stojí v Helsinkách. Pravda, norské hlavní město si tenkrát ještě říkalo Kristiana, a voda v Oslofjordu byla o poznání čistější.

REKLAMA