Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Architekti staví v Mořicích netradiční kolumbárium, je z dusané hlíny

Netradiční oboustranné kolumbárium vzniká v těchto dnech v Mořicích na Prostějovsku. Na místním hřbitově jej staví během své letní školy architekti z Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně, a to za pomoci tradiční technologie, dusané hlíny. Na místě ji nyní zpracovávají dusáním, následně z ní postaví kolumbárium s třiceti výklenky.

"Rozhodli jsme se postavit oboustranné kolumbárium z dusané hlíny s dřevěnými výstelkami pro umístění uren, které nahoře zakryjeme betonovou konstrukcí. Vedle nik jsme vymysleli drobné výklenky, kam můžou pozůstalí umístit svíčku jako vzpomínku na své blízké. Celé kolumbárium bude postavené z pohledové hlíny, kterou nám poskytla obec. Jde o hlínu z Hané, takže je to symbolické uložení zpět do země, na které lidé žili," uvedl absolvent fakulty Jan Peřina, který za návrhem stojí.

Obec se zhruba 500 obyvateli dosud kolumbárium neměla. "Měl jsem původně požadavek, aby bylo historizující vzhledem k tomu, že zdejší hřbitov je historický. Požadavek jsem zadal mladému studentovi architektury, který nakonec přišel s tímto nápadem. Myslím, že je to respektující pro tradiční metodu pohřbívání, idea je starobylá, byť to zpracování je dnes nyní vcelku trendy a moderní. Sám jsem zvědav, jak to dopadne, ale věřím, že dobře," řekl ČTK starosta obce Tomáš Pavelka. Po místech v kolumbáriu je podle něj poptávka. "Hřbitov není nafukovací, je z velké části již zabraný, ať už většími či menšími hroby a hrobkami. Kolumbárium řeší tento potenciální problém do budoucna," doplnil starosta.

Kolumbárium vzniká během letní školy architektů, která je věnovaná právě konstrukcím z dusané hlíny. Odborníci pro výstavbu vybrali hlínu, která měla pro tyto účely nejlepší vlastnosti, zkoumali ji v laboratoři na univerzitě. "Dusaná hlína je tradiční technologie, která se v posledních letech dostává stále více do popředí. Podporuje využívání lokálních zdrojů a jde o udržitelný způsob stavitelství. Vlhká hliněná směs se sype do předem připraveného posuvného bednění a postupně se buď ručně nebo mechanicky udusává a zhutňuje," uvedla za fakultu Tereza Kadrnožková. Doplnila, že po utlačení všech vrstev se bednění odstraní a odhalí se vrstvená hliněná zeď. Na mořickém hřbitově budou účastníci letní školy pracovat do čtvrtka.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Vláda zváží zvýšení normativů pro výpočet příspěvků na bydlení

Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku na bydlení. Příští týden požádá příslušné úřady o údaje pro případné navýšení částek. Novinářům to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Při zvýšení normativů se dávka na bydlení zvedne. Debatu o podpoře vyvolal předseda vlády…

Zdroj: Fotolia.com - nespix

V Lednici na Břeclavsku budou z lodních kontejnerů vznikat domy i kanceláře

Zvýšení výroby až o 250 procent umožní firmě RMR STAV KONT přestěhování do nového areálu v Lednici na Břeclavsku. Společnost bude v hale o rozloze 2000 čtverečních metrů měnit vysloužilé lodní kontejnery na domy, kanceláře případně další stavby. Zástupci firmy nové prostory představili novinářům.

Přenosová soustava, ilustrační obrázek, fotolia, Gina Sanders

ČEZ prodává 95 procent své produkce elektřiny v České republice

Polostátní energetická společnost ČEZ prodává 95 procent své produkce elektřiny v České republice, do zahraničí vyveze asi pět procent produkce, a to jen v případě, kdy ji nelze prodat na českém trhu. Primárně prodává ČEZ elektřinu koncovým zákazníkům a ostatním českým obchodníkům jako je PRE či E.ON přímo…

Ilustrační obrázek, bytový dům, Zdroj: Fotolia, nightman1965

Ceny starších bytů klesly. Brno je výjimkou

Průměrná cena staršího bytu v Česku poprvé od zimy roku 2019 mírně klesla. Na začátku léta se starší byt prodával za 88.756 korun na metr čtvereční, což je o dvě procenta levněji než na jaře. Jen v Brně cena mezičtvrtletně stoupla o tři procenta na 95.215 korun za metr čtvereční. Vyplývá to ze studie realitní skupiny…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

HELUZ zavádí výhodné FIRST MINUTE ceny na nákup cihel, zdroj Heluz

Garantovaná sleva a cena na nákup cihel HELUZ FAMILY

Garantovaná sleva a cena na nákup cihel HELUZ FAMILY

Letní akce s chladničkami LG, foto LG Eletronics CZ

Letní akce s chladničkami LG

Letní akce s chladničkami LG

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA