REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Koupil synagogu a rabinát v Žatci a rozhodl se zlomit prokletí

Synagoga se i s rabínským domem promění v multifunkční kulturní prostor, který bude svou vnější podobou maximálně odpovídat původní stavbě z 19. století. Celou akci vede soukromý investor, který se snaží prolomit prokletí stavby.

Druhá největší dochovaná synagoga je v dezolátním  stavu

Žatecká synagoga má za sebou pohnutou historii jako většina náboženských objektů v Česku – prožila žhářský útok během tzv. křišťálové noci, za války sloužila jako nemocnice a v 50. letech jako sklad civilní obrany. Budova s neobvyklou maurskou architekturou pochází z roku 1872 a patří k unikátním stavbám svého druhu. Synagoga spadá mezi čtveřici žateckých památek obnovovaných díky kandidatuře města na seznam UNESCO. Harmonogram stavby počítá s dokončením rekonstrukce na začátku roku 2022. Následovat bude tvorba samotných expozic.

Vnitřní prostory budou naopak modernější a univerzálnější pro jakoukoliv výstavu, koncert či divadlo. V části interiérů bude i expozice o historii židovské komunity v Žatci.

Investorem je soukromý vlastník Daniel Černý z Chomutova, který synagogu i rabinát před lety koupil a rozhodl se je zrekonstruovat. Cena vzešlá z výběrového řízení přesahuje 45 milionu korun. Díky úspěšně získané evropské dotaci se investorovi podařilo snížit spoluúčast na 15 %. I tak mu však schází prostředky na vytvoření expozice, a proto oslovuje případné dárce. Náklady, které dotace nepokryjí se pohybují stále v milionových řádech.

Sám investor k tomu říká: "Koupit synagogu nebyl nejlepší nápad v mém životě, ale ten dům si za poslední století prošel obrovským trápením. Řekl jsem si, že to prokletí už někdo musí prolomit."

V Žatci probíhá rozsáhlá rekonstrukce synagogy a sousedního rabinátu, foto Metrostav

Unikátní záchranné technologie na unikátní stavbě

Na stavbě dojde k odsolení zdiva pomocí stříkané celulózy, repase a repliky oken a dveří, záchranu vypálených piktogramů v zamečnických prvcích. Bude nutné vyhrát boj s dřevomorkou nebo zarchránit a navrátit okrasné vitráže.

Komplex budov je v současnosti již v dezolátním stavu. Například strop rabínství se částečně zřítil, protože ho napadla dřevomorka. „Tyto napadené části budeme muset vyměnit za nové a zbytek konstrukce ošetřit, aby nedošlo k opětovnému napadení,“ upřesňuje Daniel Lipert, vedoucí projektu z Metrostavu, který zahájil v Žatci rozsáhlou rekonstrukci synagogy a sousedního rabinátu. 

V obou budovách stavbaři zrekonstruují střechy, okna, fasády i interiéry. Projekt vyniká řadou speciálních technologií.

„Vyzdvihl bych například odsolení zdiva pomocí stříkané celulózy. Touto metodou odstraníme ze zdí sůl, která se tam desítky let usazovala, a následně budeme moci navázat obnovou původních omítek a štuků. Zvláštní pozornost si dále zaslouží rozsáhlé restaurátorské kamenické práce na schodišti v synagoze a na truhlářských prvcích, zahrnující repase a repliky oken a dveří. Další zajímavostí je, že do zámečnických prvků budeme vypalovat piktogramy. Velkou výzvu budou představovat také nové okrasné vitráže,“ prozrazuje Daniel Lipert.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: TZ Metrostav

Návrat krásy žatecké synagoze. Před zimou dokončili vitráže a část fasády

Ojedinělý příběh o podnikateli Danielu Černém a jeho ambiciózním nápadu koupit a zrekonstruovat synagogu v Žatci se pomalu blíží k happyendu. Stavbaři nedávno osadili okrasné vitráže a dokončili čelní část fasády, takže zvenku už to vypadá, jako by 150 let stará budova již získala zpět svou někdejší krásu. Kvůli…

Foto: BoysPlayNice

Červený zámek v Hradci nad Moravicí: rekonstrukce s výsledky, které potěší

Rekonstruovat starý dům, renovovat podkroví? Žádný problém. Jak ale postupovat u stavby, která už nějaké to století pamatuje, je národní památkou a zrcadlí styl, který vlastně napodobuje jiný, historičtější sloh? Lehké to zrovna není. O to více potěší výsledek, který se v případě Červeného zámku vydařil.

REKLAMA