REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Malé byty jsou stále v kurzu. Jak v nich žít?

V době, kdy se ceny bytů i nájmů ve městech dostávají do astronomických výšek, uvažuje podle sociologických výzkumů řada lidí o sdíleném bydlení či pořízení alespoň malého bytu či garsoniéry. Novým trendům se přizpůsobují také interiérový designéři.

Zdá se, že mladí Češi to mají v pořizování vlastního bydlení ve srovnání s dalšími Evropany dosti těžké. Sociologické studie uvádějí, že zatímco Belgičanům stačí k pořízení bytu o velikosti 70 m2 ve velkém městě necelé čtyři průměrné roční platy, Italům přes šest ročních platů a Britům téměř 10, Češi vydají na stejný byt více než 11 průměrných ročních platů! A pokud chtějí bydlet v hlavním městě, musejí sáhnout do kapsy ještě hlouběji. Řešením pro mladé lidi může být sdílené bydlení či úplně malý byt, který bude mít pečlivě rozplánované prostorové řešení.

I na malém prostoru se dát komfortně žít

Bydlení na malém prostoru má i celou řadu výhod – především malé nároky na úklid a nepřeberné množství stylů, v jakých se dá byt zařídit,“ vysvětlují autoři projektu nazvaného MOODEN flat, ukazují vlastní prostorová řešení a vhodné multifunkční vybavení. Důležitou roli zde také hraje použití materiálu barev a doplňků, které mohou prostor opticky zvětšit. „Je potřeba brát v potaz, že v případě bytu 1k+k se do jedné místnosti musí vejít kuchyň, ložnice, pracovna i obývací pokoj. A i když má člověk představu, jak by si uspořádání bytu představoval, je dobré poradit se s odborníky, kteří mají zkušenosti a jejich rady a doporučení, či případná realizace mohou zásadně pomoci,“ dodávají zástupci designérského studia MOODEN a ukazují své návrhy.

Malé byty jsou stále v kurzu. Jak v nich žít? Foto: MOODEN flat

Na fotografiích představují zařízení plochy o rozměrech 27 m², kde jsou naprojektovány a umístěny čtyři postele, plnohodnotná kuchyňská linka, jídelní stůl pro čtyři lidi, dvě pracovní místa, šatna i obývací pokoj. Z malé garsonky, která by jinak nikoho příliš nezaujala, bylo vytvořeno prostorné a multifunkční obydlí a díky sklopné manželské posteli, sklopné patrové posteli a vyklápěcímu stolu a dalším vysouvacím a vyklápěcím prvkům je tento prostor promyšleně využitý.

„Při projektování tohoto malometrážního bytu hrál roli každý milimetr. Návrh musel být nejdříve převeden do reálné výrobní dokumentace, aby mohl být každý navržený prvek bez problémů vyroben a nainstalován. Do interiéru pak naprosto vše přesně pasovalo a během instalace nebylo na místě potřeba nic dořezávat, zkracovat ani jinak výrazně upravovat. Pro ještě přesnější a reálnou představu o nově vytvořeném konceptu interiéru, byla vizualizace převedena do interaktivního 3D modelu, aby vznikly zcela jasné obrysy,“ říká Barbora Burešová.

Malé byty jsou stále v kurzu. Jak v nich žít? Foto: MOODEN flat

Rostoucí zájem o malé byty

Sociologové uvádějí, že důvodem velkého zájmu o malé byty je nejen cena, ale také změna demografického vývoje, kdy stále více přibývá tzv. single domácností, a to nejen u mladých lidí, ale také u těch starších, kteří přenechávají byty svým dětem a sami si hledají byt menší. Této vysoké poptávce se přizpůsobují i developeři, kteří začali nabízet více bytů 1+kk. Stejně tak roste poptávka po architektonických a designerských úpravách malometrážních bytů ve starší zástavbě, a to jak v cihlových bytových domech, panelových domech i vilách. Řešením mohou být i malé obecní byty.

Když se chtějí mladí osamostatnit a založit vlastní domácnost, nemusejí se hned uvazovat do drahé hypotéky nebo být v nejisté pozici nájemníka. V obecním by měli jistotu, že se budou takříkajíc dodržovat pravidla hry. Už se objevují první vlaštovky, Praha se snaží svůj obecní bytový fond kultivovat, opravovat, dokonce i rozšiřovat. Změny jsou však velmi pomalé. Jsou tady ale i další možnosti, “ podotýká Tomáš Samec ze Sociologického ústavu AV ČR a jako příklad uvádí Německo a Rakousko, kde existují takzvané baugruppe, obdoba družstev. Skupina lidí se rozhodne pro sdílené bydlení (nikoli ve společné domácnosti), vytvoří si stavební projekt, sdílí úvěr a samozřejmě také rizika. Čím více aktérů, tím více se riziko rozloží, například v případě ztráty zaměstnání nebo dlouhodobé nemoci.

Malé byty jsou stále v kurzu. Jak v nich žít? Foto: MOODEN flat

Situace sice není podle Tomáše Samce optimální, ale na druhou stranu nikoli neřešitelná. „Situace se mění. Jen málokdo by donedávna například věřil, že se cena bytu v Praze může za pět let zvýšit o polovinu. A přesto k tomu došlo. Systém by měl být co nejvíce různorodý. Aby tu nebylo jen vlastnické a nájemní bydlení, ale i další alternativy – obecní, družstevní, družstevní s podporou obcí, sdílené…“ uzavírá sociolog a chválí výše zmíněnou iniciativu MOODEN flat i formy sdíleného bydlení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj:Studio Flusser

Hravá rekonstrukce bytu přinesla do Prahy kousek Itálie

Nesetřít hodnotu historického jádra bytu, ale přesto mu kompletní rekonstrukcí dodat širší rozměr obyvatelnosti a povýšit kvalitu bydlení na současný standard. To je nelehká výzva, zvlášť když vás tísní rozpočet a relativně skromná výměra bytu. Jak si s takovou pražskou rekonstrukcí poradil italský architekt?

Zdroj: AdobeStock - ah_fotobox

Princip baugruppe jako lék na bytovou krizi. Připravuje se i v ČR. O co jde?

Ceny nemovitostí jsou již dlouho velmi palčivým tématem. Nejmarkantněji je to vidět v Praze. Současně nedostatek městských bytů omezuje možnost nalézt vyhovující bydlení lidem z hůře ohodnocených profesních skupin. Pro inspiraci, jak z takové situace ven, nemusíme chodit daleko. V sousedním Německu se osvědčila…

Foto: Imagen Subliminal

Malý byt je plný světla a prostoru. Řešením byla krabice

Nedělat věci jako ostatní, objevovat nové cesty k řešení. I to je úkolem moderní architektury. Jak se tedy vypořádat s bytem, který má 60 metrů čtverečních, ale jeho dva obyvatelé touží po neomezeném prostoru? Projektanti navrhli řešení: krabici.

Rekonstrukce bytu z první republiky: Posouzení stavu potrubí a instalací

Rekonstrukce bytu z první republiky: Posouzení stavu potrubí a instalací

Při rekonstrukci a přestavbě starého rodinného domu nebo bytu narazíte dříve nebo později na problém ukrytý za zdí – potrubí pro vodovod, kanalizace, plyn nebo kabely elektroinstalace, jejichž stav bude slušně řečeno neutěšený. Rekonstrukce bytu z první republiky, kterou sledujeme se tomu také nevyhnula. Na jaká…

Rekonstrukce panelového bytu – bourací práce a řezání panelu

Rekonstrukce panelového bytu – bourací práce a řezání panelu

Koupě vlastního bydlení je pro mladé lidi vždy velká investice a zásadní životní krok. Mladý pár vás seznámí s úvahami a úskalími, jakými si při realizaci vlastního bydlení prošel. Někdy je lepší pořídit si zdánlivě „nejošklivější“ byt před rekonstrukcí, než žít s kompromisy po částečných úpravách původních majitelů.…