Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Malou garsonku zvětšili díky chytrým nápadům a vysokým stropům

Bydlet ve stísněném bytě není nic příjemného. Existují však možnosti, jak z malého obydlí vytvořit komfortní a otevřený prostor. Majitel si najal architekty, aby předělali malý byt na moderní pohodlné a prostorné bydlení.

Klient, svobodný muž, se rozhodl vyřešit problém s nevyhovujícími rozměry své nové garsoniéry. Finance pro něj prý nejsou žádnou překážkou, proto zvažoval koupi nového bytu. Raději ale vyčkal, a požádal místní architekty o radu a názor na návrh alternativního řešení. Možnost rozšíření obytné plochy se mu velice zamlouvala, proto jim zadal zakázku s požadavkem na zachování konceptu otevřenosti a vytvoření dostatku úložného prostoru, vše s moderním designem. Vznikl tak prostornější a pohodlnější byt s téměř dvojnásobnou rozlohou, na který klient nedá dopustit.

Malá rozloha bytu není konečná

Projekt Duplex Batataes byl navrhnut a realizován dle přání klienta do posledního detailu. Původně skromný byt se nachází v brazilském městě Sao Paulo. Klient si zde zakoupil garsoniéru s celkovou rozlohou 35 metrů čtverečních. Po krátkém čase se zde však začal cítit nekomfortně a zatoužil po větších prostorách. Proto se rozhodl, že osloví profesionály ve svém oboru, kteří by mohli přijít s optimálním řešením. Atelier Branco Arquitetura se ukázal jako trefa do černého. Vytvořili návrh, který majitele bytu ohromil. Netušil totiž, jaký konstrukční potenciál v sobě garsoniéra ukrývá.

Foto: Ricardo Bassetti

Dvojitá výška stropu

Garsoniéra byla kompletně otevřený prostor bez definovaných místností s vysokým stropem. Dvojitá výška bytu poskytla návrhářům jedinou šanci pro rozšíření obytné plochy. Díky tomu bylo možné místnost s rozlohou 35 metrů čtverečních rozdělit na dvoupatrový byt. Do poloviny výšky stropu umístili architekti mezonetové patro, které posadili na nosné traverzy. Patro je tímto oddělené od obvodových zdí a zachovává původní koncept otevřeného prostoru. Klient získal komplexní přehled o dění ve svém bytě a vizuální spojení se všemi dimenzemi místností. Přidáním mezaninu majitel získal prostornější garsoniéru s celkovou rozlohou 60 čtverečních metrů.

Koncept rozdělení prostoru

Obytnou plochu se úspěšně podařilo rozšířit, proto se architekti mohli pustit do další fáze návrhu. V původním přízemí zanechali kuchyňský kout s prostorem pro jídelní část, u které se nachází terasa využitelná pro příjemné posezení. Ke kuchyni se otevírá obývací pokoj s oddělenou toaletou v jeho zadní části. Mezi kuchyní a obývacím pokojem je situované schodiště, které vede do přistavěného mezipatra.

Foto: Ricardo Bassetti

Zde se nachází pohodlná koupelna se sprchovým koutem spolu s také odděleným WC. Dále je nad obývacím pokojem umístěná dvoulůžková ložnice s dostačujícím prostorem pro pracovnu či studovnu. Do celého bytu byl aplikován vestavěný nábytek, který vyřešil problém s nedostatkem místa ke skladování věcí. Koncept vzdušného a otevřeného bytu umožňuje jednotlivým místnostem vzájemné přetékání, čímž utváří nepřetržitý oběh v tekutém prostoru.

Moderní designové provedení

Zavedení úrovně rozdělení formou vestavěných skříní a úložných prostor všech tvarů a velikostí tvoří soulad s celou garsoniérou. Je totiž kompletně v provedení bílého odstínu až do nejmenšího detailu. Počínaje keramickým obložením kuchyňské pracovní plochy přes stěny, dřevěnou podlahu a stropy konče lehkým minimalistickým zábradlím v ložnici. Výjimkou jsou černé prvky, které dotvořily nadčasový design. Bílý vzhled doplňují především černé okenní rámy a provedení koupelny s betonovým sprchovým koutem a tmavé barové židle. Tmavé kožené křeslo doplňuje světlý moderní stůl a židle. Napříč celým prostorem garsoniéry je patrná harmonie dvou základních barevných odstínů, které z něj utváří vlídný a klidný domov.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: MOODEN flat

Malé byty jsou stále v kurzu. Jak v nich žít?

V době, kdy se ceny bytů i nájmů ve městech dostávají do astronomických výšek, uvažuje podle sociologických výzkumů řada lidí o sdíleném bydlení či pořízení alespoň malého bytu či garsoniéry. Novým trendům se přizpůsobují také interiérový designéři.

Foto: Imagen Subliminal

Malý byt je plný světla a prostoru. Řešením byla krabice

Nedělat věci jako ostatní, objevovat nové cesty k řešení. I to je úkolem moderní architektury. Jak se tedy vypořádat s bytem, který má 60 metrů čtverečních, ale jeho dva obyvatelé touží po neomezeném prostoru? Projektanti navrhli řešení: krabici.

REKLAMA