REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Malý byt plný chytrých nápadů. Inspirujte se životem na 33 metrech čtverečních

Být singl není nemoc. A když už jednou žijete sami, nedoceníte úplně byt ateliérových parametrů. Spokojíte se i s málem. Klient moskevského studia Bazi potřeboval jediné: vmáčknout vše, co je mu blízké, do pouhých 33 metrů čtverečních. Díky sérii nevšedních nápadů se mu to podařilo.

Podkrovní byt v centru Moskvy není sám o sobě špatná adresa. Jenže zrovna tenhle byl vystavěn kolem roku 1930, a bylo to na něm už poněkud znát. Za posledních devadesát let šel kupředu pokrok i v Rusku, a to co bylo kdysi moderní, už dnes prostě neobstojí. Samozřejmě, největším břemenem tu byla otázka užitné plochy. Na třiatřiceti metrech velký zázrak nedokážete. Ale aspoň o malý se můžete pokusit. Studio Bazi se pochopitelně muselo při řešení této zakázky vyrovnat s několika dalšími limitujícími prvky: byt se sice mohl rekonstruovat zevnitř, ale navenek vůči svému okolí musel zůstat neměnný. Takže žádné velké expanze mimo obvodové zdi nepřipadaly v úvahu.

Najít prostor pro život

Viděno laickým okem, na tak malý byt tu bylo trochu moc stěn a předělů, které celou garsonku činily velmi stísněnou a nekomfortní. A co si budeme povídat, celkovou reorganizaci prostoru zrovna moc neulehčovaly ani napevno instalované rozvody, které směřovaly přímo do středu bytu, k tmavé kuchyni a ještě strašidelnější koupelně. Architekt Alireza Nemati naštěstí ukázal, že umí nabízet nečekaná alternativní a současně vysoce funkční řešení rekonstrukcí. I když část z nich měla charakter bouracího kladiva. Dělicí přepážky prostě musely ustoupit životu a potřebě po moderním bydlení. Formálně zpřístupnit otevřenou plochu a provést světlo bytem od stěny ke stěně ale nestačilo.

Foto: Polina Poludkina

Malým byt vás nemusí omezovat

Bylo třeba vymyslet, jak do pokoje vsadit knihovnu, prádelnu, šatník, úložné prostory, kuchyň. Nic extrémního, prostě vcelku obyčejné a praktické věci k užívání. Jen tu vadil ten drobný zádrhel, že architekt přitom nedisponoval patřičným místem. Proto vsadil zásadě všechny zmíněné prvky do policových a krabicových úložných systémů. Ty se navenek tváří jako obyčejné vestavěné skříně, ale uvnitř žijí vlastním životem. Zakázkové řešení na míru se tu rozhodně vyplatilo, i když teď celý byt připomíná svou multifunkčností budík či cestovní kufřík Jamese Bonda.

Byt, kde má všechno alespoň dvě funkce

Výsuvné prvky tak dokáží z obyčejné skříně vytvořit kuchyňskou linku se dřezem, zásobou nádobí, integrovanou lednicí a malou spíží. Police je navržena podél celé stěny v prostoru mezi kuchyňským blokem a okny. Za dveřmi další skříně se nachází podobně schovaná pračka s šatníkem. A pohodlná pracovna, pokud vám tedy stačí k práci stůl a židle, vznikne sklopením ke stěně připaženém modulu. Posezení pro návštěvu? Je třeba si jednu ze dvou dalších skládacích židlí sundat ze závěsného systému.   Na koupelnu, která jak asi chápete, nepatří k největším, volně navazují vysouvací bloky tří prádelníků. A takových drobných a na první pohled nezřetelných detailů je byt plný.

Foto: Polina Poludkina

Úspěch se neměří metrem

Každý z nich je originál, a vychází ze zakázkové práce, dělané přesně na míru bytu. Unikátním rysem bytu jsou vnitřní kruhová okna, která přenáší světlo z bočních oken přes ložnici do středu domu, včetně koupelny. Soukromí v bytě pro jednoho obyvatele problém není. Atmosféru přesto zdařile podtrhuje chytře řešené osvětlení, které z jednotlivých úseků minimalistického bytu vytváří velmi příjemné a pohodlné místo pro život. Studio Bazi tímto projektem dokázalo, že k působivé proměně skutečně nepotřebujete rozsáhlý prostor, pokud vám nechybí nekonečný rozměr tvůrčí fantazie. Je to možná malý byt, ale je plný chytrých nápadů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Interiér

Inspirujte se dřevěným designem z Londýna

Inspirujte se dřevěným designem z Londýna

Inspirujte se prestižní přehlídkou světového designu London Design Festival (LDF), který se v letošním roce uskutečnil od 14. do 22. září po celém Londýně v rámci specializovaných výstav, přednášek a workshopů. V rámci našeho stavebního portálu se podíváme především na krásu dřeva v kolekci nazvané Leaving a Legacy.

Byt ovládla šedá! Vítejte v Batmanově jeskyni

Byt ovládla šedá! Vítejte v Batmanově jeskyni

Někteří lidé vnímají dospělost jako poměrně fádní fázi života, a tak se raději přidržují hravého dětství. Majiteli moskevského bytu dočista vyhovoval svět superhrdinů. Jenže kam má po stěhování do nového apartmánu uložit své sesbírané klenoty? To už je práce pro architekta s citem pro praktický design.

Zdroj:  Megan Taylor

Útulné bydlení v malé řadovce

Úzké řadové domy nejsou v centru Londýna ničím výjimečným. Neskýtají mnoho obytného prostoru, ale disponují venkovní plochou, která nabízí inspirativní možnosti. Klienti z oblasti jižního Londýna se obrátili na architekty, kteří přišli s funkčním návrhem na rozšíření domu tak, aby se do něj vešel jejich sen.

Den architektury už příští týden zavelí Hurá dovnitř!

Den architektury už příští týden zavelí Hurá dovnitř!

Vojenský archiv v Olomouci, funkcionalistická budova Edisonovy transformační stanice v Praze, bronzovou medailí za architekturu oceněný český EXPO pavilon ve Vizovicích, klenot 1. republiky – nově rekonstruovaný výstavní Pavilon v Lounech, brněnská obdoba Flatiron Building alias Administrativní centrum Trinity, ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA