Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
Všechna témata
Akustika bytů a domů více o tématu

Obtěžuje vás hluk z kotle nebo tepelného čerpadla? Jak odhlučnit technickou místnost

Hluk z kotle, tepelného čerpadla nebo větrací jednotky může velmi znepříjemnit bydlení i v novém krásném domě. Jak instalovat tato zařízení a kam je v domě umístit, aby neobtěžovala svým hučením váš klidný spánek? Co je hlavní zásadou při odhlučnění technického zařízení domu a co naopak proti hluku vůbec nepomáhá? O tom jsme si povídali s odborníkem na akustiku Petrem Vlčkem.
Zdroj: AdobeStock - skyline

Co způsobuje hluk ze zařízení domu?

Co je největším zdrojem hluku v technické místnosti?

Překvapivě vibrace! Každý výrobce klimatizací, čerpadel, kotlů atd. udává na štítku maximální naměřenou hodnotu hluku v jednotkách dB. Jedná se ale o vzduchovou neprůzvučnost, o hluk, který je vydáván a šíří se vzduchem, ne o hluk který kotel dokáže přenést do konstrukce domu vibracemi. Neznám výrobce, který by měl měřenou hodnotu mechanického vlnění – vibrací.

Převážná většina těchto kotlů atd. jsou vyrobeny k přímé montáži na stěnu. Pokud se jedná o montáž na podlahu, tak je opatřen povětšinou nedostatečnými gumovými segmenty. Další velkou slabinou je vedení média v trubkách a nepružné uchycení, nebo zazdění a to proto, že z fyzikálního hlediska voda nelze stlačit – tudíž přenáší mechanické vlnění prakticky beze ztrát.

Součtem všech těchto skutečností a přímé montáži na stěnu povětšinou z dutých cihel dochází k přenosu vibrací do celé budovy. Pravidlem pak bývá, že čím tenčí materiál, tím více se rozkmitá a vydává zvuk zpět do prostoru, tzn. že příčka z plných cihel bude do prostoru vydávat zásadně méně hluku z takového kotle, než stěna z dutých cihel, nebo pórobetonu. Běžně se stává, že největší ozvučnicí se stane skleněná stěna nebo okna – okenní výplň je 3- 4mm tlusté sklo které se opravdu celkem dokonale rozkmitá. Na stejném principu fingují i reproduktory...

Jaký vliv má stáří či kvalita použité technologie?

Vliv je zcela zásadní. Jelikož víme, že se jedná především o monotónní hučení uvnitř jádra konstrukce, které způsobuje chod čerpadel a proudící médium v trubkách, které přenáší vibrace, tak lze usoudit, že čím kvalitnější jsou použité komponenty, tím déle vydrží (opotřebení ložisek a rozšiřující se vůle kmitajících částí – začínající drnčení).

Dále lze usoudit, že pružné uložení kotle, nebo jednotky a následné použití kompenzátorů na vedení trubek za čerpadlo je vždy účinnější na prostup vibrací do konstrukcí než dodatečné odhlučnění stěn atd, stropů, podlah atd.

Technická místnost - může její pozice ovlivnit hluk v domě?

Důležité je i umístění technické místnosti v dispozici domu. Projektanti TZB doporučují samozřejmě do centra dispozice, kvůli délce a jednoduchosti rozvodů. Co na to říká akustik?

Takové umístění lze úspěšně provést, ale podmínkou je dodržování pravidel pružného uložení a pokud to místo dovolí, tak i obložení stěn a podlahy technické místnosti akustickou skladbou opět pružně uloženou.

V případě, že například v rekonstruovaném domě dispozičně nevychází technická místnost z pohledu akustiky ideálně, popřípadě pokud postavíme dům a zjistíme obtěžující hluk, jak jej minimalizovat? Jaká jsou nejlevnější řešení s nejvyšším efektem?

Platí zde jedno zásadní pravidlo a to, že je nejúčinnější je odhlučnit místo zdroje hluku, tzn. zamezit prostupu vibrací do konstrukce přímo u jednotky, nebo kotle.

Mám za sebou několik desítek realizací v již funkčním domě a vždy se jednalo o nějaký kompromis nebo ústupek, ne všude je totiž možné demontovat kotel nebo jednotku tepelného čerpadla a pružně tato zařízení uložit, někde zas není místo na odhlučnění ploch v technické místnosti a někde zas není možné dodat kompenzátory. V případě, že nelze udělat zásah přímo v technické místnosti, tak nezbývá nic jiného než konkrétní plochy, které vydávají hluk odhlučnit akusticky neprůzvučnou skladbou. Nabízíme několik desítek variant odhlučnění stěn, stropů a podlah.

Co proti hluku nepomáhá

Co naopak akustice téměř nepomáhá, přestože si to lidé myslí? Častým omylem je spoléhání se na polystyren...

Ano, trefil jste do černého, lidé v celkem velkém měřítku odhlučňují polystyrenem, a to nejenom svépomocí, ale bohužel jim to dodávají i stavební firmy, kde by čekal zákazník nějakou tu odbornost.

Souhrnně řečeno: akustice nepomáhá jakékoli pevné spojení. Kotel nebo jednotka připevněná přímo na stěnu, nebo položená na podlahu, dále vedení potrubí do obyčejných objímek bez použití gum, zazdění v obyčejné izolaci, je vždy lepší použít např. vulkanizovaný kaučuk.

Petr Vlček

Petr Vlček se specializuje na odhlučnění a akustiku, v bytech, školských i komerčních prostorách. Má za sebou stovky realizací především ve středních Čechách. Spolupracuje s předními akustiky v ČR, vlastní osvědčení o zápisu průmyslového vzoru a osvědčení o zápisu užitného vzoru na speciální akustický panel. Praxi pobral jako obchodně technický zástupce pro výhradního dovozce akustických panelů, dále jako stavbyvedoucí pro přední interierové firmy. Svojí vlastní firmu na odhlučnění založil v roce 2008 a společnost Noitami akustika s. r. o. pak v roce 2013.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Akustika bytů a domů

 1. Akustika staveb: Teorie o šíření zvuku v konstrukcích
 2. Slyšíte dupání sousedů? Může za to malá kročejová neprůzvučnost stropu
 3. Akustika staveb: Vzduchová neprůzvučnost aneb proč slyšíme hovor od sousedů
 4. Akustika staveb: Prostorová akustika v bytech a kancelářích
 5. Obtěžuje vás hluk z kotle nebo tepelného čerpadla? Jak odhlučnit technickou místnost
 6. Jak odhlučnit byt? Hluk z kotelny i od sousedů – ukázky realizací
 7. Odhlučnění bytu – obyvatele rušilo dupání, hra na piano i na bicí
 8. Jak zlepšit akustiku místnosti – příklady realizací na omezení ozvěny v interiéru
 9. Akustický panel. K čemu je dobrý a z čeho se vyrábí
 10. Molitanové akustické panely. Jak dobrý je molitan akustický izolant?
 11. Akustika v kancelářích ovlivňuje naše výkony
 12. Jak zlepšit akustickou pohodu velkých prostor

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - sushaaa

Molitanové akustické panely. Jak dobrý je molitan akustický izolant?

Molitan zná asi každý. Měkká pěna, která se používá do čalounění židlí, výplně polštářů. Molitan se také využívá jako zvuk absorbující materiál. Pokud jste se někdy pokoušeli v domě odhlučnit garáž, dílnu nebo domácí zkušebnu, jistě jste po něm šáhli.