REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Při stavbě se zaměřte na recyklovatelné materiály. Z recyklátu lze vyrobit i cyklostezku

Celosvětová produkce plastů každým rokem roste. V řadě odvětví, například ve stavebnictví, je to jen ku prospěchu lidí, problém však nastává, když výrobci zároveň s produkcí nemyslí na to, jak své výrobky po skončení jejich životnosti recyklovat.
Při stavbě se zaměřte na recyklovatelné materiály. Z recyklátu lze vyrobit i cyklostezku

Čísla ukazují, že v této otázce jsou celosvětově obrovské rezervy – za téměř sedmdesát let existence a hojného používání plastových hmot dokázali lidé vyrobit přes 8 miliard tun plastů, recyklací však prošlo pouhých devět procent. Zbytek skončil na skládkách nebo v přírodě. S inspirativním projektem recyklace plastů přišel výrobce plastových potrubních systémů, společnost Wavin.

Ve spolupráci se společnostmi KWS a Total založil tento výrobce systémů pro rozvody vody, kanalizace či topení iniciativu PlasticRoad, která z recyklovatelných plastů vylovených z oceánů a z polypropylenu vyrábí duté prefabrikáty, jež lze snadno skládat jako stavebnici a využít například při výstavbě cyklostezek. První plastová cyklostezka vznikla letos v Holandsku a její výstavba byla oproti klasické asfaltové cestě až o 70 % rychlejší a o polovinu levnější. Prefabrikáty mají navíc celou řadu dalších výhod. Nejen, že dobře odvádí vodu, ale v jejich dutinách lze vést například elektrickou kabeláž. V případě nutných oprav pak není potřeba provádět žádné složité výkopy, jednoduše se demontuje jeden z modulů a nahradí se novým. Stejný postup platí i při opravách elektrického vedení. Podle iniciativy PlasticRoad se nezůstane jen u výstavby cyklostezek. Z plastů by obdobným způsobem mohly být konstruovány i silnice pro automobily. Tento projekt podpořily i neziskové organizace, které se zabývají ochranou životního prostředí, Cradle to Cradle a The Ocean Cleanup.

Už víte, jaké potrubní systémy zvolit?

WAVIN Ekoplastik s.r.o.

logoRudeč 848
277 13 Kostelec nad Labem

telefon: 596 136 295, fax: 596 136 301
e-mail: info@wavin.cz

web: www.wavinekoplastik.com/cz/

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Chytré materiály pro rozvody vody a topení

Chytré materiály pro rozvody vody a topení

Vývoj nových materiálů, moderní postupy a inovace se netýkají jen automobilového průmyslu nebo elektroniky, ale viditelné jsou i ve stavebnictví, například v oboru plastových potrubních systémů. ...

Čtyři zásady při výběru vhodných rozvodů topení

Čtyři zásady při výběru vhodných rozvodů topení

Teplé léto už je pomalu za námi a je potřeba začít řešit, jaké zvolit topné systémy, aby topení bylo úsporné, účinné a šetrné k životnímu prostředí. Zda zvolit klasické topení nebo podlahové, z ...

REKLAMA
REKLAMA