REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Čtyři zásady při výběru vhodných rozvodů topení

Teplé léto už je pomalu za námi a je potřeba začít řešit, jaké zvolit topné systémy, aby topení bylo úsporné, účinné a šetrné k životnímu prostředí. Zda zvolit klasické topení nebo podlahové, z jakého materiálu, a co dalšího je třeba při výběru zohlednit. Přinášíme čtyři hlavní zásady, jak na to.

První zásadou je rozhodnutí

Chcete mít v místnosti radiátory, anebo topit podlahou? Každá z těchto variant poskytuje zcela jiný druh tepla. V případě klasických radiátorů není teplo tak rovnoměrné. Pokud se topí podlahou, tak teplo přichází od nohou, a proto se cítíme ve větší tepelné pohodě.

Výběr podlahové krytiny

Každá krytina není pro podlahové topení zcela vhodná, protože by mohla snižovat efekt vytápění. Některé podlahové materiály, jako např. PVC nebo pryž, nedokážou odolat teplu, proto je nelze použít. Nejvhodnější je keramická dlažba nebo kámen. Právě dlažba se nejlépe naváže na podkladový beton a v kombinaci s podlahovým topením působí více než příjemně. 

Wavin underfloor heating

Regulace a rychlost

Cílem každého systému vytápění je zajištění maximální tepelného komfortu. S tím souvisí i rychlost, s jakou se zvýší či sníží v místnosti teplota. V případě ústředního topení stačí teplotu regulovat jednoduchým otočením kolečkem na radiátoru nebo na termostatu. Podlahové systémy vytápění mohou být pro uživatele hůře ovladatelné, ale na druhou stranu distribuce energie probíhá mnohem rovnoměrněji.

Důležité jsou materiály

Díky výhodám získávají na popularitě rozvody topení z plastů. Oproti kovovým rozvodům mají potrubí z těchto materiálů delší životnost, nezanášejí se, ani nekorodují. Pořizovací cena za materiál, náklady na montáž a údržbu jsou výrazně nižší. Hlavní inovaci na trhu dnes představují trubky vyrobené z polypropylenu nové generace – PP-RCT, typ 4, které přinášejí mnoho výhod, jako je vysoká teplotní a tlaková odolnost a vysoká průtočnost i v menších průměrech.

WAVIN Ekoplastik s.r.o.

logoRudeč 848
277 13 Kostelec nad Labem

telefon: 596 136 295, fax: 596 136 301
e-mail: info@wavin.cz

web: www.wavinekoplastik.com/cz/

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Jak vytápět garáž nebo jiný prostor ve vašem domě?

Jak vytápět garáž nebo jiný prostor ve vašem domě?

V klasickém interiéru jistě řešíte vytápění pomocí radiátorů, podlahového řešení, nebo jiných variant. Co ale v případě, že chcete vytápět také garáž nebo dílnu, kam klasické rozvody tepla nevedou? ...

Systém je vhodný pro zelené střechy administrativních budov, obchodních center a průmyslových objektů

Zelená pro zelené střechy

Dům i zahrada v jednom – to je maximální využití stavební parcely v podobě zelené střechy. Ta nám přináší výhody nejen estetické, ale i ekologické a díky svým izolačním schopnostem chrání před ...

REKLAMA
REKLAMA