REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kvůli suchu chtějí obce modernizovat kanalizace a vracet vodu přírodě

Škody a ztráty, které českým obcím způsobují přívalové deště, dosahují ročně několika stovek milionů korun. Obce řeší nejen nedostatečnou a poškozenou kanalizační síť, ale i nedostatek vody. Srážková voda totiž namísto zadržení v krajině obvykle odteče do kanalizace.

Dle nedávného průzkumu, který iniciovala společnost Wavin Ekoplastik, plánuje celých 75 % českých obcí investovat do výstavby moderních opatření. Zájem obcí o modernizaci kanalizačních sítí, zkvalitňování technologií pro čištění odpadních vod či výstavbu prvků, které dokáží v krajině a zejména na zemědělských plochách zadržet vodu, dokládá i zájem obcí o dotaci Ministerstva zemědělství. To v tuto chvíli eviduje žádosti s náklady přes 3,1 miliardy korun.

S modernizací pomohou nové uliční vpusti

V souvislosti s modernizací kanalizačních sítí by se obce měly zaměřit i na uliční vpusti. Ty bývají často zastaralé a dešťovou vodu nezvládají dostatečně rychle odvádět. Navíc u nich hrozí zanešení nečistotami, které mohou následně ucpat kanalizační potrubí. Voda pak zůstane na ulicích, což způsobuje celou řadu nepříjemností a škod.

Na základě dotazů směřovaných na správce komunikací, provozovatele kanalizací a také na projektanty získala společnost Wavin podklady pro vytvoření nového typu uliční vpusti, která se snadno instaluje, má lepší hydraulický výkon a dlouhou životnost. Vpusť, která se snadno instaluje přímo na dno výkopu bez nutnosti obetonování, je vybavena sifonem a unikátním 360° filtrem s prouděním směrem vzhůru. Filtr má kuželovitý tvar a široké hrdlo, proto nabízí rychlejší průtok a minimální riziko zanesení. Dešťová voda se tak snadno a rychle po pročištění dostane do kanalizace. Nová uliční vpusť je k dispozici pro český trh ve dvou velikostech, DN 315 s objemem usazovacího prostoru 70 l a průměrem odtoku 160 mm a DN 425 s objemem usazovacího prostoru 70 l a průměrem odtoku 200 mm.

Návrat vody přírodě

Kromě modernizace kanalizační sítě se obce stále častěji zajímají i o budování retenčních a vsakovacích nádrží a o architektonické úpravy, které by přinesly více zelených a vodních ploch a podpořily vsakování srážkových vod. O těchto opatřeních uvažuje 75 % respondentů zmíněného průzkumu, což se dle dodavatelů začíná projevovat i na zesíleném zájmu o zasakovací a akumulační boxy. Zájem o tento typ řešení bezpochyby ještě poroste, a to nejen ze strany soukromých investorů, ale i samotných obcí. Dobrý příklad v tomto ohledu představuje sousední Německo, které již několik let návrat vody přírodě považuje za svou prioritu. V České republice v tomto ohledu významně pomáhá legislativa, která všem novým stavebníkům předepisuje, aby ekologicky řešili zachycení i vsakování srážek spadlých na jejich pozemek.

Samozřejmě je nutné nejprve zpracovat geologický posudek a vsakovací zkoušky, které ukáží, zda je možné zadrženou vodu vsakovat či nikoli. Následně projektant rozhodne, jaký objem, typ a konstrukci zasakovací nádrže nejlépe použít. Oblíbenou volbou jsou akumulační boxy Wavin Q-Bic Plus, které jsou vyrobené z čistého polypropylenu, jsou modulovatelné a lze je poskládat do takové velikosti a objemu, který odpovídá požadovaným parametrům. Použít jdou jak k zasakování, tak k retenci dešťové vody, a to i tam, kde je požadováno čištění a revize systému.  Srážková voda totiž absorbuje celou řadu nečistot, před kterými je nutné ochránit zdroje podzemní vody. Řešit se to dá např. zakomponováním filtrační šachty pro zachycení hrubých nečistot či separační šachty nebo šachty sedimentace písku k odfiltrování nejjemnějších plovoucích a unášených částic. Dešťová voda může také obsahovat různé chemické, ropné nebo jiné nebezpečné látky. K zachycení ropných látek pak slouží odlučovače, příkladem takového zařízení může být odlučovač Certaro NS.

Oddělená kanalizace především!

Obce, ale i samotní stavebníci by při budování nového objektu měli od počátku myslet i na rozdělení splaškové a dešťové kanalizace, což je dnes již zakotveno v předpisech o hospodaření s dešťovou vodou. Při extrémních průtocích pak totiž nehrozí přetečení odpadních vod a také se zbytečně neředí čisticí systémy.

Wavin Czechia s.r.o.

logo
Rudeč 848
277 13 Kostelec nad Labem

telefon: 596 136 295, fax: 596 136 301
e-mail: info@wavin.cz

web: www.wavinekoplastik.com/cz/, www.wavin.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Předcházejme škodám z přívalových dešťů

Předcházejme škodám z přívalových dešťů

V posledních letech čelíme v souvislosti s klimatickými změnami stále častějšímu suchu, které střídají intenzivní přívalové deště. Stárnoucí městská kanalizace si s nimi ovšem obvykle nedokáže poradit a vznikají škody, které dosahují až k několika stovkám milionů korun ročně. Pomoci mohou uliční vpusti s vyšším…

Tvarovka Wavin M5 umožňující Acoustic Leak Alert

Rozvody vody či topení: Jaké materiály zvolit? Dozvíte se na Aquathermu

Pro vodovodní i topenářské instalace lze použít celou řadu potrubních systémů z rozdílných materiálů, a i metody montáže a spojování jsou různé. Praxe ukazuje, že k nejpopulárnějším materiálům se dnes řadí zejména plastové materiály a v případě trubek se stále více prosazuje vícevrstvý typ konstrukce.

Nová tichá vnitřní kanalizace Wavin AS+

Nová tichá vnitřní kanalizace Wavin AS+

Ticho v domě s inovativní odhlučněnou kanalizací Wavin AS+, má kompaktní design a je ideální i pro malé a úzké prostory. Jedinečné materiálové složení poskytuje systému perfektní redukci hluku a patentované předlubrikované modré těsnění zaručuje jednoduchou, těsnou a bezchybnou montáž.

Tichá kanalizace znamená klidný spánek

Tichá kanalizace znamená klidný spánek

Světelný smog, průmyslový smog, smog ze silniční dopravy a v neposlední řadě i akustický smog, to jsou nepříznivé dopady naší vyspělé civilizace, které nás ovlivňují zejména ve větších městech. Stále více obyvatel je ohroženo nadměrným hlukem a dokonce až 50 % populace je vystaveno tak intenzivnímu hluku, který je…

Chytré materiály pro rozvody vody a topení

Chytré materiály pro rozvody vody a topení

Vývoj nových materiálů, moderní postupy a inovace se netýkají jen automobilového průmyslu nebo elektroniky, ale viditelné jsou i ve stavebnictví, například v oboru plastových potrubních systémů. Rostoucí ceny energií nutí investory a stavebníky hledat alternativní cesty, jak při stavbě a následném provozu budov co…

Softwarová řešení dokáží ve stavebnictví ušetřit čas i peníze

Softwarová řešení dokáží ve stavebnictví ušetřit čas i peníze

Projektování včetně tvorby projektové dokumentace s použitím počítače je dnes již ve všech oborech běžné. Pro projektanty inženýrských sítí i projektanty technických zařízení budov existují softwarové aplikace, které dokáží ušetřit náklady nejen projektantům, ale i stavařům, správcům budov, montážníkům, elektrikářům…

Čtyři zásady při výběru vhodných rozvodů topení

Čtyři zásady při výběru vhodných rozvodů topení

Teplé léto už je pomalu za námi a je potřeba začít řešit, jaké zvolit topné systémy, aby topení bylo úsporné, účinné a šetrné k životnímu prostředí. Zda zvolit klasické topení nebo podlahové, z jakého materiálu, a co dalšího je třeba při výběru zohlednit. Přinášíme čtyři hlavní zásady, jak na to.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA