REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Chytré materiály pro rozvody vody a topení

Vývoj nových materiálů, moderní postupy a inovace se netýkají jen automobilového průmyslu nebo elektroniky, ale viditelné jsou i ve stavebnictví, například v oboru plastových potrubních systémů. Rostoucí ceny energií nutí investory a stavebníky hledat alternativní cesty, jak při stavbě a následném provozu budov co nejvíce ušetřit. A to se týká i způsobu vytápění, výběru materiálu pro systémy rozvodů vody a topení. Do popředí se tak dostávají potrubní systémy z polypropylenu nové generace.

A to hlavně pro své vynikající vlastnosti, jako je odolnost vůči tlaku a teplotě a nízká teplotní roztažnost. Plastové trubky jsou lehké a na rozdíl od kovových rozvodů se s nimi snadněji manipuluje, lehce a bezpečně se montují. Jejich cena je nižší a díky absenci koroze mají delší životnost.

Chytré plasty nové generace

V současnosti jsou hodně využívané vícevrstvé trubky složené ze síťovaného polyetylenu, hliníku a polyetylenu (PE-Xc/Al/PE-HD). Do popředí zájmu se však dostává trubka z polypropylenu nové generace, PP-RCT, typ 4. Právě v tomto materiálu leží dle výrobců plastových potrubních systémů budoucnost. Trubky z materiálu PP-RCT totiž nabízejí celou řadu výhod – vysokou teplotní a tlakovou odolnost, či vysokou průtočnost i v menších průměrech. Každý investor také bezpochyby ocení skutečnost, že rozvody z těchto trubek a tvarovek vykazují malé tlakové ztráty, což umožňuje volit méně výkonné oběhové čerpadlo. Instalace těchto systémů slibuje až 20 % úspory na materiál, montáž i následný provoz (srovnání s běžně využívaným systémem, jehož základem jsou trubky z PE-Xc/Al/PE-HD).

EVO a jeho výhody

Z polypropylenu nové generace PP-RCT je vyrobena například trubka EVO, která si za krátkou dobu získala oblibu nejen v České republice, ale i v dalších evropských zemích. Jedná se o jednovrstvou trubku, která díky svým parametrům šetří nejen peníze, ale i čas strávený montáží. Díky vlastnostem materiálu PP-RCT je možné vyrobit trubku s výrazně tenčí stěnou, EVO je o 28 % lehčí a nabízí o 37 % větší průtočnost ve srovnání s trubkami z PP-R PN20. To umožňuje používat potrubí menších dimenzí a tím uspořit náklady, při instalaci těchto trubek do nového domu lze ušetřit až 17 % pro rozvod teplé a studené vody a až 14 % při instalaci rozvodů topení.

Bezpečnost a trvanlivost

Materiál použitý na potrubní systémy pro instalace rozvodů vody a topení musí odpovídat bezpečnostním standardům. Díky odolnosti trubek z materiálu PP-RCT na tlak i teplotu je bezpečnost zajištěna. Trubky mají dvacetiletou záruku, výrobce tak garantuje její pevnost a odolnost i při plné zátěži.

Z materiálu PP-RCT i tvarovky

Inovace a přechod na výrobu z polypropylenu nové generace PP-RCT se týká nejen trubek, ale i tvarovek. Stejně jako v případě plastových trubek umožní materiál PP-RCT vyrábět i tvarovky s menší tloušťkou stěny, a tím nižší hmotností, což zajistí snazší manipulaci a méně robustní instalaci. Přechod výroby tvarovek z polypropylenu na nový materiál PP-RCT bude postupný a výhodou bude nejen chytrý materiál, ale i cena, která zůstane stejná.

WAVIN Ekoplastik s.r.o.

logoRudeč 848
277 13 Kostelec nad Labem

telefon: 596 136 295, fax: 596 136 301
e-mail: info@wavin.cz

web: www.wavinekoplastik.com/cz/

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Čtyři zásady při výběru vhodných rozvodů topení

Čtyři zásady při výběru vhodných rozvodů topení

Teplé léto už je pomalu za námi a je potřeba začít řešit, jaké zvolit topné systémy, aby topení bylo úsporné, účinné a šetrné k životnímu prostředí. Zda zvolit klasické topení nebo podlahové, z ...

REKLAMA
REKLAMA