REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Odpadní potrubní systémy z PVC ustupují modernějším z polypropylenu

Provoz v moderních domácnostech a velkých zařízeních, jako jsou hotely a nemocnice, klade vysoké nároky na bezpečnost, teplotní odolnost a životnost potrubních systémů. Díky myčkám a automatickým pračkám produkují totiž stále teplejší odpadní vodu. Potrubí z PVC, které je asi nejvíce v současnosti používané, dosahuje teplotní odolnosti maximálně 60°, což v mnoha případech již přestává vyhovovat. Důležitým aspektem pro splnění požadavků na odpadní potrubní systémy je i ochrana životního prostředí a úspora nákladů za materiál, uskladnění, pokládku i údržbu. Všechny tyto požadavky splňuje moderní materiál polypropylen.

Potrubí z polypropylenu nabízí kromě vyšší teplotní odolnosti i celou řadu dalších výhod. Projektanti a stavitelé oceňují možnost manipulace a instalace potrubí i při velmi nízkých teplotách, což zamezí zbytečným průtahům při realizaci stavby. Mráz sice nevadí většině plastů, a tak je lze skladovat v zimě i mimo vytápěné objekty, ne s každým však lze i manipulovat. Například u potrubí z PVC je jeho odolnost proti prudkým nárazům při teplotě okolo 0 °C a pod bodem mrazu nižší. Z těchto důvodů se nedoporučuje provádět pokládku PVC potrubí při teplotách pod 5° C. Zvýšenou pozornost je potřeba dávat také při řezání a vrtání PVC při nízkých teplotách.

KG 2000 – odolné a těsné

Naproti tomu s potrubím vyrobeným z polypropylenu, jako je například systém Wavin KG 2000, je možné bez obav manipulovat i při velmi nízkých teplotách až -20 º C. Samotná pokládka tohoto potrubí za velmi nízkých teplot je však omezena zejména hutnitelností obsypu a ne vlastnostmi samotného potrubí.  Pro dosažení předepsaného stupně hutnění by se potrubí z polypropylenu mělo pokládat do teploty  - 5 º C. Pro funkčnost celého systému je důležité při nízkých teplotách požadovaný stupeň zhutnění obsypu důsledně kontrolovat. Rizikem může být rovněž těsnění, které při teplotě kolem – 10°C může ztrácet svou elasticitu. Proto doporučujeme skladovat těsnění odděleně v pokojové teplotě.

KG 2000 má v porovnání se svým předchůdcem z PVC vyšší kruhovou tuhost SN10, vyšší odolnost vůči abrazi a také vyšší těsnost. Zatímco běžné potrubí z PVC má těsnost 0,5 bar, tak systém KG 2000 dosáhl při testování až na hodnotu 2,5 bar. Díky tomu může být použit i v ochranných pásmech zdrojů pitné vody. KG 2000 nabízí také patentovaný těsnící systém, který je tvořen hrdlem se speciálně tvarovanou drážkou a těsnícím prvkem se třemi břity. Výsledkem je trvalá a dokonale pevná ochrana před infiltrací i únikem. Bonusem je i zelená barva, která je velmi vhodná pro kamerové revize potrubního systému a zároveň zajistí jednoznačné odlišení KG 2000 od běžného potrubí z PVC.

Výrobní normy

Potrubí KG 2000 je vyráběno dle normy ČSN EN 14758, která povoluje použití minerálně zesíleného polypropylenu (PP-MD), díky čemuž jsou trubky mimořádně robustní a houževnaté. Pro běžné potrubí z polypropylenu ovšem platí výrobní norma ČSN EN 1852-1, která použití minerálních modifikátorů zakazuje.  Potrubní systémy vyráběné podle obou norem se shodují, pokud jde o rozsah použití. Rozdílem je ovšem použití recyklátů.  Pro potrubí z PP dle normy ČSN EN 1852-1 smí být dodatečně použit také recyklovaný materiál a recyklát. Při formování směsí z PP-MD dle normy ČSN EN 14758-1 není přípustné použití recyklovaného materiálu a recyklátu.  Při porovnání požadavků kladených na potrubní odpadní systémy dle obou norem se zjistilo, že pro trubky a tvarovky z PP-MD (KG 2000) dle ČSN EN 14758-1 se musí provádět větší rozsah zkoušek než pro trubky a tvarovky z PP dle ČSN EN 1852-1.

KG 2000 v projektech

Potrubí vyrobené z polypropylenu kruhové tuhosti SN10 se v současné době stává standardem pro výstavbu splaškových kanalizací. Právě potrubí KG 2000 PP SN10 nabízí vysokou kvalitu za přijatelnou cenu. V současné době probíhá několik projektů, kde byl tento potrubní systém zvolen. Je to například výstavba splaškové kanalizace v obci Jezdovice, kde bude použito 2,7 km tohoto potrubí. Další stavbou je Kamenice a ČOV Řehořov, kde bude použito 2,9 km potrubí a budou zde použity také kanalizační šachty Tegra 600, které nabízí vysokou těsnost a integrovaná výkyvná hrdla. Zajímavá je také výstavba splaškové kanalizace v obci Březník, kde bude v součtu použito 7,2 km potrubí KG 2000 a na přípojkách budou umístěny malé revizní šachty Basic 400. 

Wavin Czechia s.r.o.

logo
Rudeč 848
277 13 Kostelec nad Labem

telefon: 596 136 295, fax: 596 136 301
e-mail: info@wavin.cz

web: www.wavinekoplastik.com/cz/, www.wavin.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Chytré materiály pro rozvody vody a topení

Chytré materiály pro rozvody vody a topení

Vývoj nových materiálů, moderní postupy a inovace se netýkají jen automobilového průmyslu nebo elektroniky, ale viditelné jsou i ve stavebnictví, například v oboru plastových potrubních systémů. Rostoucí ceny energií nutí investory a stavebníky hledat alternativní cesty, jak při stavbě a následném provozu budov co…

Softwarová řešení dokáží ve stavebnictví ušetřit čas i peníze

Softwarová řešení dokáží ve stavebnictví ušetřit čas i peníze

Projektování včetně tvorby projektové dokumentace s použitím počítače je dnes již ve všech oborech běžné. Pro projektanty inženýrských sítí i projektanty technických zařízení budov existují softwarové aplikace, které dokáží ušetřit náklady nejen projektantům, ale i stavařům, správcům budov, montážníkům, elektrikářům…

Čtyři zásady při výběru vhodných rozvodů topení

Čtyři zásady při výběru vhodných rozvodů topení

Teplé léto už je pomalu za námi a je potřeba začít řešit, jaké zvolit topné systémy, aby topení bylo úsporné, účinné a šetrné k životnímu prostředí. Zda zvolit klasické topení nebo podlahové, z jakého materiálu, a co dalšího je třeba při výběru zohlednit. Přinášíme čtyři hlavní zásady, jak na to.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA