REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Škody z prorůstání kořenů do kanalizačních trubek a jak jim zabránit

Vniknutí kořenů stromů do kanalizačních systémů způsobuje značné poškození potrubí. Těžkou hlavu z těchto problémů mají nejen obce, firmy, ale i majitelé domů. Kořeny, které rychle rostou, mohou infrastrukturu zcela poškodit a náklady na opravy nebo výměny potrubí jsou obrovské. Jak je možné škodám předejít? Vedle lépe plánované výsadby zeleně pomůže i správná volba trubek a dodržení doporučované hloubky uložení.
Škody z prorůstání kořenů do kanalizačních trubek a jak jim zabránit

Největším rizikem pro kanalizační potrubí jsou velké, rychle rostoucí stromy. Růst jejich kořenů vytváří obrovský tlak, který dokáže rozevřít potrubní spoje, zvlášť pokud je potrubí uloženo v malé hloubce. Kořeny stromu obvykle nejdříve trubku obklopí a „čekají“ na chvíli, kdy v trubce vznikne drobná trhlina anebo otvor, aby mohly proniknout dovnitř.

Podle testů Institutu pro podzemní infrastrukturu (IKT) může kořen růst v potrubí po dobu více než dvou let, než naruší jeho těsnění. Poté však začne docházet k únikům odpadních vod, do půdy se dostává i vzduch, a vytváří tak perfektní směs kyslíku, vody a živin pro růst stromů. Kořeny se tedy dále rozrůstají, pronikají hlouběji do popraskané trubky a způsobí její zablokování. Svou roli hraje také materiál. Kanalizační potrubí z materiálů, jako je hlína, cihla nebo beton se časem uvolňuje, což způsobuje jejich oddělení od země, praskání a erozi. Kořeny stromů rostoucích v blízkosti kanalizačních potrubí se mohou dostat přes takové trhliny dovnitř. Růst kořenů vytváří obrovský tlak, který dokáže rozevřít i ty nejtěsnější a nejhustší potrubní spoje.

Náklady na opravy takovéto havárie potrubí mohou být vyšší než náklady spojené s novou výstavbou.

Kořeny v kanalizačním potrubíKořeny v kanalizačním potrubí
Kořeny v kanalizačním potrubíKořeny v kanalizačním potrubí

Jak lze škodám zabránit?

Stačí dodržet tři zásady, které růstu kořenů stromů v blízkosti kanalizačních sítí a tím i jejich  ohrožování zabrání:

  1. plánujte výsadbu stromů: doporučuje se omezit množství stromů, které je vysazováno v těsné blízkosti kanalizace. Pokud se výsadbě vyhnout nelze, pak je dobré poblíž kanalizace vysazovat menší stromy, které mají mělkou kořenovou strukturu. Jde například o cypřiš či ovocné stromky, jako je například třešeň, švestka, anebo broskvoň. Větší a rychle rostoucí stromy, jako jsou javor, topol, bříza, vrba či jilm je třeba vysazovat co nejdále od kanalizačního potrubí.
  2. pečujte o svou půdu: například instalace tekuté půdy do příkopu zabrání růstu kořenů, pomůže také pravidelné provzdušňování půdy.
  3. používejte pro kanalizaci kvalitní materiály z plastu: plastové potrubní systémy vynikají svou pevností a dlouhou životností i v náročných podmínkách. Jejich velkou výhodou jsou i pevné spoje a mimořádná odolnost. Všechny tyto vlastnosti z nich dělají ideální materiál pro kanalizační sítě – pokud je totiž kanalizace řádně uzavřená, pravděpodobně nebude náchylná k invazi kořenů. Předností trubek z plastu je také jejich nízká hmotnost a tím i snadná manipulace. V případě, že chce mít stavebník opravdovou jistotu, že k narušení kanalizace kořeny nedojde, doporučuje se ještě použití odolných potrubních přípojek nebo položení panelů a fólii do výkopů tak, aby potrubí a kořeny byly od sebe oddělené.

Pokud budou všechna tato opatření dodržena, lze poškození potrubí kořeny předejít. Přesto je vhodné celý kanalizační systém průběžně kontrolovat a v případě varovných signálů, jako jsou klokotavé zvuky v toaletě nebo pravidelné ucpávání kanalizace, volat co nejdříve instalatéra.

Wavin Czechia s.r.o.

logo
Rudeč 848
277 13 Kostelec nad Labem

telefon: 596 136 295, fax: 596 136 301
e-mail: info@wavin.cz

web: www.wavinekoplastik.com/cz/, www.wavin.com/cs-cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Softwarová řešení dokáží ve stavebnictví ušetřit čas i peníze

Softwarová řešení dokáží ve stavebnictví ušetřit čas i peníze

Projektování včetně tvorby projektové dokumentace s použitím počítače je dnes již ve všech oborech běžné. Pro projektanty inženýrských sítí i projektanty technických zařízení budov existují softwarové aplikace, které dokáží ušetřit náklady nejen projektantům, ale i stavařům, správcům budov, montážníkům, elektrikářům…

Čtyři zásady při výběru vhodných rozvodů topení

Čtyři zásady při výběru vhodných rozvodů topení

Teplé léto už je pomalu za námi a je potřeba začít řešit, jaké zvolit topné systémy, aby topení bylo úsporné, účinné a šetrné k životnímu prostředí. Zda zvolit klasické topení nebo podlahové, z jakého materiálu, a co dalšího je třeba při výběru zohlednit. Přinášíme čtyři hlavní zásady, jak na to.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Vyfoť domov. HELUZ ocení vítěznou fotku tabletem Apple iPad

Společnost HELUZ opět vyhlásila tradiční fotografickou soutěž! Své snímky…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA