REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Řízené větrání: Těžký konflikt předpisů a praxe

Náš přístup k požadavkům právních předpisů týkajících se hospodaření s energiemi v budovách, vede k tomu, že stavíme dobře zateplené domy s utěsněnou obálkou stěn a střechy. Ano, je v nich teplo. To by byla ta dobrá zpráva… Teď ta špatná: Obecně vzato, mají tyto objekty nezdravé vnitřní klima.

Jen málo lidí si uvědomuje, jaký vliv má na pracovní výkonnost a zdraví kvalita vzduchu. Hlavně jeho čistota, vlhkost a teplota bezprostředně rozhodují o našich schopnostech nejen dobře pracovat, ale třeba také efektivně odpočívat. Zkrátka cítit se za všech okolností ve svém bytě a také v zaměstnání dobře. Lidé uvnitř budov tráví až 85 procent veškerého času! Je tedy zcela klíčovým úkolem zajistit právě tam nepřetržitý přísun čerstvého vzduchu.

Mechanická ventilace jako samozřejmost

Historicky se v procesu větrání využívá skutečnosti, že ovzduší v interiéru a exteriéru budovy mívá nejen rozdílnou teplotu, ale také různý tlak. Prostě se v místnosti otevře okno a už to běží… Jenomže v souvislosti s moderními domy takový primitivní postup větrání akceptovat nemůžeme. Už jenom z toho důvodu, že při něm dochází k vysokým energetickým ztrátám.

Invisiment® je tepelně izolovaná, samoregulační okenní ventilační mřížka s vysokým zvukovým útlumem, která se umísťuje nad rám okna dřevěného, hliníkového nebo plastového. Díky samoregulační klapce mřížka zajišťuje přívod čerstvého a zdravého vzduchu bez nepříjemného průvanu.

Stále více se uplatňujícím alternativním řešením je tedy mechanická ventilace, chceme-li, tak řízené větrání. Bývá v laických kruzích spojováno s domy vysoce energeticky úspornými. Ale ruku na srdce… Který investor dneska bude programově stavět dům s nedostatečným zateplením a třeba nekvalitními okny, což je bezvýhradně jistá cesta k budoucím vysokým provozním nákladům. Takže řízené větrání už dnes znamená vlastně samozřejmost.

Relativně kvalitní tepelná izolace a těsná obálka domu jsou už řadu let i u nás chápány jako základní předpoklad k fungování domu v duchu energeticky úsporného standardu. Ale to v případě domů splňujících určité vyšší nároky, nemůže stačit. Požadavky kladené příslušnými normami na výsledné zdravé vnitřní prostředí budov nelze bez systému řízeného větrání vůbec zajistit! Jinými slovy – nejen vyšší tepelně izolační parametry, ale hlavně nějaká forma řízeného větrání jsou teoreticky rovněž u nás už dávno v podstatě povinným vybavením každého nově stavěného domu!

Důvody pro to jsou velmi pádné. Uvažme například, že čtyřčlenná rodina vyprodukuje za 24 hodin v rodinném domě půl kýblu vody! Jen vařením, uklízením, mytím, pocením… Pouhým otevřením okna zejména v zimě takovou vlhkost ventilovat nelze. Nemluvě o obrovských ztrátách tepla. Přitom je známo, že už od šedesátiprocentní vlhkosti vzduchu startují svoje růstové aktivity plísně!  

Malý stolní měřák od firmy RENSON pro snadné měření hodnoty kvality vzduchu ve vnitřním prostředí. Měřák zobrazuje aktuální hodnotu CO2 pomocí barevné LED signalizace: Zelená – hodnota CO2 je pod 800 ppm, žlutá pro hodnotu CO2 v rozmezí 800-1200ppm a červená pro hodnotu CO2 nad 1200ppm.

Upozaděné hygienické nároky

Pro nějakou formu větrání řízeného mluví i vysoká koncentrace snadno měřitelného oxidu uhličitého. Povolená koncentrace 1500 ppm (jednotka obsahující jednu objemovou část v milionu) je podle příslušných studií překračována někdy více než dvakrát. To vede k nekvalitnímu spánku a k poruchám vylučování hormonu melatonin. Jaké zhoubné důsledky to má pro lidské zdraví, to už je na rozsáhlý výklad od lékaře. Díky malému stolnímu měřáku kvality vnitřního vzduchu od firmy RENSON je možné zjistit aktuální hodnotu CO2 uvnitř každé budovy.

Vysoká koncentrace CO2 indikuje rovněž vysokou koncentraci vlhkosti, prachu, pylu, různých bio odérů, těkavých škodlivin z nábytku, textilu, i roztočů… Všechno to jsou alergeny. Jak se bránit? Odpověď je zase stejná – řízeným větráním. 

Díky vestavěným senzorům, které průběžně měří úroveň vlhkosti, CO2 a VOC (těkavé organické sloučeniny nebo „zápachy“) může Healthbox 3.0 přizpůsobit úrovně větrání tam, kde je to nutné. Připojení SmartConnect převede Healthbox 3.0 na větrací systém pro inteligentní domy. Jednotka je vybavena novým, tichým a energeticky úspornějším ventilátorem (až o 30 % nižší spotřeba při stejném průtoku). Instalační aplikace pro Healthbox 3.0 usnadňuje nastavení parametrů při instalaci. Aplikace také umožňuje sledování kvality vnitřního vzduchu v objektu.

Je pravda, že v zájmu dosažení co nejnižší míry energetických nároků bývají dnes upozaďovány nároky hygienické. Těžký konflikt stavebních předpisů a stavební praxe jako by nechával v klidu projektanty, dodavatelské firmy a konec konců i stavební úřady. Jak si potom však má poradit pouhý stavebník? Ten, na rozdíl od odborníků, o podobných kvalitativních nárocích nemá často ani ponětí.  

Rada pochopitelně existuje. Je jí sázka na spolehlivého dodavatele technologií podílejících se na vytváření a uchovávání zdravého prostředí v domech a bytech. Prvořadě musí jít o přísun čerstvého vzduchu. Každý dům, který má být i zdravý, tedy musí mít zcela nezbytně stálé a řízené větrání. Belgický gigant v tomto oboru RENSON si dlouhodobě počíná s jasnou vizí zabezpečit uživatelům obytných budov za všech okolností hlavně zdravý a pohodlný domov. Systémy řízeného větrání v realizaci tohoto úkolu mají naprosto klíčovou roli.

Vysoce komfortní prostředí je cílem, energetické úspory samozřejmostí a jako bonus RENSON nabízí mimořádně estetické provedení. Ucelenou řadu ventilačních technologií nabízí RENSON v České republice prostřednictvím společností BEAM ČR a SMART-VAC.

BEAM ČR s.r.o.
V Areálu 1227, 252 42 Jesenice u Prahy
www.beam.cz

SMART-VAC s.r.o.
Na Hroudě 3317/22, 110 00 Praha 10
www.smartvac.cz

Centrální vysavače SMART-VAC s.r.o.

logo
Na Hroudě 3317/22
100 00 Praha 10

telefon: 261 711 392
e-mail: info@smartvac.cz

web: www.smartvac.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: RENSON

Řízené větrání: V českých školách se žáci „dusí“

České školství se potýká se spoustou nevyřešených témat: Jde o dlouhodobé podfinancování, přemíru byrokracie, konflikty názorů na roli školy ve společnosti… Všechno jsou to diskuze zcela zásadní a vzletné. Ale pak je tu jeden problém naprosto přízemní, ovšem o to vážnější. V českých školách se žáci „dusí“!

Pergoly nové generace: Pět typů a stovky variant

Pergoly nové generace: Pět typů a stovky variant

Pod značkou RENSON dostává i tak běžný prvek zahradní architektury, jakým je pergola, mnohem širší užitný potenciál! Pergola už pak není jen ochranou před sluncem, ale chrání rovněž před větrem a dokonce také před deštěm! Poskytuje komfortní prostředí k trávení volného času.

Rekuperace není nezbytnou funkcí

Rekuperace není nezbytnou funkcí

Každý rekuperační proces je funkcí řízeného větrání. Ovšem ne každé řízené větrání s sebou nutně nese rekuperační efekt. Jinými slovy: Řízené větrání je rekuperaci nadřazený pojem.

Centrální vysavač: Příspěvek k pevnějšímu zdraví

Centrální vysavač: Příspěvek k pevnějšímu zdraví

Podle údajů Světové zdravotnické organizace trpí skoro 160 milionů lidí astmatem! Je také známo, že astmatickým onemocněním a dalšími alergiemi je dnes postiženo téměř dvacet procent Evropanů. Výhradně z důvodu dlouhodobého vdechování škodlivých látek a nečistot v uzavřených prostorách.

Každý chce mít čistý a zdravý domov, přičemž touha po minimální pracnosti při úklidu je pochopitelná. Centrální vysavače ELECTROLUX a BEAM tyto nároky skvěle splňují. Jsou zárukou vysoké kvality a účinnosti, využívají nejmodernější technologie. V praxi stačí pouhé zasunout ultralehkou hadici do vysavačové zásuvky a veškeré vysáté nečistoty mizí potrubím mimo uklízené prostory.

Centrální vysavač: Nástroj dokonalého úklidu

O vysokém efektu odvedené práce, a tedy i o skvělé výkonnosti, už dnes v případě centrálních vysávacích systémů nikdo nepochybuje. Centrální vysavač má však zároveň další přednosti, které oceníme také v jiných souvislostech, než je pouhá samozřejmá kvalita provedeného úklidu.

Centrální vysavač: Dobrý tip na skvělý typ

Centrální vysavač: Dobrý tip na skvělý typ

Majitelé centrálních vysavačů se vzácně shodují: Od chvil, kdy disponují právě tímto zařízením, představuje pro ně uklízení činnost doslova radostnou!

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA