REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rekuperace není nezbytnou funkcí

Každý rekuperační proces je funkcí řízeného větrání. Ovšem ne každé řízené větrání s sebou nutně nese rekuperační efekt. Jinými slovy: Řízené větrání je rekuperaci nadřazený pojem.

Nevymezovali bychom tyto dva termíny tak přísně, kdyby v laických diskuzích často nebyly chápány totožně. Kdyby mezi stavebníky nezaznívala slova o rekuperaci, zatímco význam věty ukáže, že řeč je o řízeném větrání. Co je to tedy rekuperace?

Jde o technologii, která v rámci řízeného větrání objektu předává tepelnou energii vzduchu odpadního, vzduchu čerstvému. Lze říci, že systémy nucené ventilace s rekuperací odpadního tepla se staly součástí fungování vysoce energeticky úsporných objektů. Pasivní domy se bez rekuperace neobejdou!

Ovšem přiznejme si, že takzvaný pasivní rodinný dům stavebníky v Česku příliš neoslňuje. Tuto tematiku při životě udržují výhradně dotační programy. Poměr mezi náklady pořizovacími a pozdějšími náklady provozními, spojené s domem pasivním a s dobrým domem nízkoenergetickým, moc příznivě pro ten pasivní nevychází.

Dobře vyvětrat dům nebo byt, vždycky znamenalo jednoduše otevřít dokořán okno. Zvenčí proudící čerstvé ovzduší pak vytlačilo z interiéru vzduch vydýchaný a znečištěný, čímž došlo k žádanému efektu. Ale ty tepelné ztráty! Hlavně v zimě se tedy v praxi tento proces často omezuje pouze na nezbytné časové minimum, což dříve nebo později opět znamená hygienicky nepřijatelný stav vnitřního prostředí. Dnes už skoro každý ví, že jediným lékem na problémy tohoto druhu je větrání řízené.

Řízené větrání patří do každého nízkoenergetického domu

Jako bylo řečeno, že pasivní dům se bez rekuperace neobejde, je stejně třeba říci, že každý dobrý nízkoenergetický dům se zase neobejde bez systému řízeného větrání. Jinak vítaný trend energetických úspor se stal totiž příčinou toho, že vlastně pro celou Evropu je dnes typický pokles objemu větraného vzduchu v budovách. Obecně platí, že v každém bytovém prostoru by se měla každou hodinu vyměnit nejméně polovina veškerého vzduchu. Hygienici dodávají, že nižší množství už představuje zdravotní riziko. V mnoha moderních domech a bytech dnes však tento kvalitativní parametr zdaleka uvedené hranice nedosahuje.

Takže úkol je vymezen jednoznačně: Dostat do souladu pochopitelnou snahu zamezit zbytečným finančním nákladům i zbytečným energetickým ztrátám, přičemž jako samozřejmost musí zůstat zachována kvalita prostředí v budově. Otevřít čas od času okno, to rozhodně nestačí. Ale složitě v zimním období za drahé peníze rekuperovat, to také není vždycky třeba.

Právě proto, že uvnitř budov trávíme v průměru 85 procent svého času, patří kvalitě vnitřního prostředí každého domu značná péče. Náš vlastní domov musí být maximálně zdravým místem, permanentně čerstvý vzduch je potom základní nezbytností. Mylně bývá kvalita vnitřního prostředí v domácnostech jaksi samozřejmě považována za uspokojující… Obvykle stačí na stůl položit příslušné mobilní čidlo, a zjistíme, že už po krátkém pobytu několika osob v místnosti, začne dramaticky růst přítomnost oxidu uhličitého!

„Jednou kvalitou je řízené větrání, a druhou věcí pak v rámci takové podporované ventilace se stává právě rekuperace,“ říká Michal Čermák, jehož firma BEAM ČR u nás mimo jiné prodává a instaluje také vyspělé systémy řízeného větrání RENSON. „Proslulý belgický výrobce, s nímž spolupracujeme, samozřejmě respektuje všechny aktuální požadavky kladené na míru energetických úspor provozů domácností, ale tento nárok už víceméně povýšil na samozřejmost. Tedy prioritní snahou je při fungování řízeného větrání upřednostnit schopnost vytvořit doma zdravé prostředí, zajistit nepřetržitý přísun čerstvého vzduchu. Případné zapojení rekuperační funkce představuje svého druhu přidanou hodnotu. Přináší pár stokorun ročních úspor za vytápění, ale takto snížené provozní náklady nedokážou dostatečně kompenzovat nutně zvýšenou vstupní investici právě za rekuperaci, provozní náklady za elektřinu a nutnou výměnu filtrů.“

BEAM ČR s.r.o.
V Areálu 1227, 252 42 Jesenice u Prahy
www.beam.cz

SMART-VAC s.r.o.
Na Hroudě 3317/22, 110 00 Praha 10
www.smartvac.cz

Centrální vysavače SMART-VAC s.r.o.

logo
Na Hroudě 3317/22
100 00 Praha 10

telefon: 261 711 392
e-mail: info@smartvac.cz

web: www.smartvac.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: RENSON

Řízené větrání: V českých školách se žáci „dusí“

České školství se potýká se spoustou nevyřešených témat: Jde o dlouhodobé podfinancování, přemíru byrokracie, konflikty názorů na roli školy ve společnosti… Všechno jsou to diskuze zcela zásadní a vzletné. Ale pak je tu jeden problém naprosto přízemní, ovšem o to vážnější. V českých školách se žáci „dusí“!

Pergoly nové generace: Pět typů a stovky variant

Pergoly nové generace: Pět typů a stovky variant

Pod značkou RENSON dostává i tak běžný prvek zahradní architektury, jakým je pergola, mnohem širší užitný potenciál! Pergola už pak není jen ochranou před sluncem, ale chrání rovněž před větrem a dokonce také před deštěm! Poskytuje komfortní prostředí k trávení volného času.

Řízené větrání: Těžký konflikt předpisů a praxe

Řízené větrání: Těžký konflikt předpisů a praxe

Náš přístup k požadavkům právních předpisů týkajících se hospodaření s energiemi v budovách, vede k tomu, že stavíme dobře zateplené domy s utěsněnou obálkou stěn a střechy. Ano, je v nich teplo. To by byla ta dobrá zpráva… Teď ta špatná: Obecně vzato, mají tyto objekty nezdravé vnitřní klima.

Centrální vysavač: Příspěvek k pevnějšímu zdraví

Centrální vysavač: Příspěvek k pevnějšímu zdraví

Podle údajů Světové zdravotnické organizace trpí skoro 160 milionů lidí astmatem! Je také známo, že astmatickým onemocněním a dalšími alergiemi je dnes postiženo téměř dvacet procent Evropanů. Výhradně z důvodu dlouhodobého vdechování škodlivých látek a nečistot v uzavřených prostorách.

Každý chce mít čistý a zdravý domov, přičemž touha po minimální pracnosti při úklidu je pochopitelná. Centrální vysavače ELECTROLUX a BEAM tyto nároky skvěle splňují. Jsou zárukou vysoké kvality a účinnosti, využívají nejmodernější technologie. V praxi stačí pouhé zasunout ultralehkou hadici do vysavačové zásuvky a veškeré vysáté nečistoty mizí potrubím mimo uklízené prostory.

Centrální vysavač: Nástroj dokonalého úklidu

O vysokém efektu odvedené práce, a tedy i o skvělé výkonnosti, už dnes v případě centrálních vysávacích systémů nikdo nepochybuje. Centrální vysavač má však zároveň další přednosti, které oceníme také v jiných souvislostech, než je pouhá samozřejmá kvalita provedeného úklidu.

Centrální vysavač: Dobrý tip na skvělý typ

Centrální vysavač: Dobrý tip na skvělý typ

Majitelé centrálních vysavačů se vzácně shodují: Od chvil, kdy disponují právě tímto zařízením, představuje pro ně uklízení činnost doslova radostnou!

Centrální vysavač: Filtrace určí kvalitu

Centrální vysavač: Filtrace určí kvalitu

Jednoznačným kritériem kvalitativního zařazení centrálního vysavače je třídění podle jeho klíčové vlastnosti – účinnosti filtrace. Za skutečně kvalitní filtraci je obecně považován parametr, kdy filtr dokáže zachytit 98 procent prachových částic velikosti 0,3 mikronu!

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA