Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Řízené větrání: V českých školách se žáci „dusí“

České školství se potýká se spoustou nevyřešených témat: Jde o dlouhodobé podfinancování, přemíru byrokracie, konflikty názorů na roli školy ve společnosti… Všechno jsou to diskuze zcela zásadní a vzletné. Ale pak je tu jeden problém naprosto přízemní, ovšem o to vážnější. V českých školách se žáci „dusí“!

Podle studie nezávislého subjektu, děti trápí hlavně vysoká koncentrace oxidu uhličitého, dokonce ve více než třetině sledovaných tříd. Někde jde i o několikanásobné překročení hygienických limitů. Také stav koncentrace polétavého prachu je často varovný. Nepřípustně vysoké množství bylo zaznamenáno v téměř polovině sledovaných učeben. Podobně nepříznivá situace je také ve školkách. Zde dokonce ve více než třech čtvrtinách sledovaných tříd dosáhly koncentrace hodnot, které již mohou být pro malé děti obtěžující, ve 40 procentech tříd tyto hodnoty překročily stanovený limit.

Školští experti se pustili do diskuzí a vynesli ortel v tom smyslu, že se ve školách a školkách musí více větrat! A za hlavního viníka nepříznivého stavu byla označena dokonale těsnící nová okna v zateplených a rekonstruovaných školních budovách.

Mimořádný důraz je kladen na kvalitu vzduchu ve třídách škol všech stupňů. Je dokázáno, že s jejím případným poklesem rychle mizí i schopnost přijímat nové informace. RENSON nabízí speciální program výkonných mechanizmů řízeného větrání, Healthy School Concept je základem této řady spolehlivých jednotek řízeného větrání.Mimořádný důraz je kladen na kvalitu vzduchu ve třídách škol všech stupňů. Je dokázáno, že s jejím případným poklesem rychle mizí i schopnost přijímat nové informace. RENSON nabízí speciální program výkonných mechanizmů řízeného větrání, Healthy School Concept je základem této řady spolehlivých jednotek řízeného větrání.

No to je tedy objev! Zvláště ze strany lidí, kteří před několika lety většinou byli u toho, když se ve školách v zájmu energeticky ekonomičtějšího provozu masově měnila někdejší špatně těsnící okna špaletová za plast. Samozřejmě, že moderní plastové okno těsní výrazně lépe, než mnoha desítkami let pokroucené dřevo. 

Ale to hlavní má teprve přijít. Jak známo, rostoucí koncentrace oxidu uhličitého ve vzduchu není lidskými smysly odhalitelná. Takže školy by si podle expertů měly povinně pořídit měřiče kvality ovzduší. Ty zaznamenávají míru koncentrace škodlivin a na překročení povoleného limitu upozorní zvukovým signálem.

Těžko odhadnout, jak takové alarmující měřiče kvality ovzduší zatíží rozpočty škol, ale nebude taková investice zřejmě o mnoho nižší, než zařízení, která mají schopnost nejen alarmovat, ale také alarmům předcházet. Řeč je o systémech větrání řízeného.  

Na varovnou zprávu o velmi špatném stavu vzduchu v učebnách českých škol reaguje jednatel společnosti BEAM ČR Michal Čermák: „Ano, tu zprávu znám a vím také o tendencích, které v této souvislosti zaznívají. Takže jsem zaznamenal rovněž názor o nutném vybavování školních tříd různými systémy automatického větrání. Ale tady všichni naráží na problém. Zaměřují se na systémy rekuperační, takže zároveň zaznívají povzdechy na finanční náročnost takových realizací. Ale například okenními mřížkami Invisivent ve spojení se zařízením Healthbox od firmy RENSON, lze zabezpečit dodávku čerstvého vzduchu výrazně ekonomičtěji.“

Čermákova firma BEAM ČR spolu se společností SMART-VAC usiluje pod pojmem AirComfort v českých podmínkách o osvětu i praktické instalace ve prospěch zdravého klimatu obytných budov už několik roků. Významnou roli v těchto snahách hraje značka RENSON se svými systémy. Vzpomínaný Healthbox představuje ve své kategorii naprostou špičku.

Zjednodušeně řečeno – jednotka pracuje jen tam, kde to je v danou chvíli nezbytné. Centrální větrací systém Healthbox SmartZone energeticky účinně obslouží až osm místností. Na rozdíl od předcházejících systémů jednotek řízeného větrání, jejichž jednotlivé stanice buď všechny stejnoměrně pracovaly, nebo všechny stály, tady se větrá velmi kreativně.

Nejmodernější systémy řízeného větrání jako například Healthconnector využívají technologie, které zamezí takzvanému syndromu nemocných budov. Kvalita vzduchu je trvale monitorována integrovanými čidly CO2, VOC.Nejmodernější systémy řízeného větrání jako například Healthconnector využívají technologie, které zamezí takzvanému syndromu nemocných budov. Kvalita vzduchu je trvale monitorována integrovanými čidly CO2, VOC.

Senzory umístěné v každém z řídících ventilů totiž trvale monitorují vlhkost, zápach nebo koncentraci oxidu uhličitého. Tedy zásadní ukazatele kvality vzduchu. Na základě vždy aktuálně změřených hodnot ventil vzápětí buď snižuje, nebo zvyšuje objem odváděného vzduchu z dané místnosti. Tím je dosaženo v maximální míře úspor nutné provozní energie.

Program Healthbox tedy zásadně posunuje rozhodující limity řízeného větrání. Jeho zásluhou je klima v interiérech kvalitnější a provoz větracích jednotek hospodárnější i efektivnější. A co je v souladu s titulkem tohoto článku zvlášť důležité, RENSON nabízí speciální vysoce efektivní větrací programy mimo jiné právě pro školní budovy.

BEAM ČR s.r.o., V Areálu 1227, 252 42 Jesenice u Prahy, www.beam.cz

SMART-VAC s.r.o., Na Hroudě 3317/22, 110 00 Praha 10, www.smartvac.cz

Centrální vysavače SMART-VAC s.r.o.

logo
Na Hroudě 3317/22
100 00 Praha 10

telefon: 261 711 392
e-mail: info@smartvac.cz

web: www.smartvac.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Pergoly nové generace: Pět typů a stovky variant

Pergoly nové generace: Pět typů a stovky variant

Pod značkou RENSON dostává i tak běžný prvek zahradní architektury, jakým je pergola, mnohem širší užitný potenciál! Pergola už pak není jen ochranou před sluncem, ale chrání rovněž před větrem a dokonce také před deštěm! Poskytuje komfortní prostředí k trávení volného času.

Řízené větrání: Těžký konflikt předpisů a praxe

Řízené větrání: Těžký konflikt předpisů a praxe

Náš přístup k požadavkům právních předpisů týkajících se hospodaření s energiemi v budovách, vede k tomu, že stavíme dobře zateplené domy s utěsněnou obálkou stěn a střechy. Ano, je v nich teplo. To by byla ta dobrá zpráva… Teď ta špatná: Obecně vzato, mají tyto objekty nezdravé vnitřní klima.

Rekuperace není nezbytnou funkcí

Rekuperace není nezbytnou funkcí

Každý rekuperační proces je funkcí řízeného větrání. Ovšem ne každé řízené větrání s sebou nutně nese rekuperační efekt. Jinými slovy: Řízené větrání je rekuperaci nadřazený pojem.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA