REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Centrální vysavač: Nástroj dokonalého úklidu

O vysokém efektu odvedené práce, a tedy i o skvělé výkonnosti, už dnes v případě centrálních vysávacích systémů nikdo nepochybuje. Centrální vysavač má však zároveň další přednosti, které oceníme také v jiných souvislostech, než je pouhá samozřejmá kvalita provedeného úklidu.

Zbavit povrchy podlah a nábytku různých nečistot, to dnes dokáže rovněž spousta vysavačů klasických. Ovšem zásadní rozdíl mezi klasickým a centrálním vysavačem hledejme právě v míře jejich účinnosti. Tedy především ve schopnosti zbavit škodlivých látek nejen vysávané plochy, ale také ovzduší v místnosti. Takže vítanými přednostmi centrálních vysavačů jsou i příznivý zdravotní aspekt doprovázející jejich činnost a také ekonomické a ekologické důsledky jeho používání.

Klasika je překonána

Než se zastavíme u fungování centrálního vysavače, podrobme kritickému pohledu vysavač konvenční:

V jisté fázi historického vývoje vysavačů klasických typů vyvstal určitý problém. Filtrace zachycující nečistoty bývá u nejlepších modelů dost účinná, výrobci ji stále zdokonalují, ale stoprocentní zdaleka není. Jde o to, že vzduch transportující z povrchu čištěných podlah a nábytku prach, drobky a další nejrůznější zbytky nečistot, je v případě konvenčního vysavače vyfukován zase jen do místnosti, v níž byl nasát. Pokud jsou pak výsledky takové činnosti podrobené rozboru, a dojde k vyčíslení procenta zachycených a procenta nezachycených částic, vyjde najevo chabý konečný efekt.

Když budeme důslední, tak totiž jde stále pouze o více či méně účinný “zviřovač“ prachu. Žádný vysavač pracující na principu vzduchu nasávaného i vyfukovaného v jediném uzavřeném prostoru, nedokáže pracovat s nekompromisním výsledkem. Prostě s moderním bydlením, majícím zaručit dokonalou zdravotní nezávadnost ovzduší, pouhý klasický vysavač neharmonizuje.

Není náhoda, že už první centrální vysavače se staly v době před zhruba pěti desítkami let součástí konceptu vytvoření nového způsobu bydlení, s jednoznačným důrazem na zdravý životní styl. Centrální vysávací systémy pracují tak, že vzduch s nečistotami je nasáván do důmyslného filtračního systému. Silnější nečistoty jdou přímo do odpojitelného kanystru, zatímco jemného prachu se “strojovna“ zbavuje odstředěním a samočisticím filtrem, z něhož prach po vypnutí vysavače padá do nádoby na odpad. Obsah tohoto kanystru se při běžném používání dvakrát až čtyřikrát ročně jednoduše vysype do popelnice. Některé typy centrálních vysavačů prach smáčejí vodou do nádržky a následně samočinně splachují do kanalizace.

Bez nadsázky revoluce

Podstatné je, že v případě centrálního vysavače nemají nečistoty shromažďované v odpadním kontejneru vliv na sací výkon, jako je tomu u vysavačů tradičních. Další předností se stává skutečnost, že vývoj filtrace dorazil až k metě, kdy už není problém zachytit takřka sto procent vysávaných částic. Dokonce i takových, jejichž velikost je udávána v řádu pouhých mikronů, což je nepředstavitelný rozměr tisíciny milimetru. Ale hlavně! Vzduch aktivně zúčastněný na procesu vysávání, je v případě centrálního systému vyváděn ventilačním potrubím úplně mimo budovu.  

Skutečně tady máme tu čest s dokonalým zařízením, které vedle samozřejmě očekávaných výsledků očistných, má také svoje aspekty zdravotní. Zopakujme ještě jednou: Centrální vysavač zásadní slabinu vysavače konvenčního řeší zcela převratně. Problematický vzduch vyvede potrubí úplně mimo budovu. Vyústění bývá na střeše či na fasádě, daleko od míst, kde se pohybují obyvatelé domu.

Tento jednoduchý úkon je bez nadsázky revoluční. Vysavač přestává být pouhým nástrojem k uklízení. Stal se zároveň účinnou zbraní v boji s nejpřísnějšími hygienickými limity. Dobrý centrální vysavač totiž bezpečně chrání alergiky a se všemi druhy nečistot, včetně pověstných roztočů, se vypořádává zcela nekompromisně.

Průkopníci i lídři

A ještě něco je podstatné. První centrální vysavač spatřil světlo světa v padesátých letech minulého století ve Spojených státech. Průkopníkem v oboru byla společnost BEAM. Tu v roce 1997 koupil gigant Electrolux a začal tak s vývojem nových prvků a systémů. Postupně se centrální vysavače Electrolux spolu s Electroluxu spřízněnými značkami vyšvihly co do objemu prodejů mezi lídry v oboru. Dnes drží více než třetinu světového trhu. Mají pevné místo také u nás. Centrální vysavače Electrolux už pětadvacet roků prodává společnost SMART-VAC. Se značkou BEAM je spjata zase společnost BEAM ČR. Ta dokonce patří mezi desítku nejúspěšnějších zástupců své nadnárodní skupiny v celosvětovém měřítku!

SMART-VAC s.r.o., Na Hroudě 3317/22, 110 00 Praha 10  www.smartvac.cz

BEAM ČR s.r.o., V Areálu 1227, 252 42 Jesenice u Prahy  www.beam.cz

Centrální vysavače SMART-VAC s.r.o.

logo
Na Hroudě 3317/22
100 00 Praha 10

telefon: 261 711 392
e-mail: info@smartvac.cz

web: www.smartvac.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Pergoly nové generace: Pět typů a stovky variant

Pergoly nové generace: Pět typů a stovky variant

Pod značkou RENSON dostává i tak běžný prvek zahradní architektury, jakým je pergola, mnohem širší užitný potenciál! Pergola už pak není jen ochranou před sluncem, ale chrání rovněž před větrem a dokonce také před deštěm! Poskytuje komfortní prostředí k trávení volného času.

Řízené větrání: Těžký konflikt předpisů a praxe

Řízené větrání: Těžký konflikt předpisů a praxe

Náš přístup k požadavkům právních předpisů týkajících se hospodaření s energiemi v budovách, vede k tomu, že stavíme dobře zateplené domy s utěsněnou obálkou stěn a střechy. Ano, je v nich teplo. To by byla ta dobrá zpráva… Teď ta špatná: Obecně vzato, mají tyto objekty nezdravé vnitřní klima.

Rekuperace není nezbytnou funkcí

Rekuperace není nezbytnou funkcí

Každý rekuperační proces je funkcí řízeného větrání. Ovšem ne každé řízené větrání s sebou nutně nese rekuperační efekt. Jinými slovy: Řízené větrání je rekuperaci nadřazený pojem.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA