REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jaká taška je lepší? Papírová nebo plastová?

Zvolíte-li u pokladny papírovou nebo plastovou variantu, volíte i dopad, jaký bude mít váš nákup na životní prostředí. Je lepší papírová nebo plastová? Podobnou otázku si položili na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze v čele s docentem Vladimírem Kočím, který se věnuje posuzování tzv. životního cyklu výrobku („life cycle assessment“ - LCA).
Zdroj: Fotolia.com - shefkate

Taková metodika umožňuje zanalyzovat životní cyklus produktů a pojmout dopady jeho výroby komplexně. Překvapivé však je, že autoři dospěli k názoru, že s ohledem na životní prostředí vede jednoznačně plast. Překvapivě, ale zdánlivě „zelenější“ papírová varianta je mnohem víc energeticky náročná.

„Při posuzování papírové a polyethylenové tašky si Ivana Koníčková zvolila jako základní funkci tašek odnos nákupů pro čtyřčlennou rodinu v průběhu jednoho roku. Tato modelová rodina potřebuje třikrát týdně odnést nákup o váze 10 kg. Ročně se jedná o 1560 kg nákupu. Pro odnesení tohoto nákupu je zapotřebí 156 polyethylenových tašek o nosnosti 10 kg nebo 120 tašek papírových o nosnosti 13 kg. Při posuzování byly zohledněny tyto fáze života tašek: těžba a zpracování surovin, výroba materiálu, zpracování na tašky, distribuce, užitná fáze a odstranění,“ říká vedoucí práce, docent Kočí.

Zatímco v Evropě dostávají tašky červenou, Američané je dále prosazují. Tvrdí, že jsou ekologičtější.

K podobnému názoru jako čeští vědci dospěli i jiné LCA studie ze zahraničí. Sdružení amerických výrobců plastových tašek, Progressive Bag Alliance, se rozhodlo bojovat za záchranu svého byznysu zadáním studie, která porovnávala váhu tašek, které odnesou stejné množství nákladu. Studii zpracovala britská společnost Boustead Consulting & Associates. A jaký byl výsledek? Závěr studie uvádí překvapivé výsledky: nejlépe pro životní prostředí vychází polyethylenová taška, která je na konci životního cyklu energeticky využita.

„V komunálním odpadu, který míří do ZEVO Malešice je podle posledních výsledků vzorkování odpadu až 18 % plastů. Ty by se mohly dále zrecyklovat, ale to jen v případě, že by je lidé řádně třídili. Některé odpady se sice recyklovat nedají, ale můžeme jejich vzniku předejít například tím, že omezíme spotřebu plastových produktů na jedno použití. Mezi ně patří i plastové tašky,“ říká Radim Mana, mluvčí společnosti Pražské služby.

Papírová taška Plastová taška
Váha materiálu na přenos stejného množství nákladu 52 kg 6kg
Spotřeba energie 2622 MJ 763 MJ
Množství vyprodukovaného komunálního odpadu 34 kg 7 kg
Spotřeba fosilních paliv 23 kg 7 Kg
Emise skleníkových plynů 0,08 tun 0,04 tun
Náročnost na vodu 264 litrů 15 litrů

Výroba papíru je jednoduše mnohem energeticky náročnější než výroba plastu. Navíc je papír objemově náročný. Pokud tedy uvažujeme o nárůstu spotřeby papírových tašek na úkor tašek plastových, nesmíme zapomenout i na zvýšení množství dopravovaného materiálu po našich silnicích.

Je tedy plast skutečně nejlepší volbou?

Uvedené studie se ale nezabývají klíčovými přístupy nakládaní s odpady – předcházení vzniku odpadů a recyklování. Podívejme se tedy hlouběji na skutečné recyklování plastů, když už tento souboj polyethylenová taška vyhrála.

Čísla, která uvádí Asociace výrobců plastů Plastics Europe jsou alarmující, ale ukazují na pozitivní trendy. Zákaz skládkování recyklovatelných materiálů se jeví velmi účinný a členské státy, které takové legislativní opatření zavedly, ukládají na skládku míň než 10 % plastového odpadu a rozvinula se jeho recyklace. Tento trend by byl velkým přínosem i pro Českou republiku, která v roce 2016 skládkovala celých 48 % komunálních odpadů. Z analýz odpadů, které jsou prováděny s cílem zjistit potenciál pro další třídění odpadů v domácnostech, vychází, že odpad putující na skládky stále obsahuje až 16 % plastů. Tyto plasty, pokud by nebylo možné recyklovat, by tak dále mohly být alespoň energeticky využity a nahradit fosilní paliva jako je například uhlí. Zákaz skládkování dále využitelného odpadu by tak mohla ulehčit nejen obecním rozpočtům, ale i životnímu prostředí.

E.ON Česká republika, s.r.o.

logo
F. A. Gerstnera 2151/6
370 49 České Budějovice

zelená linka: 800 77 33 22 E.ON Zákaznická linka ZDARMA, 800 22 55 77 E.ON Poruchová služba - elektřina, 1239 Poruchová služba - plyn
e-mail: info@eon.cz

web: www.eon.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - elvis901

Bioplasty nepatří do kontejnerů na plasty

Bioplasty nelze recyklovat. Naopak se zdá, že pokud se dostaví masivní nárůst tzv. bioplastových materiálů, bude třeba zásadně přehodnotit stávající nakládání s plastovým odpadem. Se značkou “bio” nemají nic společného, jde jen o náhodnou shodu.

Zdroj: Fotolia.com - nitikornfotolia

Plasty vydrží nejdéle v užitku ve stavebnictví

Plast je skvělý materiál, který naše civilizace využívá neustále – od oblečení přes obalové materiály až po elektroniku a stavebniny. Jenže spotřeba plastů je díky jeho nízké ceně vysoká a lidstvu začíná způsobovat problémy.

Zdorj: StoneCycling.com

Umění recyklace: Staré cihly rozdrtí a tvoří z nich nové

Na začátku stál „nový“ koncept Akademie designu v holandském Eindhovenu. Jeho síla tkvěla v práci s nepotřebným odpadním materiálem, který se pod rukama umělců měnil ve využitelné a exkluzivní prvky. Postupně se z ryze estetické roviny přesunulo těžiště práce umělců k těžkým drtícím strojům, účelové recyklaci…

Koš Bigbelly Solar s Janáčkovým divadlem v pozadí

Nenápadné ale chytré koše na odpadky pohání solární panel

V krásně zrekonstruovaném veřejném prostoru před Janáčkovým divadlem v Brně jsou umístěny 2 nenápadné, o to zajímavější, nádoby na odpadky. Bigbelly s lisem. Umí toho hodně. Zaznamenávají čidlem množství odpadků, odpadky slisují a přivolají svoz odpadů. Tento potřebný prvek městské vybavenosti je absolutně…

PET chair – drobný architektonický prvek složený z PETbrick

Recyklované PET lahve mohou sloužit jako stavební materiál

Stavební materiál z recyklovaných PET lahví? Zdá se to jako ideální příležitost k využití jednoho z největších ekologických problémů naší doby. Vědeckému týmu se podařilo cestou využití recyklovaného PETu v architektuře transformovat leckdy odsuzovaný plast ve stavební materiál, který je navíc designově zajímavý.

odpadky plastové tašky

V Anglii prudce kleslo užívání plastových tašek

Počet spotřebovaných tašek na jedno použití se snížil ze sedmi miliard ročně (tolik podle vládních údajů rozdalo sedm největších ostrovních supermarketů ještě předloni) na pouhých pět set milionů kusů, tedy o pěkných pětaosmdesát procent.

REKLAMA