REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Bioplasty nepatří do kontejnerů na plasty

Bioplasty nelze recyklovat. Naopak se zdá, že pokud se dostaví masivní nárůst tzv. bioplastových materiálů, bude třeba zásadně přehodnotit stávající nakládání s plastovým odpadem. Se značkou “bio” nemají nic společného, jde jen o náhodnou shodu.
Zdroj: Fotolia.com - elvis901

Bioplasty jsou na trhu asi tak nějakých 20 let a v současnosti existuje přes 300 variant. Je třeba rozlišovat to, z čeho jsou bioplasty vyrobeny a to, jak se takové plasty likvidují.

  • Oxodegradabilní plasty vznikají z polyethylenu, do kterého se přidávají aditiva, aby urychlila jejich rozklad a rozkládají se vlivem kyslíku, tepla a slunečního záření,
  • Biodegradabilní plasty jsou vyráběny z velké většiny z tzv. zemědělských produktů a  rozkládají se vlivem působení mikroorganismů a bakterií, tedy zpravidla řízeným kompostováním. Tašky se sice rozloží, ale nelze je kompostovat v domácím kompostu a v podstatě ani v průmyslových kompostárnách.

V každém případě výrobky z bioplastů nepatří do kontejnerů na plasty

Bioplasty nelze recyklovat. Naopak se zdá, že pokud se dostaví masivní nárůst tzv. bioplastových materiálů, bude třeba zásadně přehodnotit stávající nakládání s plastovým odpadem.  Motorem recyklace, a tudíž i sběru je PET. Výsledkem zpracováním odpadu jsou vločky, které musí být, pokud možno, bez příměsí. V případě kontaminace by mohlo dojít k výraznému snížení poptávky ze strany odběratelů druhotných surovin. Právě příměs tzv. bioplastů může recyklát znečistit a tím pádem i ekonomicky znehodnotit.

Pokud se bioplasty rozšíří, mají před sebou dlouhou cestu. Bude potřeba jednotlivé plasty jasně označovat, aby bylo jasné, jak s nimi naložit, kam je vyhodit a naopak nevyhodit. Podle odborníků budou mít recyklační linky díky různým vlastnostem materiálů problémy a musely by přejít na jiné technologie. Data o tom, kolik se těchto plastů vyprodukuje a vyhodí, nejsou.

"Není přesně stanovené ani zřejmé, co je přesně bioplast či snadno rozložitelný plast. Obvykle jde o materiál, o němž výrobci či prodejci deklarují schopnost (bio)rozkladu v životním prostředí, ale − přesně jak prokázala studie − obvykle jsou deklarovaná tvrzení vzdálená realitě," uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková pro Hospodářské noviny a pokračuje:

"Oblast 'bioplastů' není v současnosti legislativně nijak ošetřena ani u nás, ani v Evropě, a neexistují žádné normy, podle kterých by mohla být deklarovaná rozložitelnost jednotlivých materiálů posuzována."  To je podle mluvčí i důvod, proč se problematikou zabývá Evropská komise a plánuje regulaci na celoevropské úrovni.

Zatím je informovanost mezi o bioplastech nulová. Za tím je třeba vidět snahu výrobců a prodejců spíše manipulovat s veřejným míněním. Bioplasty zatím byly schopny oživit obalový průmysl, a tak bioplastové technologie mají zatím jen a pouze povzbuzující účinek na globální trh.

Více o problematice bioplastů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - shefkate

Jaká taška je lepší? Papírová nebo plastová?

Zvolíte-li u pokladny papírovou nebo plastovou variantu, volíte i dopad, jaký bude mít váš nákup na životní prostředí. Je lepší papírová nebo plastová? Podobnou otázku si položili na Vysoké škole ...

REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist