REKLAMA

V Anglii prudce kleslo užívání plastových tašek

Počet spotřebovaných tašek na jedno použití se snížil ze sedmi miliard ročně (tolik podle vládních údajů rozdalo sedm největších ostrovních supermarketů ještě předloni) na pouhých pět set milionů kusů, tedy o pěkných pětaosmdesát procent.

Stačilo k tomu jednoduché opatření – za tašky se začalo platit, byť jen symbolických pět pencí (necelé dvě koruny). Anglie byla poslední částí Spojeného království, kde začalo opatření platit, a to poté, co ve Walesu či Skotsku slavilo velký úspěch.

Nařízení požaduje, aby obchody o 250 a více zaměstnancích na plný úvazek účtovaly zákazníkům minimální poplatek pěti pencí. Papírové tašky mají výjimku a kupříkladu na ryby mohou obchody rozdávat dále zdarma plastové tašky. Přes tyto výjimky se však zdá, že toto jednoduché opatření by mohlo pomoci v řešení masivního problému, jakým je plastový odpad ve světových oceánech – odhaduje se, že jde o 8 milionů tun ročně.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Praha, metropolitní plán

Projednávání metropolitního plánu začne letos na jaře

Projednávání pražského Metropolitního plánu radnicemi a úřady začne letos na jaře. V současné době je posuzován z hlediska vlivu na udržitelný rozvoj města. Sdělil to Adam Švejda, mluvčí Institutu ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist