REKLAMA

Nenápadné ale chytré koše na odpadky pohání solární panel

V krásně zrekonstruovaném veřejném prostoru před Janáčkovým divadlem v Brně jsou umístěny 2 nenápadné, o to zajímavější, nádoby na odpadky. Bigbelly s lisem. Umí toho hodně. Zaznamenávají čidlem množství odpadků, odpadky slisují a přivolají svoz odpadů. Tento potřebný prvek městské vybavenosti je absolutně soběstačný, veškerou energii získává pouze ze slunce díky solárnímu panelu. U investice v desítkách tisíc korun se počítá s její brzkou návratností.

Prvek městské vybavenosti, který je soběstačný a veškerou energii získává pouze ze slunce

Investice je to určitě nemalá, hovoříme o desítkách tisíc, ale na druhé misce vah stojí práce lidí a techniky, palivo svozových aut, exhalace v centrech měst, hledisko estetické, menší množství nádob díky větší kapacitě kompresních košů.

Ocelový kubus koše BigBelly Solar a solární panel koše BigBelly Solar

Prvním městem, které využilo této možnosti u nás, byly Karlovy Vary. Následně toto řešení bylo použito v Praze a Brně. V Praze v historickém centru došlo na přestřelku v médiích ohledně estetického hlediska nových nádob, které nekonvenovaly představám památkářů. Nicméně Stockholm a Amsterodam tyto koše mají v ulicích a fungují. A opět je vše o úhlu pohledu. Všechny tyto jmenované potíže mají řešení, tak nehledejme důvody, proč to nejde. Výhradní dovozce a distributor odpadových nádob Bigbelly Solar Compactor pro ČR je firma VERB Group s. r. o. Díky svým vlastnostem a možnostem byly posléze instalovány v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Švédsku, Francii, Velké Británii.

Bigbelly městům umožňují snížení nákladů na svoz komunálního odpadu, zatímco odpadovým firmám poskytuje přesné informace pro efektivní logistiku svozů. V Americe využívají Bigbelly vylepšené o populární Wi-Fi hotspoty, bezdrátové připojení k internetu, s dostatečnou propustností a kvalitním signálem nestíněným budovami. 

Díky kompresní jednotce dovede až 4x snížit objem nádoby

Přebytečná energie se ukládá do zabudované baterie. K jejímu dobití stačí pouze jedna hodina slunečního záření měsíčně. Případové studie dokládají v průměru o cca 60 % méně košů, o 600 % větší objem košů, o 80 % méně svozů. Při použití více stejných komponentů spojených v kompaktní celek, lze odpad třídit.

Solární panel a plnící otvor koše BigBelly Solar a koš BigBelly Solar

Každý malý kluk popelářem?

Ten chlap v zástěře a rukavicích se vzpěračským pásem přes břicho, už dnes nemůže být žádný nedouk. To není pro každého sígra, který škole moc nedal. Vždyť ten novodobý „Popelář“ s velkým P je součástí efektivního, logisticky propracovaného celku zvaného Smart City. A pozor, ta jeho „popelnice“, kterou bude vynášet, není obyčejná popelnice! Ona teď už patří mezi tzv. chytré věci (Internet on Things). Možná, že časem vezme výraz popelář úplně za své. Pak třeba jednou budeme číst:

Nabídka práce:

Na pozici OPERÁTORA ODPADOVÉHO HOSPODÁŘSTVÍ

Hledáme muže v perfektní duševní i fyzické kondici.

Požadujeme:

  • Úplné SŠ vzdělání technického směru
  • aktivně anglický jazyk
  • práce s PC nezbytností
  • analytické myšlení
  • organizační schopnosti…

Sdílet / hodnotit tento článek

Z kategorie Recyklace odpadů si přečtěte

PET chair – drobný architektonický prvek složený z PETbrick

Recyklované PET lahve mohou sloužit jako stavební materiál

Stavební materiál z recyklovaných PET lahví? Zdá se to jako ideální příležitost k využití jednoho z největších ekologických problémů naší doby. Vědeckému týmu se podařilo cestou využití recyklovaného ...

Jak řešit problémy s interiérovým kompostérem

Jak řešit problémy s interiérovým kompostérem

Při domácím kompostování neboli vermikompostování se využívá schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky z vaší domácnosti na vermikompost. I když je kompostování v podstatě přirozený proces, který ...

odpadky plastové tašky

V Anglii prudce kleslo užívání plastových tašek

Počet spotřebovaných tašek na jedno použití se snížil ze sedmi miliard ročně (tolik podle vládních údajů rozdalo sedm největších ostrovních supermarketů ještě předloni) na pouhých pět set milionů ...

REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist