REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Vytápění tepelným čerpadlem více o tématu

Tepelné čerpadlo: Výhody a nevýhody

Tepelné čerpadlo je zajímavou možností jak vytápět svůj rodinný dům. Jako každé zařízení i ono má své výhody a nevýhody. Každý argument pro či proti tepelnému čerpadlu je nutné taktéž posuzovat z osobního hlediska požadavků a finančních možností investora. Petr Lachnit, odborník s praxí na návrhy, montáže a servis tepelných čerpadel redakci ESTAV.cz představil výhody a nevýhody tohoto druhu vytápění.
Tepelné čerpadlo: Výhody a nevýhody

Jaké jsou hlavní výhody tepelných čerpadel?

Za hlavní výhodu tepelného čerpadla bych považoval za určitých podmínek velice nízké provozní náklady: U běžného nového rodinného domu s tepelným čerpadlem vzduch‑voda se mohou roční platby za elektrickou energii pohybovat kolem částky 25.000,- Kč/rok i méně, a to je třeba si uvědomit, že v této částce činí zhruba polovinu vlastní spotřeba domácnosti. U čerpadla typu voda‑voda jsou pak provozní náklady ještě nižší.

Za další velkou výhodu bych považoval bezobslužnost zařízení. Tepelné čerpadlo na rozdíl od kotlů na tuhá paliva po úvodním nastavení již funguje zcela samo. Proto se stále častěji setkávám s tím, že děti koupí svým rodičům tepelné čerpadlo na dům, aby už nemuseli přikládat do kotle.

Další výhodou je i ekologický aspekt provozu tepelného čerpadla: Tepelné čerpadlo neznečišťuje své okolí žádnými zplodinami, které by musely dýchat děti nebo sousedé. V tomto ohledu je více než vhodným zdrojem tepla do měst i vesnic. Z hlediska obnovitelné energie se na tepelné čerpadlo vzduch‑voda dá pohlížet jako na recyklační stroj, který během topné sezóny z okolního vzduchu dokáže vrátit v průměru přes ¾ tepla (uvažujeme-li v našich podmínkách topný faktor přes 3), které uniklo z vytápěného domu (dům ztrácí teplo do okolního vzduchu, tepelné čerpadlo odebírá teplo z okolního vzduchu).

O tom, zda je nebo není tepelné čerpadlo obnovitelným zdrojem, se více dočtete v článku na TZB-info, kde si můžete pročíst i bouřlivou diskusi čtenářů.

Jaké jsou hlavní nevýhody tepelných čerpadel?

Asi největší nevýhodou při pořízení tepelného čerpadla je samozřejmě vyšší pořizovací cena. Je to o kompromisu a pořízení tepelného čerpadla bych přirovnal k pořízení auta. Čím vyšší cena, tím více od něj můžeme očekávat, ale na druhou stranu princip fungování je vždy stejný.

Za další nevýhodu bych považoval některé způsoby zapojení tepelného čerpadla do topného systému. Je velmi důležité mít na paměti jedno prosté pravidlo: Tepelné čerpadlo nám dodá teplo tím levněji, čím nižší teplotu výstupní vody od něj potřebujeme. Nižší teplotu otopné vody vyžaduje podlahové topení, radiátory většinou vyžadují teploty vyšší. Nedá se ale říci, že s radiátory tepelné čerpadlo provozovat nelze. Pokud preferujete radiátory, je potřeba mít správně dimenzovanou velikost topných těles s ohledem na nižší teplotní spád. Správný návrh, projekt a výpočty jsou nutné pro správné fungování jakékoli otopné soustavy.

REKLAMA

Jsou tepelná čerpadla slyšet? Přečtěte si článek o jejich hlučnosti.

Někdy bývá problematická hlučnost tepelných čerpadel. Hlučnost a případně vibrace pocházející od kompresoru lze obvykle výrazně utlumit, větší problém bývá u hlučnosti pocházející od ventilátoru. Je dobré si pamatovat, že povinnost instalovat tepelné čerpadlo v souladu s hygienickými limity hluku je na montážní firmě, a případný problém s hlučností je tedy vhodné řešit v rámci záruky. Obecně platí, že čím menší je ventilátor, tím je hlučnější. Pokud je ventilátor na tepelném čerpadle skryt za žaluziemi, je hlučnost ještě menší. Vůči sousedovi bychom měli splnit hodnotu ekvivalentní hladiny akustického tlaku v rámci hygienického limitu na hranici pozemku v podstatě 45 dB v denní době a 35 dB v noční době (udávané jsou hodnoty 50 a 40 dB, ale při přítomnosti tónové složky musíme splnit limit o 5 dB nižší).

Ing. Petr Lachnit

Je absolventem oboru Tepelná technika VŠB-TUO v Ostravě, člen Svazu chladicí a klimatizační techniky. Od roku 2007 se specializuje na problematiku montáží, servisu, prohlídek, údržby a provozu tepelných čerpadel.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Vytápění tepelným čerpadlem

  1. Tepelné čerpadlo: Jak funguje?
  2. Tepelné čerpadlo: Výhody a nevýhody
  3. Voda, země, vzduch? Kde skutečně bere tepelné čerpadlo energii?
  4. Účinnost tepelného čerpadla: Co je topný faktor?
  5. Tepelné čerpadlo: Jaké jsou náklady na pořízení a je nutné měnit radiátory?
  6. Vyplatí se pořídit si tepelné čerpadlo vzduch-vzduch? Jak si porovnat náklady na energii?
  7. Tepelné čerpadlo: Jak ho dimenzovat
  8. Tepelné čerpadlo: Jakou má životnost a jaké jsou záruky
  9. Instalace tepelného čerpadla vzduch/voda: Volba čerpadla a projekt
  10. Instalace tepelného čerpadla vzduch/voda: Kam čerpadlo umístit?
  11. Instalace tepelného čerpadla vzduch/voda: Uvedení do provozu, čištění a údržba
  12. O tepelných čerpadlech podrobně. Proč vzduch-voda, jaké parametry sledovat? Ptali jsme se odborníků
  13. Chcete tepelné čerpadlo? Dejte pozor na chyby při instalaci a provozu

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Adobestock – Studio Harmony

Boříme mýtus: Tepelné čerpadlo nikdo nezakázal!

Po internetu se z různých směrů šíří zpráva, že budou zakázána tepelná čerpadla kvůli obsahu chladiva. Toto opatření se však dotkne jen výrobců a dovozců tepelných čerpadel, nikoliv jejich provozovatelů. Ti se zákazu provozu tepelných čerpadel obávat nemusí. Šíření této zprávy, které probíhá v moderní době především…

Voda, země, vzduch? Kde skutečně bere tepelné čerpadlo energii?

Voda, země, vzduch? Kde skutečně bere tepelné čerpadlo energii?

Tepelné čerpadlo je zařízení sloužící k výrobě tepla pro účely vytápění nebo ohřevu teplé vody, patří tedy do stejné kategorie jako kamna nebo plynový či elektrický kotel. Rozdíl je v použitém palivu. Zatímco v kotlích vyrábíme teplo spalováním uhlí, dřeva nebo plynu, popřípadě přeměnou elektrické energie na tepelnou…

Tepelné čerpadlo: Jak ho dimenzovat

Tepelné čerpadlo: Jak ho dimenzovat

Tepelné čerpadlo je mezi stavebníky oblíbeným způsobem vytápění rodinného domu. Ale jak silné tepelné čerpadlo pro svůj objekt potřebujete? Účinnost tepelného čerpadla se liší i podle venkovní teploty. A je nutné doplnit dům vytápěný čerpadlem o další zdroj tepla? A jaký výkon zdroj musí mít?

Tepelné čerpadlo: Jak funguje?

Tepelné čerpadlo: Jak funguje?

Máte doma tepelné čerpadlo? Ne? Věřte, že tepelné čerpadlo se nachází v téměř každé české domácnosti. Princip jeho fungování je totožný s běžnou ledničkou. Nicméně pojem tepelné čerpadlo se používá častěji v souvislosti s vytápěním domu. Existuje několik typů, ale funkční schéma je stále stejné. Čerpadlo pak lze…

REKLAMA