Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Vytápění tepelným čerpadlem více o tématu

Tepelné čerpadlo: Jakou má životnost a jaké jsou záruky

Tepelná čerpadla jsou oblíbená stavebníky pro svoji účinnost a stávají se často hlavní volbou při vytápění domu. Byť čerpadla nejsou složitá technická zařízení, ani ony nefungují věčně, je nutné jim věnovat potřebnou údržbu. Životnost a spolehlivost ovlivňuje i zvolený typ tepelného čerpadla.

Jak je to se spolehlivostí tepelných čerpadel a jejich životností?

Data, která by prokazovala spolehlivost jednotlivých druhů tepelných čerpadel, neexistují. Samozřejmě vždy záleží také na tom, kdo, jak a z jakých dílů stroj vyrábí. Není vždy vhodné brát jako jediné kritérium při výběru zařízení jeho cenu. Finance vložené do kvalitnějších zařízení od renomovaných výrobců se mohou násobně vrátit právě v jeho spolehlivosti, bez nutnosti nasazovat záložní (často provozně dražší) zdroj energie atd. Životnost tepelného čerpadla můžete velmi ovlivnit jeho pravidelnou údržbou doporučovanou výrobcem.

Co se týče vlastní životnosti stroje, u těch kvalitnějších se odhaduje na 25 let. Ovšem kromě nějakých složitějších systémů řízení se dá nahradit prakticky jakákoli část zařízení a stroj se tak dá udržovat i podstatně déle. Otázkou je spíše, jaké technologie vytápění a za jakou cenu budou na trhu za tuto dobu, a zda se v tomto kontextu oprava stroje ještě vyplatí.

Je dobré mít na paměti, že včas neřešená závada může životnost stroje výrazně zkrátit, a proto při vzniku problému je třeba povolat co nejdříve servisního specialistu.

 Tepelné čerpadlo se zemním kolektorem © dreampicture - fotolia.com

Jak je to s opravou tepelného čerpadla, jak často kontrolovat tepelných čerpadel a jaké jsou záruky?

Opravy v záruční době by měl provádět výrobce nebo jím pověřená firma. Záruční lhůty u našich výrobců bývají obvykle delší, než dvouleté, některé za úplatu a za předem daných podmínek. Bývá požadováno povinné připojení stroje na monitorovací systém výrobce přes internet a placené prohlídky po roce či dvou apod. Je dobré si přečíst dodaný záruční list.

Rozhodně doporučuji těsně před ukončením záruční doby objednat prohlídku zařízení u samotného výrobce. Povinné kontroly jsou v ČR dle zákona 73/2012 Sb. od množství chladiva 3 kg a více, a to jednou ročně, v případě většího množství i častěji. Dle Nařízení EU 517/2014 je pak třeba zohlednit ekvivalentní schopnost chladiva zadržovat v atmosféře teplo vůči oxidu uhličitému – může se stát, že u určitých chladiv budou četnější povinné prohlídky, resp. povinnost prohlídek bude od nižšího množství chladiva, než uvedené 3 kg.

Co když vypadne elektrický proud a je lépe mít tepelné čerpadlo venku, nebo raději v domě?

Každé tepelné čerpadlo funguje jen tehdy, pokud máme zdroj elektrického proudu. Při pořizování je třeba vyřešit, zda si pořídit levnější kompakt nebo naopak splitové (dělené) provedení. V prvním případě je topná voda potrubím vedena do tepelného čerpadla přes zeď domu. Ve venkovním potrubí může v mrazech při výpadku proudu voda zamrznout, případně zničit výměník tepelného čerpadla. To se dá ošetřit přítomností nemrznoucí směsi v topení, ale takové řešení, pokud je nepožaduje sám výrobce, není příliš šťastné. Nemrznoucí kapalina je drahá, snižuje schopnost vody předávat teplo a není chemicky a tedy i fyzikálně stálá. Dá se podobně jako u kotlů na tuhá paliva po omezenou dobu použít záložní zdroj pro oběhové čerpadlo.

Existují i tepelná čerpadla vzduch‑voda, která jsou určena pro vnitřní instalace do kotelny a přes zeď je veden vzduchovod, jenže tyto stroje mají zpravidla z prostorových důvodů nižší topné faktory, takže jejich provoz bývá dražší, než u ostatních typů tepelných čerpadel. Naproti tomu splitové provedení tepelného čerpadla bude vůči mrazům bezpečné trvale, neboť ve venkovním prostředí je místo vody chladivo, které potrubí neroztrhne.

Ing. Petr Lachnit

Je absolventem oboru Tepelná technika VŠB-TUO v Ostravě, člen Svazu chladicí a klimatizační techniky. Od roku 2007 se specializuje na problematiku montáží, servisu, prohlídek, údržby a provozu tepelných čerpadel.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Vytápění tepelným čerpadlem

 1. Tepelné čerpadlo: Jak funguje?
 2. Tepelné čerpadlo: Výhody a nevýhody
 3. Voda, země, vzduch? Kde skutečně bere tepelné čerpadlo energii?
 4. Účinnost tepelného čerpadla: Co je topný faktor?
 5. Tepelné čerpadlo: Jaké jsou náklady na pořízení a je nutné měnit radiátory?
 6. Vyplatí se pořídit si tepelné čerpadlo vzduch-vzduch? Jak si porovnat náklady na energii?
 7. Tepelné čerpadlo: Jak ho dimenzovat
 8. Tepelné čerpadlo: Jakou má životnost a jaké jsou záruky
 9. Instalace tepelného čerpadla vzduch/voda: Volba čerpadla a projekt
 10. Instalace tepelného čerpadla vzduch/voda: Kam čerpadlo umístit?
 11. Instalace tepelného čerpadla vzduch/voda: Uvedení do provozu, čištění a údržba
 12. O tepelných čerpadlech podrobně. Proč vzduch-voda, jaké parametry sledovat? Ptali jsme se odborníků
 13. Chcete tepelné čerpadlo? Dejte pozor na chyby při instalaci a provozu

Mohlo by vás zajímat

Tepelné čerpadlo: Jak ho dimenzovat

Tepelné čerpadlo: Jak ho dimenzovat

Tepelné čerpadlo je mezi stavebníky oblíbeným způsobem vytápění rodinného domu. Ale jak silné tepelné čerpadlo pro svůj objekt potřebujete? Účinnost tepelného čerpadla se liší i podle venkovní teploty. A je nutné doplnit dům vytápěný čerpadlem o další zdroj tepla? A jaký výkon zdroj musí mít?

Tepelné čerpadlo: Jak funguje?

Tepelné čerpadlo: Jak funguje?

Máte doma tepelné čerpadlo? Ne? Věřte, že tepelné čerpadlo se nachází v téměř každé české domácnosti. Princip jeho fungování je totožný s běžnou ledničkou. Nicméně pojem tepelné čerpadlo se používá častěji v souvislosti s vytápěním domu. Existuje několik typů, ale funkční schéma je stále stejné. Čerpadlo pak lze…