REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Vytápění tepelným čerpadlem více o tématu

Účinnost tepelného čerpadla: Co je topný faktor?

Účinnost tepelného čerpadla je zásadním specifickým údajem tohoto zdroje tepla. Účinnost určuje takzvaný topný faktor COP. Čím je vyšší, tím je výroba tepla efektivnější. COP v průběhu topné sezóny kolísá. Na účinnost má vliv spousta faktorů, především pak teplota prostředí, ze kterého teplo odebíráme a teplota otopné vody v systému vytápění.
Účinnost tepelného čerpadla: Co je topný faktor?

Co je topný faktor COP?

Topný faktor je ukazatelem účinnosti tepelného čerpadla. Dává nám tedy informaci, jak efektivní je při uvedených okrajových podmínkách (vnější okolního prostředí, teplota otopné vody) výroba tepla. Jde o číselnou hodnotu vyjadřující podíl získaného tepla a energie vložené na pohon tepelného čerpadla. Čím je COP vyšší, tím je výroba tepla efektivnější. Aby investice do tepelného čerpadla dávala smysl, mělo by se průměrné COP za otopnou sezónu pohybovat nad hranicí 2,5. Pokud se COP začne přibližovat hodnotě 1, funguje tepelné čerpadlo jako velice předražený přímotop. 

Topný faktor se v průběhu roku mění, a to jak v závislosti na teplotě prostředí, ze kterého teplo odebíráme, tak v závislosti na teplotě připravované topné vody. Výhodněji teplo vyrábíme tehdy, když je venku tepleji anebo když ohříváme vodu na nižší teplotu.

S určitou nadsázkou by se topný faktor dal přirovnat ke kurzu u kurzových sázek. Jestliže je na určitý výsledek vysazen kurz 3, znamená to, že v případě úspěchu za každou vsazenou stokorunu vyhráváme stovky tři. Najdeme-li v prospektu výrobce informaci, že COP = 3, potom za daných podmínek s každou vloženou kilowatthodinou do pohonu čerpadla získáváme 3 kWh tepla na ohřev topné vody. Anebo obráceně, abychom získali požadované 3 kWh tepla, musíme počítat se spotřebou ve výši 1 kWh.

© Fotolia.com - microstocker

Co je to sezónní topný faktor SCOP?

Jak již bylo zmíněno, topný faktor může v průběhu sezóny výrazně kolísat. Zjistit proto, jaký podíl získané a vložené energie docílíme v následujícím topném období, je zhola nemožné, a to i při detailní znalosti parametrů toho kterého tepelného čerpadla. Výsledek můžeme pouze více či méně kvalifikovaně odhadovat. S tím se ale nehodlali smířit ochránci spotřebitelů, jejichž snahou je zaškatulkovat vše, co nás obklopuje, abychom už při pořizování nových spotřebičů nemuseli zapojovat mozek a mohli se řídit pouze počtem plusů za Áčkem na energetickém štítku výrobku. A vymysleli sezónní topný faktor – jedno číslo, které má zákazníkovi přinést informaci o energetické efektivitě tepelného čerpadla.

Efektivita provozu tepelného čerpadla je ale dána řadou na sobě nezávislých parametrů, z nichž některé vůbec nedokážeme ovlivnit, natož je plánovat. Jakou vypovídací hodnotu potom má jeden číselný údaj vypočtený na základě hodnot naměřených ve zkušebně a vložených do modelu, který se tu více tu méně blíží či vzdaluje realitě? Prakticky žádnou. Vězte, že pokud si koupíte tepelné čerpadlo a po roce provozu zjistíte, že se tabulková hodnota SCOP diametrálně liší od zjištěné skutečnosti, chyba je především v tom, že jste uvěřili, že je reálné, aby jeden výrobek mohl mít stejnou hodnotu sezónního topného faktoru jak v Polabí, tak v Krkonoších, jak v kamenném domě z předminulého století, tak v pasivní dřevostavbě, anebo při využívání čerpadla pouze k vytápění nebo i k ohřevu vody, a dalo by se pokračovat.

SCOP nelze hodnotit jinak, než jako matoucí údaj, na který by spotřebitelé neměli příliš spoléhat. A na co se tedy spolehnout? Určitě raději na projektanta topenáře, který dokáže posoudit vhodnost jednotlivých komponent otopné soustavy rozhodně lépe, než laik čerpající rozumy na různých diskusních fórech.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Vytápění tepelným čerpadlem

 1. Tepelné čerpadlo: Jak funguje?
 2. Tepelné čerpadlo: Výhody a nevýhody
 3. Voda, země, vzduch? Kde skutečně bere tepelné čerpadlo energii?
 4. Účinnost tepelného čerpadla: Co je topný faktor?
 5. Tepelné čerpadlo: Jaké jsou náklady na pořízení a je nutné měnit radiátory?
 6. Vyplatí se pořídit si tepelné čerpadlo vzduch-vzduch? Jak si porovnat náklady na energii?
 7. Tepelné čerpadlo: Jak ho dimenzovat
 8. Tepelné čerpadlo: Jakou má životnost a jaké jsou záruky
 9. Instalace tepelného čerpadla vzduch/voda: Volba čerpadla a projekt
 10. Instalace tepelného čerpadla vzduch/voda: Kam čerpadlo umístit?
 11. Instalace tepelného čerpadla vzduch/voda: Uvedení do provozu, čištění a údržba
 12. O tepelných čerpadlech podrobně. Proč vzduch-voda, jaké parametry sledovat? Ptali jsme se odborníků
 13. Chcete tepelné čerpadlo? Dejte pozor na chyby při instalaci a provozu

Mohlo by vás zajímat

Voda, země, vzduch? Kde skutečně bere tepelné čerpadlo energii?

Voda, země, vzduch? Kde skutečně bere tepelné čerpadlo energii?

Tepelné čerpadlo je zařízení sloužící k výrobě tepla pro účely vytápění nebo ohřevu teplé vody, patří tedy do stejné kategorie jako kamna nebo plynový či elektrický kotel. Rozdíl je v použitém palivu. Zatímco v kotlích vyrábíme teplo spalováním uhlí, dřeva nebo plynu, popřípadě přeměnou elektrické energie na tepelnou…

Tepelné čerpadlo: Jaké jsou náklady na pořízení a je nutné měnit radiátory?

Tepelné čerpadlo: Jaké jsou náklady na pořízení a je nutné měnit radiátory?

Jedna ze základních otázek každého, kdo uvažuje o pořízení tepelného čerpadla je „kolik to bude stát?“ Pořizovací cena je sice důležitý faktor, nezapomeňte také ale, že často je přímo úměrná kvalitě. Navíc samotné zařízení není vše. Otopná soustava se zapojením tepelného čerpadla musí být vyregulována tak, aby…

Tepelné čerpadlo: Jak ho dimenzovat

Tepelné čerpadlo: Jak ho dimenzovat

Tepelné čerpadlo je mezi stavebníky oblíbeným způsobem vytápění rodinného domu. Ale jak silné tepelné čerpadlo pro svůj objekt potřebujete? Účinnost tepelného čerpadla se liší i podle venkovní teploty. A je nutné doplnit dům vytápěný čerpadlem o další zdroj tepla? A jaký výkon zdroj musí mít?