REKLAMA

Honosný interiér obchodního centra s vizáží galerie hraje v brokátových tónech

V Norsku povýšili nakupování na společenskou událost, a obchodní centra na umění. Takový dojem můžete snadno získat při pohledu na vnitřní prostory obchodního domu Paleet.
Honosný interiér obchodního centra s vizáží galerie hraje v brokátových tónech

Že jsou hlavní třídy velkých měst vyhrazeny obchodům s luxusním zbožím nás asi nepřekvapí, ale že i samo provedení nákupního centra v ulici Karla Johanse bude pro návštěvníka zážitkem, je poněkud nečekané. Výrazně k tomu přispěla i práce designérů a architektů ze studia JVA, kteří doslova ovládli interiér pomocí pestrých mozaikových vzorů.

Ne že bychom chtěli nákupům v norské metropoli dělat reklamu, ceny zde rozhodně pro našince příznivé nejsou. Obchodní dům Paleet dominuje špičce „high-end“ prodeje, a na vystavovaném zboží je to znát. Na druhé straně, třicítka zdejších prodejen se ze všech sil snaží nevypadat jako místo směny zboží za peníze, ale spíš jako malé umělecké galerie. A na exponáty se v muzeu přeci můžete dívat, aniž byste si je chtěli koupit, ne?

Palác plný zboží

Nákupní areál Paleet zde vznikl v roce 1990, ale na fasádě reprezentativní stavby to vůbec nebylo znát. Obchodní centrum vznikalo uvnitř, navenek zůstával objekt neměnným. Důvodem byla ochrana historického rázu celé památkově chráněné čtvrtě. K vysvětlení asi postačí, že nynější palác, ve kterém je situován Paleet zde stojí už od roku 1860, a sousedí s budovou Národního divadla, prestižních hotelů Grand a Continental, a s výhledem na budovu Parlamentu a Královský palác.

Foto: Einar Aslaksen, Petter Dale

V Paleet se nachází i několik kaváren a lepších restaurací, doplněných o řadu snídaňových bister se zdravou výživou. To vše obklopuje zvláštní klidná atmosféra, která v ničem nepřipomíná shon a ruch českých nákupních center a obchodních domů. Je to prostě takový zvláštní palác plný předraženého zboží. Jenže ani honosné výrobky k prodeji by tak nevynikly, kdyby ducha Paleet nepomohli vytvořit architekti z JVA.

Když byli v roce 2014 přizváni k „zásadní proměně“ nákupního centra, stáli před nelehkým úkolem. Provozovatel objektu si totiž přál vytvořit „nákupní destinaci s výrazným osobním charakterem“. Dodat ducha „komerci“ se může zdát nadlidským úkolem, zvlášť když je prostor od počátku jasně vymezen, a limitován jen na „vnitřní objem“ budovy.

Abychom všechnu slávu nepřičítali jen JVA (Jarmund/Vigsnæs Architects), ke konzultacím byl přizván i designér Petter Abrahamsen z RISS AS, který s nimi podle jejich slov: „Sdílel od samého počátku společnou vizi návrhu.“ Projekt si zakládal na zachování původního charakteru nákupního centra, tedy zapracování „exkluzivních“ materiálů a vytvoření pohostinné atmosféry, ale protentokrát přepracované do nového, současného významu. Cílem bylo racionalizovat a modernizovat celé zařízení, aniž by bylo nutné kopírovat staré vzory.

Zdi vám poví, kde se nacházíte

Mezi nejvýznamnější kroky stavebních úprav patřilo rozšíření terasy horní promenády s prstencem obchodů, které vytvořilo intimnější prostor pro nakupující. V Paleet se tedy můžete promenovat, a přitom vás neokukují ostatní nakupující z přízemí/ nebo úrovně terasy v prvním patře. Důslednější je i členění společně sdílených, veřejných prostor, a míst vyhrazených jednotlivým prodejnám.

Foto: Einar Aslaksen, Petter Dale

Členění zajistily proměnlivé stropy, tvarově pestré obklady stěn (s různými hmatovými vlastnostmi, narazíme tu na povrchy hladké, drsné, i přírodně hrubé) i barevné tóny jednotlivých obchodů. V základní paletě převažují hřejivé zlatavé barvy, které navozují dojem brokátu. Přesto je všeho tak akorát, linie řízené „střídmosti“ je zde všudypřítomná. Jinak barevný dojem umocňují obklady z červeného cedru a měděnými leštěnými plochami, v tandemu se zlatými paprsky podlahy.

Výlet do luxusní zóny

Že si obchody zachovávají v tomto členění svou individualitu je patrné zvláště na jejich osobitých průčelích. Působí trochu jako otevřené divadelních lóží. Ostatně, pocit že kráčíme po jevišti (samozřejmě v titulní roli) umocňuje i široká promenáda s kulatými sloupy. Aby zde nevznikl prostor vyloženě segmentovaný, jsou tu ještě restaurace. Ty svou otevřeností do vlastní promenády vytváří dojem plynulého přechodu mezi obchody a volným prostorem.

Atrakcí samo o sobě je pak provedení stropu. Základní kovovou mříž, která slouží jako nosná konstrukce pro mozaiku, pod záplavou jemně tónovaných světel a geometrických tvarů prakticky neuvidíte. Právě zde se ale skrývají servisní prvky a osvětlení, které animují prostor pod sebou. A když vás zmáhá únava? Můžete si posedět v klubovkách z hnědé syntetické kůže, umě sešité francouzským švem. Nákupy v Paleet jsou prostě společenskou událostí

ÚDAJE O PROJEKTU:

Název projektu: Paleet Shopping Center
Typ projektu: rekonstrukce interiéru historické budovy
Architektonické studio: JVA (Jarmund/Vigsnæs Architects
Lokalizace: Karl Johans, 37-43, Oslo, Norsko
Vedoucí architekt: Einar Jarmund, Håkon Vigsnæs
Zahájení stavebních prací : leden 2014
Rok dokončení: září 2014
Projektový tým : Siv Hofsøy, Claes Cho Heske Ekornås, Ane Sønderaal Tolfsen, Jeanette Alvestad, Mari Isdahl, Martin Kandola
Konzultace: RISS AS, Linda Knoph Vigsnæs/LYSSTOFF AS
Klient: KLP Eiendom

PARAMETRIZACE:

Měřítko/rozsah: Rekonstrukce interiéru obchodního domu
Rozloha pozemku: cca 10 000 m2
Počet podlaží : 2+1

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Rockové muzeum v dánském Roskilde srší energií

Rockové muzeum v dánském Roskilde srší energií

„Je to prostor sršící energií, rytmem, názorem," říká Jacob van Rijs, zakladatel architektonického studia MVRDV. „Je to prostě pořádná rocková pecka puštěná naplno." O čem je řeč? O novém ...

Galerie Mu Xin: Betonové kvádry na vodě

Galerie Mu Xin: Betonové kvádry na vodě

Pověst všestranného čínského umělce jménem Mu Xin do Čech zatím nedorazila. To nic nemění na tom, že tato "komplexní a inspirující" malířská, básnířská a spisovatelská figura znamená pro současné ...

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Příručka Jak koupit bydlení

E-book: Příručka ZDARMA!

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Šťavnatá jarní prémie na střešní okna FAKRO

Získejte prémii až 9000 Kč! Šťavnatá jarní akce na střešní okna FAKRO

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

estav.cz v žebříčku návštěvnosti TOPlist