Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Malé úsporné i mobilní domy. Je potřeba povolení? A jsou potřeba základy? Zeptali jsme se

Zvýšené náklady na klasické bydlení vytvářejí prostor pro minimalismus spojený nejčastěji s cestováním a stylem zvaným glamping. Mobilní minidomky, stylové dřevostavby zasazené v bujaré přírodě, modulární objekt či speciální glampingové chaty a stany možná nejsou vysněné bydlení pro každého, ale jako alternativa nebo jako rekreační objekty jistě májí co nabídnout.
Zdroj: Tiny House

Oslovili jsme několik odborníků na dané téma a zeptali se jich na současné vnímání a praktikování minimalismu v oblasti bydlení v českých podmínkách a na obeznámení s pojmem glamping. Z odpovědí je patrné, že největší poptávka je ve skandinávských zemích, v Anglii či Španělsku; v České republice se hovoří o rostoucím trendu.  

Martin Toman, Synergis Consulting

V čem podle vás spočívá krása malých úsporných domů?

Určitě v rychlosti výstavby a v dobrém poměru cena/výkon. Jde vlastně o koncepci, kde méně znamená více. O kvalitě bydlení rozhoduje zejména vybraná lokalita. U mobilního domečku navíc i možnost, že si lokalitu mohu uživatelé měnit podle potřeby.

Můžete konkrétně představit vašeho favorita?

Určitě bych vyzdvihl koncept Baraczek, který používá nové alternativní technologie, speciální konstrukce i zateplení, snaží se maximalizovat užitný prostor/loft, být designové čitelný a nadčasový, a k tomu ještě disponovat nejrůznějšími moderními technologiemi, které majitelům/investorům umožňují mít svůj majetek plně pod kontrolou (např. řízené osvětlení a topení, rekuperace, čidla vlhkosti, offgrid vstupní klika, atd.).

Zajímavé je zcela jistě vnitřní uspořádání domu a volba materiálů. Mohl byste je blíže popsat?  

Základem je klasický smrkový hranol v obvodech zesílený, na odvětrávanou fasádu se používá červený smrk, který prochází procesem opalování, čímž se zvyšuje celková odolnost domu. Lze hovořit o nízkoenergetické dřevostavbě s difuzně otevřeným systém a patentovaným rakouským izolačním materiálem. Používáme také speciální smrkové biodesky, což je slangový výraz pro vícevrstvou desku z masivního dřeva, která se odborně označuje jako SWP (z angl. solid wood panel), a lidé si ji často pletou s překližkou. Vícevrstvé desky vynikají pevností, stabilitou, nízkou hmotností a možností využití v interiéru i venkovním prostředí.

Zdroj: Synergis Consulting

Připomněl bych také izolační dvojskla se speciální čirou fólií s nanesenou nízkoemisivní vrstvou v meziskelním prostoru, která má funkci tepelného zrcadla (odráží tepelné záření zpět ke zdroji). Nebo zcela unikátní systém kontinuálního sledování vlhkosti v konstrukci, který upozorňuje nejen na úniky vody, ale zároveň informuje o stavu vlhkosti konstrukčních prvků domu. Systém identifikuje problém dříve, než dojde k trvalému poškození dřeva a vzniku hniloby.

Jak se takový domek ukotví na pozemku a kdy je třeba stavební povolení?

Stačí položit na betonové dlaždice či zemní vruty – závisí na podloží a sklonu pozemku. Vyžaduje-li to situace, pak použít betonové patky. Stavební povolení je potřeba vždy, je-li stavba určena k trvalému bydlení. Pakliže ji máte jako doprovodnou stavbu či rekreační objekt, je řízení podstatně jednodušší a tím pádem i kratší.

Zdroj: Synergis Consulting

Jaká je podle vás situace v ČR v oblasti malých úsporných domů a jak je tento dům vnímán v rámci glampingu? 

Vnímáme glamping a mobilní bydlení v ČR jako rostoucí trend. Rychlejšímu rozšíření brání menší povědomí investorů i úřadů, jak se s touto stavbou vypořádat, aby celý proces včetně umístění proběhl opravdu správně a jednoduše. Věříme, že s novelizací stavebního zákona se i tato zapeklitá věc změní a zvýší se i komfort investorů/uživatelů při plánování takovýchto staveb.

Jan Kozderka, Tiny House

V čem podle vás spočívá krása malých úsporných domů?

Svoji strukturou omezují malé domky množství věcí, které si do nich může člověk donést. Nutí ho soustředit se pouze na to, co je skutečně podstatné. V malých domcích nelze jenom tak prásknout dveřmi a jít někam trucovat, pomáhají tak budovat dobré vztahy a posilují ohleduplnost. Mohou být pevné i mobilní, k dispozici jsou ve velmi krátké době, často bývají cenově dostupnější, jak na pořízení, tak na provoz.

Můžete konkrétně představit vašeho favorita?

Vybral bych domek Porto, který sice vypadá jako krabice, ale svoji šířkou, výškou a hmotností maximálně využívá to, co lze převézt po silnici pouze s řidičským průkazem kategorie E. Interiér je mimořádně prostorný, dvě půdičky a rozkládací gauč v přízemí umožňují bydlení čtyř osob a přespání až šesti osob. Je zde plně vybavená koupelna, kuchyňská linka s výhledem do zahrady. Přírodní barvy a bavlněná izolace zaručují zdravé prostředí – jejich funkčnost je vyzkoušená ve Skandinávii i Francii s těmi nejlepšími výsledky.

Zdroj: Tiny House

Jak se takový domek ukotví na pozemku a kdy je třeba stavební povolení?

Na pozemku se zvedne heverem na karavanové stojany, stavební povolení by být nemuselo, pokud nejde o trvalé bydlení, pouze územní rozhodnutí. Vždy je dobré vše ověřit na místním úřadě.

Jaká je podle vás situace v ČR v oblasti malých úsporných domů a jak je dům vnímán v rámci glampingu? 

Tiny House prožívají v celé Evropě boom, někteří zákazníci je exkluzivně vyhledávají na ubytování. V ČR ještě přetrvává tradice maringotek, která se prolíná s novějšími přístupy. Firma, kterou v ČR zastupujeme, vyrábí v průměru dva domky týdně a největší poptávka je v Norsku a Holandsku.

David Šikl, Koma Rent a Koma Slovakia

V čem podle vás spočívá krása malých úsporných domů?

Myslím, že slovo „malých“ je velice zavádějící. Domy, které mají menší rozměr obytné plochy, mohou velmi překvapit svojí flexibilitou uvnitř. Krása není pouze to, co bych s těmito projekty spojoval, ale doplnil bych především jednoduchost výstavby. Výroba probíhá z větší části uvnitř fabriky, na místo se veze již hotový výrobek. Tím se eliminují chyby a další problémy plynoucí například z podnebních vlivů. Můžeme se pak zabývat více detaily a funkcionalitou, než je tomu u obřích staveb. Upřímně se však přiznám, že já sám nejsem úplně ten nejzarytější zastánce malých domků, jelikož si myslím, že každý potřebuje k životu svůj prostor. Stavby spíše vnímám jako krátkodobé či dočasné ubytování.

Můžete konkrétně představit vašeho favorita?

Na trhu je mnoho různých výrobců malometrážních domů, kteří nabízejí prefabrikované moduly z KVH hranolů či jiných na trhu dostupných materiálů a skladeb. Často to bývá velmi podobná kombinace dřevo + trapézový plech. My jsme zvolili odlišnou strategii, zaměřenou především na trvanlivost a variabilitu skrývající se v modularitě: Žárově zinkovaný rám, který je vysoce kompaktní a jeho životnost se vyrovná jakékoli stavbě; rybinový spoj, který umožnuje vyměnitelnost fasády a tím i změnu vzhledu samotného modulu či použití vysoce kvalitních a ušlechtilých materiálů, jako jsou například hliníkové konstrukce či přírodní dřevěné vnitřní obklady. Standardně se vyrábí domy ve třech velikostech. Celý prostor již z výroby obsahuje kompletní kuchyňskou linku se všemi spotřebiči, plně vybavenou koupelnu či úložný prostor s komfortním dvojlůžkem. Příjemnou atmosféru dodávají krbová či peletková kamna, která si můžete pomocí aplikace ovládat i vzdáleným přístupem.

Zdroj: Koma Rent a Koma Slovakia

Jak se takový domek ukotví na pozemku a kdy je třeba stavební povolení? 

Nabízí se více variant. Pokud předpokládáte, že se tato stavba bude kolaudovat a zvolené místo je finální, lze volit mezi betonovými patkami, uložení na pásy či litou desku jako u standardních staveb. Pokud máte problém s umístěním, nechcete narušovat nebo minimalizovat vpád do okolní krajiny a případně jste na pronajatém pozemku, doporučuji zvolit osazení na zemní vruty. Je třeba navrhnout takové řešení, které odpovídá nejenom zatížení samotné stavby, ale především přihlédne ke geografické poloze a struktuře daného podloží.

Co se týče stavebního povolení, vždy doporučuji před umístěním konzultovat s příslušným stavebním úřadem. Je nutné postupovat vždy v souladu s územním plánem daného území.

Zdroj: Koma Rent a Koma Slovakia

Jaká je v ČR situace v oblasti malých úsporných domů ve srovnání s dalšími státy, máte-li takové informace? Jak je dům vnímán v rámci populárního glampingu? 

To je velmi dobrá otázka. Ve světě je malometrážní bydlení již dlouhodobě funkční, ale podle mého názoru je vnímáno naprosto jinak, než u nás. Trend vznikl především jako reakce na zvyšující se ceny zastavěných metrů, nedosažitelnost hypotéčních úvěrů a také rostoucích cen energií. Proto je otázka poptávky a nabídky, jakým směrem se bude ubírat v budoucnosti. Myslím si ale, že jedno je jasné – blíží se konec masové výstavby megalomanských rodinných domů… Co se týče stylu, Fashion Line Relax je určitě blíže glampingu, než Tiny House, neboť umožnuje komfortní prostor při zachování relativně malé zastavěné plochy. Jsem přesvědčený, že právě modularita je cestou, jak budeme řešit bytovou otázku v budoucnu. Alespoň my na tom již usilovně pracujeme.

Barbora Hlávková, Glampingstany.cz

V čem podle vás spočívá krása malých úsporných domů?

Krása malých domů podle mě spočívá v možnosti propojit se a splynout s přírodou. Užít si nevšední zážitek, být součástí přírody, a přitom mít veškerý komfort. Tyto typy ubytování většinou nesou svůj jedinečný příběh a rukopis majitele, a tím se vytváří unikátní a jedinečné místo pro trávení volného času. V rámci glampingu může být zvolen i nevšední kulovitý tvar, který vybízí k použití nejen pro krátkodobé ubytování, ale i pro meditace, léčení nebo třeba jógu. Kopulovitý tvar báječně napodobuje přírodu a znovu objevuje geometrii.

Můžete konkrétně představit vašeho favorita?

Mým favoritem jsou glampingové stany s geodetickou ocelovou konstrukcí a odolným jednovrstvým PVC pláštěm. Stany mají kruhový základ a do výšky jsou ve tvaru polokoule. Tyto stany mohou být využívány celoročně, protože mají vnitřní složku izolace, která je prodyšná, vícefóliová a potažená hliníkovou vrstvou na obou stranách. Tyto stany můžete vidět většinou ve velikostech 20 až 50 m² s výškou kolem čtyř metrů. Většinou tvoří jeden obytný prostor, kde najdete veškerý komfort, jako koupelnu, kuchyni a i loftové spaní. Díky použití solárního větráku a izolace je ve stanu příjemné klima během celého roku. Dominantou těchto stanů je velké sférické okno, které umožní pěkné výhledy; střešním oknem lze sledovat v noci i hvězdy. Tyto stany jsou většinou používané pro krátkodobý pronájem.

Jak se takový domek ukotví na pozemku a kdy je třeba stavební povolení? 

Glampingové stany jsou nejčastěji umísťováný na dřevěnou podstavu, která je na zemních vrutech. Váha stanu samotného se pohybuje kolem 560 kg. V případě doplnění o modul s koupelnou a kuchyní může být váha stanu až 2,8 tuny. Doporučujeme ve všech případech klientům vyřídit stavební povolení.

Zdroj: Glampingstany.cz

Jaká je podle vás v ČR situace v oblasti malých úsporných domů a glampingu ve srovnání s dalšími státy?

Ve světě jsou glampingové stany mnohem více rozšířené než v ČR. Významným regionem v rámci glampingu je Anglie a například Španělsko. Důvodem je i to, že v jiných státech není tak velká administrativní zátěž na umístění glampingový stanu. Glampingové stany jsou v Česku všeobecně velmi oblíbené, všechna místa jsou na několik měsíců vyprodaná. Strávit čas v netradičním kopulovitém prostoru je pro lidi zajímavým zážitkem.

Radek Hegmon, Egoé

V čem podle vás spočívá krása malých úsporných domů?

Přiblížit se k dokonalosti – technické i uživatelské – je možné jen v malém měřítku. V případě bydlení to platí dvojnásob. Dům má totiž šetřit energii. Ovšem nikoliv primárně tu elektrickou, ale vaši vlastní. Kouzlo malých domů, pokud jsou dobře navrženy, má dvě roviny, které spolu souvisejí – nabízí to, co k bydlení skutečně potřebujete, zároveň ale nezavírají dveře přes životem venku. Vytvářejí zázemí, neberou čas. To, že jsou úsporné jak při stavbě, tak provozu, je až druhotný, byť velmi příjemný bonus. Bavíme se ovšem o malých domech s ambicí nabídnout plnohodnotné bydlení.

Můžete konkrétně představit váš projekt?

První domek na 25 metrech čtverečních jsem si navrhl pro sebe. Tři roky jsme v něm se svými blízkými žil a průběžně upravoval a ladil. Všechny zkušenosti jsme pak a týmem přenesli do projektu Ulita. Tím, že jsme si to odžili na vlastní kůži, můžeme tvrdit, že jde o plnohodnotné bydlení. A klidně i pro mladou rodinu s dětmi. Náš přístup byl od začátku jasný – chtěli jsme dům, který navzdory kompaktním rozměrům nabídne vše. Řešení jsme našli ve vyšší stavbě a několika úrovních podlah. Díky tomu Ulita nabídne až 12 500 litrů úložných prostor a obestavěný prostor bezmála 90 krychlových metrů. Disponuje kompletním zázemím, inteligentní elektroinstalací, řízeným větráním a tepelným čerpadlem.

Zdroj: Egoé

Jak se takový domek ukotví na pozemku a kdy je třeba stavební povolení?

Ulita je od samého začátku koncipována jako částečně mobilní. Z našeho výrobního závodu ji expedujeme rozloženou na dvě části a finální kompletaci realizujeme až na místě. Pokud se změní životní situace, může majitel stejně snadno dům rozebrat a převést jiné místo. Z tohoto důvodu doporučujeme kotvení na zemní vruty. Pravidla pro umístění stavby jsou stejná jako u všech staveb této velikosti.

Jaká je v ČR situace v oblasti malých úsporných domů?

Tím, že Ulita je výsledkem řešení našich vlastních potřeb, jsme trh příliš nesledovali. A ve větší míře se tím nezabýváme ani nyní. Jsme přesvědčeni, že bydlení je natolik specifická a unikátní záležitost, že se tu na škatulkování a srovnávání hrát nedá.

Zdroj: Egoé

Jak je dům vnímán v rámci populárního glampingu?

Ulitu nevidíme v roli rekreačního objektu pro krátkodobé pobyty. Jde o technologicky vyspělé řešení pro plnohodnotné bydlení. Jiná je situace, pokud bychom se bavili o trhu nájemního bydlení. Ulita může být pro majitele zatím nevyužívaných pozemků možností, jak generovat pasivní příjem z nájmu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Rupert McKelvie, Stephanie Osmond

Co je to glamping? Podívejte se, jak se kempuje v luxusu

Zužitkovat příliš velký pozemek na venkově tím, že na něm postavíte chatu pro turisty, nezní příliš originálně. Způsob, jakým to pojali mladí manželé, ale originální je. Nechali tu totiž vytvořit glampingovou chatu. A jejím pronájmem vydělávají na provoz vlastní biofarmy. A co je to ten glamping?

Zdroj: Fotolia.com - Олександр Болюх

Lze postavit rekreační chatu na louce? Co je možné stavět v nezastavěném území

Leckterý vlastník louky či obdobného pozemku mimo obecní zástavbu by jej rád využil i jiným způsobem, než je jen uspokojivý pocit z faktu, že mu tento kus půdy patří. Chce-li zde však vytvořit místo pro občasnou relaxaci, potřebuje k tomu alespoň základní zázemí – chatu. Jaké jsou možnosti zajištění takového zázemí?…

Zdroj: Fotolia.com - rihas

Stavební povolení na rodinný dům v chráněné krajinné oblasti (CHKO)

Jaké podmínky musí splňovat novostavby v chráněných krajinných oblastech? Jak zajistit, aby nové domy zapadaly do krajiny a neměnily její charakter? V článku se zaměříme se na diferencovaný přístup orgánů ochrany přírody ke stavbám na základě aktuálního stavu zástavby. Ukážeme si, že klíčem k předvídatelnému…

REKLAMA